Babiš se musí omluvit za své výroky, že byli demonstranti zaplacení, rozhodl soud

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 6. 9. 2019 11:08
Premiér Andrej Babiš (ANO) se má omluvit za své výroky o tom, že byli demonstranti na loňských protestech proti vládě zaplacení. V pátek o tom rozhodl Okresní soud pro Prahu-západ. Verdikt ale není pravomocný, premiér se proti němu odvolá. Žalobu na Babiše podala jedna z demonstrantek, Jana Filipová z Domažlicka, premiér podle ní svými vyjádřeními zasáhl do jejích práv.
Jana Filipová na demonstraci před vyslovením důvěry vládě Andreje Babiše s podporou KSČM.
Jana Filipová na demonstraci před vyslovením důvěry vládě Andreje Babiše s podporou KSČM. | Foto: Osobní archiv Jany Filipové

Podle Babišova právního zástupce výroky nebyly způsobilé zasáhnout do práv Filipové a obecně nejsou dehonestující.

Podle soudu se ale Filipová cítila postižena důvodně. "Soud dospěl k závěru, že je oprávněna se jako fyzická osoba, jako jednotlivec, domáhat ochrany proti těmto výrokům," řekla soudkyně Simona Kačerová. "Rozhodně není povinna snášet nepravdivou kritiku, která představuje spíše hanobení její osoby," doplnila.

Soudkyně také uvedla, že Babiš je veřejně činnou osobou, která musí snášet značnou míru kritiky vůči svým politickým krokům a je povinen tuto kritiku tolerovat. "V daném případe je nutno dospět k závěru, že žalovaný tuto kritiku neunesl, naopak reagoval zcela nepřiměřeným způsobem a dopustil se nepravdivých hanlivých výroků," řekla Kačerová.

Babišova omluva by měla znít takto: "Označení demonstrantů za zaplacené a objednané jsou dehonestující a urážlivá a za tato tvrzení se tímto omlouvám."

Premiér už ale oznámil, že se proti rozsudku odvolá. "Ve věci jsem pouze sděloval určitý svůj názor, který reagoval na výroky pana poslance (Pavla) Růžičky (ANO), které byly předmětem veřejné debaty," uvedl. Jeho právník po rozsudku novinářům řekl, že Babiš prezentoval pouze svůj názor, že si dokáže nějakou situaci představit.

"Političtí odpůrci na objednávku"

Filipová se zúčastnila demonstrace loni 11. července, kdy poslanci rozhodovali, zda dají Babišově menšinové vládě důvěru. Babiš v reportáži následně uvedl, že protestující jsou "stále stejní lidi" a že si neumí představit, že by někdo protestoval 16 hodin, takže "nějaká motivace tam bude".

Babiš znovu mluvil o zaplacených demonstracích v souvislosti s protestem před Českým rozhlasem z 21. srpna. Na TV Barrandov premiér na konci loňského srpna řekl, že lidé, co na něj pískali, byli zaplacení a že jde o politické odpůrce na objednávku. 

Růžička, na kterého se odvolává Babiš, po červencovém protestu zveřejnil, že slyšel několik lidí, jak se baví o tom, kam mají jít pro peníze. To účastníci demonstrace odmítli, podle nich se bavili o penězích na případnou pokutu pro mladíka, který byl na akci legitimován. Babiš podle soudkyně nevynaložil žádné úsilí k ověření informací a dopustil se nepravdivých výroků, které Filipová musela snášet.

Filipová dříve v rozhovoru pro Aktuálně.cz řekla, že požaduje pouze omluvu, nikoliv odškodnění. Dodnes se prý kvůli vyjádření premiéra potýká se slovními útoky. U soudu popsala, jak jí po Babišově vyjádření začaly chodit zprávy například s dotazy, kolik za demonstrace "bere", nejprve od známých, později i od cizích lidí. Některé ze zpráv byly i vulgární.

"Myslím, že pan premiér z titulu své funkce nemůže do veřejného prostoru vypouštět informace typu 'jedna paní povídala'," řekla Filipová ve středu u soudu. Dodala, že kvůli premiérovi se lež zakořenila ve veřejném prostoru a těžko se vyvrací.

Filipová: Jsem první, kdo dostal Babiše k soudu. Má špehy všude, hrozili mi likvidací

Jeho lež poškodila nejen mě, ale spoustu dalších demonstrantů, říká Jana Filipová, které soud nepravomocně přiznal nárok na omluvu od premiéra. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Starostové shánějí podpisy pro mimořádnou schůzi k suchu. Je zbytečná, tvrdí Brabec

Hnutí Starostové a nezávislí (STAN) sbírá podpisy na svolání mimořádné schůze Sněmovny k otázce sucha a nakládání s vodou, řekl šéf sněmovního klubu Jan Farský. Na schůzi, které podle něj už přislíbili podporu Piráti, by se měly přednostně probrat vládní i opoziční návrhy, které mají boj proti suchu podpořit. Také předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová dnes řekla, že její strana schůzi podpoří.

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) svolání schůze považuje za zbytné, o otázce sucha se podle něj může diskutovat i při debatě například o vodním zákoně.

Farský uvedl, že téma sucha bylo v poslední době odsunuto do pozadí kvůli epidemii koronaviru, ale problém zůstává. "Bohužel vláda k suchu víc mluví, než dělá," řekl. Na programu mimořádné schůze k suchu by podle STAN mělo být osm předpisů, které sucho nějakým způsobem řeší. Jde o vládní zákon, několik předpisů STAN, ale i návrh KSČM, uvedl Farský.

Další zprávy