Babiš povede protikorupční radu, úkoly ale bude plnit Kněžínek. Je to chaos, kritizují piráti

Martin Ťopek Martin Ťopek
16. 8. 2018 12:48
Vláda v tichosti pozměnila návrh na pověření premiéra Andreje Babiše koordinací boje proti korupci. Mezi dokumenty, které má kabinet příští týden projednat, se objevil nový, podle nějž má mít hlavní slovo v této oblasti ministr spravedlnosti Jan Kněžínek.
Premiér Andrej Babiš a ministr spravedlnosti Jan Kněžínek.
Premiér Andrej Babiš a ministr spravedlnosti Jan Kněžínek. | Foto: ČTK

Praha - Nečekaný obrat nastal v chystaném jmenování předsedy Rady vlády pro koordinaci boje s korupcí. Před měsícem se premiér Andrej Babiš rozhodl, že se do jejího čela postaví sám. Tím zároveň porušil letitou tradici, kdy vládní radu vedl některý z ministrů: ministr spravedlnosti nebo ministr pro lidská práva.

Za to okamžitě čelil kritice, že jako trestně stíhaný politik zneváží věrohodnost protikorupční rady. Nakonec Babiš v čele rady zůstane, ale řízením boje proti korupci bude pověřený ministr spravedlnosti Jan Kněžínek. 

Serveru Aktuálně.cz to potvrdila mluvčí vlády Petra Doležalová. "Premiér bude předsedou Rady vlády pro koordinaci boje s korupcí, pan ministr bude pověřen koordinací úkolů v oblasti boje s korupcí," uvedla. 

Dokument, který vláda projedná 22. srpna, tak na postu předsedy rady definitivně posvětí premiéra. "Navrhuje se výslovně zakotvit, že předsedou rady je předseda vlády, i když bude koordinací úkolů v oblasti boje s korupcí pověřen jiný člen vlády," stojí v návrhu.

Úřad vlády ani ministerstvo spravedlnosti však nedokázaly vysvětlit, v čem bude spočívat rozdíl mezi úlohami premiéra a ministra. "O návrhu se bude jednat, ale nehledejte v tom nic složitého," napsal mluvčí resortu spravedlnosti Vladimír Řepka.

Je to přitom zcela nová věc, doposud platila praxe, že premiér předal jmenovanému ministrovi vedení rady se vším všudy, a předseda poradního orgánu tak zároveň řídil úkoly v boji proti korupci. Nyní bude odpovědný ministr pod neustálým vedením předsedy vlády. 

"Andrej Babiš tímto rozdělením úkolů zavádí prvky centralizovaného řízení, na které je zvyklý v Agrofertu, kdy má sice vůdčí funkce, ovšem reálnou práci dle pokynů provádí někdo jiný," komentoval změny v boji proti korupci analytik pirátské strany Janusz Konieczny.

Premiér Babiš potvrdil, že předsedou rady zůstane. "Protože jsem nezkorumpovatelný," uvedl na tiskové konferenci. Přesto už před měsícem, kdy vyšlo najevo, že chce vést protikorupční radu, na premiéra dolehla kritika, že jako trestně stíhaný politik sníží věrohodnost poradního orgánu. 

Babiš je obviněný v kauze Čapí hnízdo kvůli podezření z neoprávněného čerpání padesátimilionové dotace. Proti jeho pověření však nic nenamítali ani ministři z koaliční ČSSD. "Nevidím v tom zásadní problém," uvedl tehdy místopředseda vlády za sociální demokracii Jan Hamáček. 

Podle Konieczného uvedené změny dokazují, že proces rozdělení úkolů na úrovní vlády v oblasti boje proti korupci provází chaos. "Je výsledkem silného tlaku, aby protikorupční radu vedla osoba, která je důvěryhodná a není trestně stíhaná, což je ve vyspělých státech standardem," uvedl. Podle něj současný návrh zavádí dvojkolejnost, která zabraňuje efektivnímu řízení protikorupční agendy.

 

Právě se děje

Další zprávy