V Belgii bude brzy muslimů většina, tvrdil Babiš. V roce 2050 jich nebude ani pětina, ukazuje výzkum

Michal Polák Michal Polák
31. 7. 2018 11:50
Z dat výzkumného centra Pew vyplývá, že odhady, které premiér Andrej Babiš zmiňoval v České televizi, jsou značně nadhodnocené.
Premiér Andrej Babiš.
Premiér Andrej Babiš. | Foto: ČTK

Praha - Premiér Andrej Babiš (ANO) ve svém vystoupení v pořadu Události, komentáře prohlásil, že v Belgii budou brzy převažovat muslimové. Přitom podle odhadů amerického výzkumného centra Pew nebude v Belgii v roce 2050 muslimská ani pětina populace.

Babiš tak reagoval na otázku moderátorky, jestli lze vymýtit pašeráky bez toho, aby Česko přijímalo uprchlíky. "My chceme bojovat za naši kulturu, za dědictví našich předků a my nechceme, pokud někomu nevadí, že v Belgii v roce 2030 bude více muslimů než původních obyvatel, tak to je jejich problém. My to tady nechceme," řekl Babiš v pondělí večer v České televizi.

Žádná zpráva o razantním nárůstu muslimské populace v Belgii ale není dostupná. Z dat výzkumného centra Pew vyplývá, že odhady, které Babiš v ČT zmiňuje, jsou značně nadhodnocené. Výzkumníci v nedávné zprávě uvedli, že muslimů bylo v Belgii v předloňském roce 7,6 procenta. V roce 2050 by jich podle výzkumu mohlo být od 11 do 18 procent v závislosti na migraci.

Premiér mohl své informace čerpat z článku Belgie: první islámský stát v Evropě?, kde belgický sociolog Olivier Servais tvrdí, že muslimů v Bruselu bude brzy většina.

"Ti, kteří praktikují islám, budou díky vysoké míře porodnosti za patnáct až dvacet let většinou," říká v článku sociolog. Z jakých dat výzkumník při své predikci čerpal, ovšem z článku není jasné. Text byl hojně citován na světových i českých dezinformačních webech.

Babiš na otázky Aktuálně.cz neodpověděl.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Tradiční novoroční oběd naplánovali Zeman s Babišem na 5. ledna

Na tradičním novoročním obědě se prezident Miloš Zeman s premiérem Andrejem Babišem sejdou v neděli 5. ledna. Ještě jednou se setkají do Vánoc. Ve středu spolu na pravidelné večeři ve středočeských Lánech probrali zahraniční politiku včetně prezidentova plánu jet na jaře do Moskvy na oslavy výročí konce druhé světové války.

"Pan prezident mne informoval, že chce navštěvovat kraje a že se chystá na oslavy v květnu do Moskvy, kde má být americký prezident a další prezidenti. Takže jsme nějak koordinovali zahraniční aktivity," uvedl Babiš po zhruba půldruhahodinové schůzce. S prezidentem hovořili také o aktuálních otázkách, jako jsou plány v jaderné energetice či schvalování rozpočtu na příští rok.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na summitu NATO bude Česko zastupovat Zeman, chce navrhnout změny

Česko bude na summitu NATO v Londýně 3. a 4. prosince zastupovat pouze prezident Miloš Zeman. Premiér Andrej Babiš (ANO) se zúčastní projednávání rozpočtu ve sněmovně, dohodli se na tom při pravidelné večeři na zámku v Lánech. Předseda vlády po jednání novinářům řekl, že na Severoatlantickou alianci má s prezidentem stejný názor, naznačil, že by se její pravidla měla po sedmdesáti letech změnit. Mluvit o tom chce na Evropské radě.

"Je to důležitá aliance, ale je potřeba aby si evropské členské státy víceméně řekly, že možná nastal čas celkově mluvit o té smlouvě, která byla podepsána před sedmdesáti lety," uvedl Babiš.

Zdroj: ČTK
Další zprávy