Babiš útočí na ČSSD kvůli lithiu, vyzval Havlíčka k rezignaci. Kauzu bude řešit Senát i sněmovna

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
Aktualizováno 9. 10. 2017 13:27
Předseda ANO Andrej Babiš několik dní před volbami opět zaútočil na sociální demokraty kvůli tomu, že jejich ministr průmyslu Jiří Havlíček uzavřel memorandum s australskou firmou o těžbě lithia v Krušných horách. Podle Babiše by měl Havlíček odstoupit, pokud celou věc nevysvětlí. Zároveň chce podat v celé věci trestní oznámení. ANO také podporuje svolání mimořádné schůzce sněmovny. Sociální demokraty kritizovaly minulý týden i další strany.
Předseda ANO Andrej Babiš oznamuje, že žádá vysvětlení ČSSD ohledně lithia a smlouvy s Australany
Předseda ANO Andrej Babiš oznamuje, že žádá vysvětlení ČSSD ohledně lithia a smlouvy s Australany | Foto: Radek Bartoníček

Praha - Několik dní před volbami žádá předseda ANO a favorit voleb Andrej Babiš sociálně demokratického ministra průmyslu Jiřího Havlíčka, aby vysvětlil, proč podepsal memorandum na těžbu lithia s australskou firmou European Metals Holdings (EMH). O lithiu bude ve středu mimořádně jednat Senát, schůze se zúčastní i premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), potvrdila mluvčí horní komory Eva Davidová. O kauze bude příští pondělí mimořádně jednat i sněmovna, informoval její předseda Jan Hamáček (ČSSD).

"Nechápu, proč ministr Havlíček memorandum podepsal. Ani proč ho podepsal s australskou firmou. Pan ministr by měl všem říci, proč to udělal, a je vůbec otázka, jestli k tomu měl kompetenci. Považuji to za naprosto skandální," prohlásil Babiš. "Já se ptám, proč má stát spolupracovat s touto firmou, když povolení mají tři firmy?" uvedl emotivně Babiš.

Poněkud paradoxně přitom mluvil na ministerstvu životního prostředí, které řídí jeho stranický kolega Richard Brabec. Babiš tvrdí, že nejde jen o lithium, ale také o další nerostné suroviny. "Jde o desítky tisíc miliard," pokračoval. "Pokud to pan Havlíček nevysvětlí, měl by odstoupit," vyzval Babiš s tím, že lithium by mělo zůstat v českých rukou.

Šéf ANO se kvůli tomu sešel se šéfem státního podniku Diamo. "Ptal jsem se, proč jeho firma nedělá průzkum a nedostal jsem odpověď. Diamo to mělo řešit," uvedl. 

Volební lídr ČSSD Lubomír Zaorálek už dříve Babišova obvinění odmítl. "Je to naopak maximální snaha o to, aby těžba a zpracování lithia byly pod maximální kontrolou státu. Chtěl bych vyzvat pana Babiše, aby si před každým svým prohlášením nejdřív zjistil, o čem mluví," řekl Zaorálek.

Zaorálek tvrdí, že ministr průmyslu za ČSSD Jiří Havlíček Havlíček při podpisu memoranda maximálně chránil zájmy ČR. "Tedy dohodl se s australskými těžaři, že pokud se vůbec bude lithium těžit, tak se bude zpracovávat v ČR a že bude možné, aby do toho vstoupil český stát," řekl ministr zahraničí.

Volební lídr ČSSD zároveň dodal, že australským těžařům dal povolení k průzkumu lithia ministr za ODS již v roce 2010. Toto povolení bylo pak prodlouženo v lednu 2017 ministrem životního prostředí za ANO Richardem Brabcem. "Pan Babiš by si proto měl hlavně ujasnit, co dělají jeho vlastní ministři," vzkázal šéfovi hnutí ANO. 

Zaorálek lže, tvrdil v pondělí ministr Brabec

Kromě Babiše kritizoval v pondělí dopoledne Zaorálka i ministr Brabec.  Podle něj je podpis memoranda naprosto zbytečný. "Protože minimálně čtyři, pět let, budou trvat další řízení a povolení, a není vůbec žádný důvod dělat takové rozhodnutí dnes," sdělil Brabec. Kategoricky odmítl, že by on dával jakékoliv povolení k prodloužení průzkumů.

"Jsou to lži. Buď vědomě lže, nebo neví, o čem mluví. Prodloužení licence jsem nepodepsal já, ale místně příslušný úředník, což je odbor výkonu státní správy v Ústí nad Labem, což je odbor, spadající pod mého náměstka za ČSSD," reagoval v pondělí dopoledne Brabec. Navíc podle něj se úředník v takovém případě vždy ptá odborníků z odboru hornictví ministerstva průmyslu a obchodu, zda je takový krok v souladu se surovinovou politikou státu.

"Ministr ani žádný jiný politik nemá šanci ovlivnit udělení této licence, ani její prodloužení, protože, když žadatel splní všechny požadavky, tak musí úředník licenci udělit, nebo prodloužit," sdělil Brabec. "Pokud pan Zaorálek a Havlíček napadají ministerstvo životního prostředí, tak obviňují úředníky, že postupují podle platných zákonů země," dodal. 

Podle Brabce je ale nejdůležitější to, že Havlíček i jeho předchůdce v křesle ministra za ČSSD Jan Mládek měli možnost tuto politiku státu ohledně těžby surovin změnit. "Absolutně zásadním dokumentem z pohledu strategie státu ke všem nerostným surovinám je tzv. surovinová politika státu, která je plně v kompetenci ministerstva průmyslu a obchodu," tvrdí ministr životního prostředí za ANO.

Podle Brabce letos v létě předložilo ministerstvo obchodu a průmyslu nový dokument, ve kterém prý absolutně nijak nebyly chráněny super strategické suroviny Česka. "A hádejte, kdo do tohoto dokumentu prosadil zásadní ochranu státu? Ministerstvo životního prostředí," odpověděl si Brabec s tím, že to dokazuje vládní usnesení z 14. června 2017. "Je tam několik nových bodů, které jsme tam dali my," podotkl.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Nový poslanec ANO Samaš složil slib, nahradil Hniličku

Nový poslanec hnutí ANO Miroslav Samaš složil v úvodu jednacího dne sněmovny slib. V dolní komoře nahradil předsedu Národní sportovní agentury Milana Hniličku (ANO). Hnilička se v úterý vzdal mandátu kvůli porušení protiepidemických opatření.

Samaš (54) dříve působil jako místostarosta Rakovníka. Hnilička odešel z dolní komory v souvislosti s víkendovou účastí na oslavě v teplickém hotelu. V čele sportovní agentury by rád zůstal.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Indonéská sopka Merapi obnovila aktivitu, chrlí lávu

Nejaktivnější indonéská sopka Merapi ve středu vybuchla a do délky 1500 metrů po jejím svahu vytekla láva. Jde o její nejprudší aktivitu od listopadu, kdy úřady zvýšily stupeň nebezpečí v blízkosti sopky. Při jejím výbuchu v roce 2010 zemřelo 347 lidí.

Merapi leží na hustě obydleném ostrově Jáva, poblíž historického města Yogyakarta. Je nejaktivnější z desítek sopek na indonéském území a v nedávné době vybuchla několikrát.

Nebezpečí je nyní na druhém nevyšším stupni a úřady zakázaly vstup do pětikilometrového okruhu kolem kráteru. Merapi se zvedá do výšky 2968 metrů a vulkanologové na její zvýšenou aktivitu upozorňují od loňského listopadu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy