Kmenta i Kroupa museli na výslechy. Zastrašují nás kvůli Babišovi, tvrdí. Inspekce: Nic neobvyklého

ČTK ČTK
Aktualizováno 5. 4. 2018 13:02
Jaroslav Kmenta, Janek Kroupa a Sabina Slonková tvrdí, že se je policie a Generální inspekce bezpečnostních sborů snaží zastrašit či odradit od další práce.
Jaroslav Kmenta.
Jaroslav Kmenta. | Foto: DVTV

Praha - Trojice investigativních novinářů Jaroslav Kmenta, Janek Kroupa a Sabina Slonková tvrdí, že se je policie a Generální inspekce bezpečnostních sborů snaží zastrašit či odradit od další práce. V posledních měsících se opakovaně museli dostavit na výslechy ke kauzám, jež se týkají premiéra Andreje Babiše (ANO). Uvedli to ve společném prohlášení.

Kmenta z magazínu Reportér, Kroupa z Českého rozhlasu a Slonková ze serveru Neovlivní.cz upozornili, že jim od inspekce a policie přišla série předvolání kvůli údajným únikům informací z policejních spisů či prověřovaných kauz. V daných věcech už přitom na úřadech vypovídali. "Jsme přesvědčeni, že tato vyšetřování nás a naše zdroje mají kromě jiného znejistit, zastrašit či odradit od další práce," napsali novináři.

Podle autorů prohlášení je akce "zjevně koordinovaná" a jejím vedlejším cílem je kriminalizovat investigativní žurnalistiku. "Kdo celou akci rozjel, zatím nevíme. Víme jen to, že kauzy, kvůli nimž jsme všichni tři aktuálně předvolávaní, spojuje jedna osoba: premiér v demisi Andrej Babiš," uvedli.

GIBS se k věci nechtěla blíže vyjadřovat. "Konkrétní úkony trestního řízení není možné v tuto chvíli komentovat," doplnil Ivo Mitáček z kanceláře ředitele GIBS. pro Aktuálně.cz.

Inspekce zároveň upozornila, že jeho činnost je pod dozorem příslušného státního zástupce. "Pokud procesy trestního řízení vyžadují vysvětlení od fyzických nebo právnických osob, tak nikdy nerozlišujeme mezi tím, zda je daná osoba novinář nebo není," tvrdí Mitáček. "Subjektivní vnímání procesních úkonů jednotlivých účastníků řízení nám rovněž nepřísluší nijak komentovat," dodal.

Policie na svém twitterovém účtu vyloučila, že by někoho zastrašovala. "Její činnost vždy sleduje účel trestního řízení, které je dozorováno příslušným státním zastupitelstvím," píše.

Prověřované úniky se mají podle novinářů týkat případu Čapího hnízda, zveřejňování informací k Babišovým kauzám na twitterovém účtu skupiny Julius Šuman či "starých policejních spisů z doby, kdy současný lídr hnutí ANO budoval své podnikatelské impérium".

Trojice odmítla, že by byla součástí údajného spiknutí, které má Babiše podle jeho vlastních slov odstranit z politiky. "Vyzýváme autority u policie a státního zastupitelství, aby nepodléhaly tlaku politiků a aby nehledaly nitky jakýchsi spiknutí na politickou objednávku, ale aby se věnovaly odhalování skutečného zločinu, který připravuje stát o peníze," doplnili novináři.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Kriminalisté zadrželi 42letého cizince podezřelého ze série znásilnění žen z komunity bezdomovců v Olomouci. Stíhán je i kvůli řadě fyzických napadení

Zdroj: ČTK
před 26 minutami

Vrah německého politika Waltera Lübckeho dostal u soudu doživotí

Na doživotí poslal německý soud do vězení Stephana Ernsta za předloňskou vraždu hesenského politika Waltera Lübckeho. Vražda vyvolala pobouření.

Zdroj: ČTK
Další zprávy