Babiš navštíví bývalý tábor Lety, chce sehnat peníze na památník a vykoupit vepřín

ČTK ČTK
4. 9. 2016 16:50
Pár dní poté, co vicepremiér Andrej Babiš tvrdil, že koncentrační tábor v Letech byl pouze pracovní tábor, se na místo pojede v týdnu podívat. Chce sehnat peníze na výstavbu památníku a zajistit výkup vepřína, který na místě tábora stojí.
Andrej Babiš
Andrej Babiš | Foto: Ludvík Hradilek

Místopředseda vlády Andrej Babiš (ANO) příští týden navštíví v Letech na Písecku místo, kde stál koncentrační tábor pro Romy.

Chce sehnat peníze na výstavbu památníku a zajistit výkup vepřína, který na místě tábora stojí. Sdělil to v reakci na kritiku za svůj výrok z minulého týdne o romském koncentračním táboře. Na Babišův plán na návštěvu Letů upozornil server iDNES.cz.

Ve čtvrtek při návštěvě sociálně vyloučené lokality v severočeském Varnsdorfu Babiš podle fotoreportéra Aktuálně.cz prohlásil, že je lež, že byly Lety koncentračním táborem. "Byl to pracovní tábor. Kdo nepracoval, šup a byl tam," řekl údajně. V pátek řekl, že se špatně vyjádřil a omluvil se. Výrok byl podle něj vytržen z kontextu. Podle některých politiků by měl odstoupit.

Opozice chce záležitost projednat tento týden ve Sněmovně. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) řekl, že by se měl Babiš ve Sněmovně od výroku distancovat. Neviděl by pak důvod, aby se k tomu zařazoval na jednání Sněmovny zvláštní bod.

Babiš v neděli řekl, že se už za svůj výrok několikrát omluvil. "Rozhodně nebylo mým úmyslem popírat holokaust. Nicméně teď je tento výrok zneužíván proti mně," napsal.

Většina politiků, kteří ho kritizují, jsou podle něj pokrytci, kteří za posledních 20 let neudělali nic pro to, aby otázku vepřína v místě tábora vyřešili. "Tu otázku já řešil s panem ministrem Hermanem a slíbil jsem mu, že na výstavbu památníku najdu finanční prostředky a v příštím týdnu navštívím místo, kde tábor v Letech stál," uvedl.

Dodal, že Sobotka se podle něj svou kritikou snaží aféru "přiživit a udržet v éteru". "Je to od něj celkem nefér, ale já si na podrazy od ČSSD už zvykl," uvedl Babiš. Premiéra vyzval, aby jel do Kovářské ulice ve Varnsdorfu, kde Babiš minulý týden byl, a promluvil se starousedlíky. "Nechť navštíví bytové jednotky v této vyloučené lokalitě. Já budu řešit, aby stát odkoupil vepřín a aby se postavil památník," napsal Babiš.

Babiše situace ve vyloučené lokalitě ve Varnsdorfu překvapila, asi to ještě nikdy neviděl, říká fotoreportér Hradilek. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy