Babiš představil jména všech ministrů. Největší kritiku sklízí Malá, která má vést spravedlnost

ČTK ČTK
Aktualizováno 22. 6. 2018 20:09
Ke změně dojde v osmi resortech. Babiš vymění ministryni obrany i šéfa průmyslu a obchodu.
Andrej Babiš.
Andrej Babiš. | Foto: ČTK

Praha - Osm změn ve srovnání s aktuálním kabinetem v demisi by měla doznat druhá vládní sestava Andreje Babiše (ANO), pokud jeho hnutí vytvoří koalici s ČSSD.

Babiš v pátek oznámil, že vedle pěti pozic uvolněných pro sociální demokraty obmění další tři z devíti míst ve vládě, která ANO zůstanou. Vedle ohlášené změny na ministerstvu spravedlnosti budou mít nového šéfa i ministerstva obrany a také průmyslu a obchodu.

U ministerstva zahraničí předseda ČSSD Jan Hamáček připustil, že by úřad dočasně řídil, pokud by prezident Miloš Zeman odmítl kandidáta ČSSD europoslance Miroslava Pocheho.

Ministrem obrany se stane dosavadní ministr vnitra Lubomír Metnar, který nahradí Karlu Šlechtovou (oba za ANO). Poslankyně Taťána Malá vystřídá ve funkci ministra spravedlnosti Roberta Pelikána (oba ANO). Ministryní průmyslu bude podnikatelka a prezidentka Svazu obchodu a cestovního ruchu Marta Nováková, ve funkci vystřídá Tomáše Hünera (za ANO).

Babiš oznámil Šlechtové a Hünerovi, že s nimi dál nepočítá, v pátek ráno. "Sdělil mi, že mě nenavrhne do další vlády," napsala ministryně. Později uvedla, že Babiš jí své rozhodnutí nijak nezdůvodnil. Důvody personálních změn nechtěl Babiš objasnit ani na tiskové konferenci. "To je můj návrh a moje zodpovědnost," vysvětlil. Uvedl, že oběma končícím ministrům poděkoval za jejich práci, s Hünerem se domluvili na další spolupráci v oblasti energetiky.

Při výběru ministrů vycházel Babiš podle svých slov z toho, jak intenzivně pracují, jaký mají tah na branku a jak jsou schopní spolupracovat v kolektivu. Ve svých funkcích vedle premiéra zůstane i šest dosavadních ministrů: ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO), ministryně financí Alena Schillerová, ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová, ministr zdravotnictví Adam Vojtěch, ministr dopravy Dan Ťok (všichni za ANO) a ministr školství Robert Plaga (ANO).

Předávání svých kanceláří naopak před nástupem nominantů sociální demokracie připravují ministryně práce a sociálních věcí Jaroslava Němcová (ANO), kterou vystřídá Petr Krčál (ČSSD), a ministr kultury Ilja Šmíd (za ANO), kterého nahradí poslanec za ČSSD Antonín Staněk. Na ministerstvu zemědělství končí také Jiří Milek (za ANO), vystřídá ho Miroslav Toman nominovaný sociální demokracií.

Současný ministr zahraničí Martin Stropnický by se měl stát velvyslancem v Izraeli. Se jménem kandidáta sociálních demokratů Pocheho mají ale problém prezident i komunisté, kteří by měli kabinet podpořit v hlasování o důvěře. Po odpolední schůzce s Pochem uvedl prezidentův mluvčí, že Zeman europoslanci doporučil, aby kvůli svým postojům k migraci a nařčením z korupce o funkci ministra neusiloval.

"Za mě je akceptovatelné, že pokud by pan prezident odmítl nominovat Miroslava Pocheho, tak že by po nějakou dobu řízením ministerstva zahraničí byl pověřen předseda té koaliční strany, která toto ministerstvo má v gesci, to znamená sociální demokracie a to znamená moje osoba," řekl následně Hamáček, který měl schůzku se Zemanem po Pochem a má převzít resort vnitra.

Podle Hamáčka by takový postup umožnil přejít ke jmenování vlády a k hlasování o důvěře kabinetu ve Sněmovně. To se předpokládá ve středu 11. července. Babič uvedl, že by souhlasil s tím, aby Hamáček dočasně ministerstvo zahraničí vedl. V České televizi (ČT) premiér řekl, že vládu by prezident mohl jmenovat 27. června, případně 4. července.

ČSSD schválila koaliční spolupráci s ANO ve vnitrostranickém referendu, jehož výsledky zveřejnila před týdnem. Babiš následně oznámil, že Pocheho nebude prezidentovi navrhovat ke jmenování, protože ho odmítá hlava státu i komunisté. Sociální demokraté od své nominace nechtěli ustupovat a připouštěli i možnost, že koalice kvůli této záležitosti vůbec nevznikne.

Z nominantů ANO budí rozporuplné reakce kandidátka na ministryni spravedlnosti Malá. Výběr kritizují Piráti, ODS a TOP 09, připomínají zejména její výrok o možném odkladu trestního stíhání Babiše do doby, než skončí volební období. Hamáček uvedl, že se na Malou chce Babiše ptát, proč je tou nejkvalitnější kandidátkou "zejména vzhledem k jejím minulým výrokům".

Babiš o Malé řekl, že ji zná hlavně z volebních kampaní. "Vím, že je velice pracovitá, že se chce učit. Určitě nebude vystupovat způsobem, že všechno umí, všechno zná. Určitě bych jí doporučil, aby naslouchala spíš a moc to nekomentovala," řekl v ČT. Podle premiéra je dobře, že na ministerstvo spravedlnosti přijde někdo, kdo nemá s tímto resortem vazby.

Tisková konference po setkání Jana Hamáčka a Miroslava Pocheho s prezidentem Milošem Zemanem:

Sledujte brífink kandidáta na ministra zahraničí Miroslava Pocheho a šéfa ČSSD Jana Hamáčka po jednání s prezidentem Milošem Zemanem. | Video: DVTV
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Odložení OH v Tokiu přijde organizátory na 1,9 miliardy dolarů

Odložení olympijských her v Tokiu kvůli koronavirové pandemii bude pro pořadatele představovat dodatečné náklady ve výši zhruba 1,9 miliardy dolarů (41,6 miliardy korun). Uvedla to japonská média s odkazem na své zdroje v organizačním výboru.

Pořadatelé už dříve sdělili, že upravený rozpočet olympijských her zveřejní v prosinci po sečtení dodatečných nákladů. Původně se počítalo s tím, že gigantická sportovní akce bude stát zhruba 13 miliard dolarů (284 miliard korun). Mezinárodní olympijský výbor a japonské vláda musely kvůli globální zdravotní situaci odložit OH plánované na letošní léto na 23. července až 8. srpna 2021.

Dodatečné náklady organizátorů zahrnují mimo jiné platby za zablokování stadionů a dalších sportovišť pro nový termín, náklady na dopravu či zaplacení pracovníků. Nejsou v nich však započítány prostředky na plánovaná opatření proti šíření koronaviru, která by měla uhradit japonská vláda.

Alespoň část dodatečných nákladů hodlají pořadatelé pokrýt úspornými opatřeními v 52 oblastech ve výši zhruba 283 milionů dolarů (6,5 miliardy korun), jež představili v říjnu. Organizátoři chtějí mimo jiné snížit počet funkcionářů na hrách, menší mají být výdaje na výzdobu sportovišť, nepočítá se s ceremoniály v olympijské vesnici a před slavnostním zahájením. Mělo by se ušetřit na dopravě využitím menšího počtu vozidel.

Zdroj: ČTK
Další zprávy