Babiš s Hamáčkem navrhnou Zemanovi odvolání šéfa antimonopolního úřadu Rafaje

ČTK ČTK
7. 9. 2020 14:41
S návrhem na odvolání předsedy Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petra Rafaje dorazí v úterý za prezidentem Milošem Zemanem premiér Andrej Babiš (ANO) a vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD). Podle zákona o odvolání rozhoduje po návrhu vlády prezident. Rafaj v červenci uvedl, že respektuje pravomoc vlády navrhovat jeho odvolání, ale nedomnívá se, že by byly splněny podmínky stanovené zákonem.
Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Petr Rafaj
Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Petr Rafaj | Foto: Economia

K Rafajovu odvolání vyzvaly neziskové organizace na jednání protikorupční rady vlády a také Ústecký kraj. Ústecké zastupitelstvo žádá i o reformu rozhodovacích mechanismů úřadu. Rozhodování ÚOHS ohledně veřejných zakázek podle náměstka hejtmana pro dopravu Jaroslava Komínka není transparentní a má znaky svévole. Také sociální demokraté dříve uvedli, že výměna v čele úřadu je na místě.

V souvislosti s Rafajem se v poslední době mluví o několika případech. Loni v březnu policie zasahovala na antimonopolním úřadu kvůli tendru na výběr mýta. Letos v červnu Aktuálně.cz upozornilo na to, že Rafaj užívá byty napsané na firmu vlivného zákulisního hráče ČSSD Alexandra Čuby. Záloha 3,5 milionu na byt v Brně byla ale zaplacena z Rafajova konta.

Aktuálně.cz a Hospodářské noviny také zjistily, že se policie zajímá o Rafajovy schůzky s hejtmanem Jiřím Čunkem (KDU-ČSL). Schůzky daly do souvislosti mimo jiné s rozhodováním o soutěži na projekt kontroverzní nové zlínské nemocnice za osm miliard, který Čunek prosazuje. Čunek schůzky potvrdil, podle něj ale společně řešili jeho "senátní aktivity".

Rafaj v červenci uvedl, že podle ministra vnitra Hamáčka je motivací pro odvolání rozhodnutí úřadu v konkrétní zakázce ministerstva. Hamáček kritizoval zrušení tendru na nákup policejních vozů. ÚOHS soutěž na auta za 2,25 miliardy zrušil loni. "Úřad přitom v dané věci pouze plnil funkci, pro niž byl zřízen, a předseda úřadu má nyní nést 'trest' za to, že se rozhodovalo nezávisle, a nikoliv podle přání ministra. Právě kvůli možným politickým tlakům má přitom ÚOHS v současné době vysokou míru nezávislosti na vládě," uvedl Rafaj.

Předsedou ÚOHS je Rafaj od 9. července 2009, pro druhé funkční období prezident bývalého poslance sociální demokracie jmenoval v červnu 2015. Za necelý rok tak Rafajovi vyprší druhý šestiletý mandát, potřetí už jmenován být nemůže. Podle zákona může prezident odvolat předsedu úřadu na návrh vlády, ovšem jen tehdy, pokud nevykonává funkci po dobu delší než šest měsíců, nebo narušuje závažným způsobem důstojnost své funkce anebo nezávislost a nestrannost úřadu.

Babiš s Hamáčkem v červenci oznámili, že s návrhem dorazí za prezidentem po Zemanově dovolené. Jejich více než měsíční čekání na termín pravděpodobně prodloužila i operace paže, které se Zeman kvůli zlomenině podrobil v Ústřední vojenské nemocnici koncem srpna. Zeman od té doby pobývá v Lánech v rámci šest až osm týdnů dlouhé domácí rekonvalescenční péče.

Rafajovy kauzy

  • HN a Aktuálně.cz už dříve informovaly, že podle podezření policistů měl zásadní vliv na chod antimonopolního úřadu Jiří Švachula - expolitik hnutí ANO a někdejší místostarosta městské části Brno-střed stíhaný za stamilionové manipulace u veřejných zakázek. Detektivové tak nyní z korupce podezřívají téměř celé nejvyšší vedení úřadu. Nezákonné ovlivňování tendrů se podle vyšetřovatelů týká například brněnského dopravního podniku.
  • Rafaj také čelí podezření ze střetů zájmů. Stýká se totiž s vlivovými skupinami, v jejichž prospěch pak rozhoduje. V roce 2015 se nechal hostit firmou BusLine na fotbalovém zápase Ajax Amsterdam v Nizozemsku. Stejná společnost přitom bodovala ve stamilionových sporech o svůj byznys, které Rafajův úřad posuzoval.
  • Policie se podle zjištění HN a Aktuálně.cz zajímá i o jeho schůzky s hejtmanem Jiřím Čunkem. Rafaj ho opakovaně utajeně a nestandardně navštívil přímo ve Zlíně. Jeho úřad následně dal zelenou výsledkům soutěže na projekt kontroverzní nové zlínské nemocnice za 8 miliard, který Čunek tvrdě prosazuje, nebo krajským autobusům za 11 miliard.
  • Rafaje navíc policisté prověřují i kvůli podezření, že se společně s šéfem poslaneckého klubu ANO Jaroslavem Faltýnkem pokoušel nelegálně ovlivnit miliardový tendr na mýtný systém v Česku. Jako prostředník podle vyšetřovatelů posloužil opět Švachula.
  • Šéf antimonopolního úřadu Petr Rafaj a jeho rodina dle zjištění HN a Aktuálně.cz užívají byty napsané na firmu vlivného zákulisního hráče ČSSD Alexandra Čuby. Zálohu 3,5 milionu na byt v Brně ale platil Rafaj, částka odešla přímo z jeho konta. Jeho úřad si nyní tento byt pronajímá, a to s podmínkou, že ho může obývat jedině předseda úřadu.
  • Ještě předtím, než se Petr Rafaj stal šéfem antimonopolního úřadu, jako poslanec v roce 2008 prolobboval milionové dotace a levné městské pozemky pro potápěčské centrum. Aktuálně.cz a HN ale zjistily, že areál nefunguje dodnes. Za miliony vznikla budova, v níž úřaduje spolek vlivného zákulisního hráče ČSSD Alexandra Čuby.
  • Aktuálně.cz a HN také napsaly, že antimonopolní úřad po nástupu exposlance ČSSD Petra Rafaje do jeho čela zaplatil 7,3 milionu korun za vylepšování image instituce. Peníze putovaly do agentury Christian V.I.P.  vlastněné lobbistou, který v té době dle obžaloby tuneloval státní lesy. Stejná agentura tehdy zároveň pomáhala sociální demokracii s volebními kampaněmi. Jednatelkou firmy je dodnes Magdaléna Mrnková - pravá ruka někdejšího volebního manažera ČSSD Jaroslava Tvrdíka. 
  • Rafaj navíc čelí kritice i za to, že má dohlížet na férovou soutěž, ale do antimonopolního úřadu vybírá své blízké. Dceru, jejího nynějšího manžela, i své někdejší spolustraníky - lokální politiky z okolí Frýdku, odkud pochází. Dohledem nad veřejnými zakázkami Rafaj pověřil i Jiřího Švachulu, který je dnes za jejich manipulace obžalovaný. Rozkladové komise ÚOHS přitom spolurozhodují o miliardách, když radí Rafajovi.
 

Právě se děje

Další zprávy