Pokud ANO prohraje sněmovní volby, nebudu v politice pokračovat, tvrdí Babiš

ČTK ČTK
Aktualizováno 19. 2. 2020 13:50
Pokud hnutí ANO prohraje v parlamentních volbách, jeho předseda a nynější premiér Andrej Babiš odejde z politiky. Řekl to v rozhovoru pro Blesk.cz. Zároveň zopakoval své prohlášení, že s cílem donutit ho politiku opustit byl upraven i zákon o střetu zájmů, jehož soulad s českým právním řádem v úterý potvrdil Ústavní soud.
Premiér Andrej Babiš
Premiér Andrej Babiš | Foto: ČTK

Babiš v rozhovoru řekl, že o tom, zda z politiky odejde, nebo v ní zůstane, rozhodnou občané příští rok na podzim při sněmovních volbách. "Říjen 2021 bude raz dva. Pan (předseda ODS Petr) Fiala říkal, že nás porazí ve volbách. Já když prohraju volby, tak určitě nebudu pokračovat v politice," řekl Babiš.

Podle něj existuje dlouhodobě snaha dostat ho z politiky, za její projev považuje i rozšíření zákona o střetu zájmů z roku 2017. Zákon tehdy zakázal členům vlády vlastnit periodický tisk a omezil přístup firem, ve kterých mají nejméně čtvrtinový podíl, k dotacím a veřejným zakázkám.

Babiš opakovaně tvrdí, že zákon byl vytvořen speciálně kvůli němu. Po nabytí platnosti zákona vložil svůj holding Agrofert do svěřenských fondů. Ve středečním rozhovoru Babiš zopakoval, že je přesvědčen o tom, že zákon poškozuje jeho práva.

Ústavní soud v úterý odmítl návrh prezidenta Miloše Zemana a poslanců ANO na zrušení části zákona. Babiš řekl, že rozhodnutí bere na vědomí. Na jeho další kroky rozhodnutí mít vliv nebude. "Já podle toho zákona postupoval, zbavil jsem se firmy, nemám na ni žádný vliv," řekl.

Česko podle Babiše není ohroženo koronavirem

Čeští občané v současnosti podle Babiše nejsou ohroženi epidemií koronaviru. Připomněl, že jediný případ úmrtí na nákazu koronavirem v Evropě byl zhruba osmdesátiletý čínský turista ve Francii. U několika desítek lidí testovaných kvůli podezření na nákazu v Česku byly všechny vzorky negativní. Podle Babiše tak není v Česku důvod se bát. "V této chvíli nemám obavy, že by byli naši lidé nějak ohroženi," řekl v rozhovoru.

Babiš připomněl, že vláda rozhodla o zastavení přímých letů z Číny do Česka a ministerstvo zahraničí přestalo čínským občanům vydávat víza. Česko také posiluje státní hmotné rezervy zdravotnického materiálu pro případ, kdyby se nákaza v zemi objevila. "Počet mrtvých (v Číně) je hrozivý, ale myslím, že i Světová zdravotnická organizace dělá všechno proto, aby se to zvládlo," uvedl premiér.

Neočekává ani výrazné dopady na české hospodářství, před kterými varují někteří ekonomové, a to i proto, že český vývoz do Číny je relativně nízký. Ekonomické dopady by podle něj mohly být spíš zprostředkované.

"Pokud Čína přestane nakupovat německé zboží, nepřímo to dopadne na naše firmy, ale zatím to dramaticky nevidím," řekl.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Netanjahu opět hovořil o plánu zabrání části Západního břehu

Izrael si nenechá ujít "historickou příležitost", aby rozšířil svou svrchovanost na části Západního břehu Jordánu, prohlásil dnes izraelský premiér Benjamin Netanjahu. O možné anexi židovských osad na okupovaném Západním břehu hovořil v posledních dnech několikrát. Jde rovněž o jeden z bodů, který je obsažen v koaliční dohodě nové izraelské vlády

Zdroj: ČTK
Další zprávy