reklama
 
 

Babiš se v Paříži sešel se spisovatelem Kunderou, nabídl mu vrácení českého občanství

Aktualizováno 10. 11. 2018 20:37
Premiér Andrej Babiš a jeho žena Monika, kteří jsou na návštěvě Francie, se v sobotu v Paříži setkali se spisovatelem Milanem Kunderou a jeho ženou Věrou. Během tříhodinového setkání u Kunderových doma a návštěvě restaurace předseda vlády literátovi navrhl, že se zasadí o to, aby mu bylo vráceno české občanství. Babiš to řekl novinářům po setkání se spisovatelem. Československého státního občanství Kunderu zbavil komunistický režim koncem 70. let.

"Díky panu velvyslanci jsem se dneska setkal s naším nejslavnějším spisovatelem Milanem Kunderou," prohlásil Babiš. "Byli jsme u nich doma, potom jsme byli na obědě. Strávili jsme spolu tři hodiny. Bylo to skvělé setkání, byli jsme z toho nadšení."

Tématem hovoru bylo mimo jiné i to, jak se Kunderovi dostali do Francie. Připomněl také skutečnost, jak Kundera po emigraci ve vlasti přišel o občanství. "Jsem si tak myslel, a nechci tady vyvolávat nějaké zásadní prohlášení, že by to bylo hezké, a určitě by si to zasloužil, kdyby ho získal (zpět)," řekl Babiš. "Já teda netuším, jak se získává nebo jaké jsou podmínky, ale kdysi byl naším občanem," poznamenal.

Nabídku na možnost vrácení občanství Kunderovi prý příliš nekomentovali. "Dá se říct, že to nevyloučili," uvedl premiér. Kunderovi podle něj poznamenali, že doufají, že s tím nebude tolik papírování jako ve Francii. "Samozřejmě z minulosti je tam cítit nějaká ta křivda, ale uvidíme," řekl Babiš.

"Mám zážitek na celý život… Hlavní slovo měla paní Kunderová, neskutečně energická dáma, která všechno řídí. Pozval jsem je k nám do Česka, kde nebyli 22 let, a myslím, že by si české občanství, o které přišli po emigraci, zasloužili," napsal Babiš na svůj Facebook k návštěvě u Kunderových. Novinářům k tomu dodal, že spisovatel, který se proslavil mimo jiné románem Nesnesitelná lehkost bytí a je občanem Francie, by mohl Českou republiku v příštím roce navštívit.

autor: ČTK | 10. 11. 2018 18:44

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama