Babiš po 14 dnech mění zákon o kontrolním hlášení. Metoda pokus-omyl, zlobí se opozice

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková, Peter Gabaľ
Aktualizováno 13. 1. 2016 15:00
Vláda ve středu schválila novelu zákona o dani z přidané hodnoty, která podnikatelům nařizuje podávat takzvané kontrolní hlášení. Zákon přitom neplatí ani čtrnáct dní. Ministr financí Andrej Babiš přiznal, že sankce nastavené v zákoně byly příliš přísné. Finanční úřady budou díky navrhované změně moci některé pokuty odpouštět.
Foto: Economia

Praha - Zákon o kontrolním hlášení daně z přidané hodnoty, jedna z hlavních norem ministra financí Andreje Babiše pro boj s daňovými úniky, neplatí ještě ani čtrnáct dní a už se bude měnit. Vláda ve středu schválila novelu, která umožní odpouštět podnikatelům pokuty za menší prohřešky.

Finanční úřady budou moci plátcům DPH prominout například pokutu 1 000 korun, kterou automaticky dostanou za pozdní dodání elektronického formuláře. V něm informují o tom, s kým uzavřeli faktury. Pardon ale mohou podnikatelé dostat i za závážnější opomenutí s pokutou do 50 tisíc.

Podnikatelé už si na povinnost dříve stěžovali. "Naším úkolem je výběr daní, na druhou stranu jsme nechtěli podnikatele příliš zatížit," řekl k navrženým změnám Babiš.

Novela má začít platit už v červnu tohoto roku a ministerstvo počítá s tím, že promine i část pokut udělených v prvních letošních měsících. "Pokuty ve výši 1 000 korun vzniklé do účinnosti navrhované novely ze zákona zaniknou, čímž bude zpětně vytvořeno určité toleranční přechodné období,“ komentovala změnu Kateřina Vaidišová z tiskového oddělení ministerstva financí.

Novela také počítá s tím, že úřady do budoucna prominou jednu tisícikorunovou pokutu ročně firmám automaticky, aniž by o to musely žádat. Plátci daně navíc dostanou víc času na případné opravy v hlášení – podle původního návrhu to museli stihnout do pěti dní, nyní to bude pět pracovních dní.

"Plátci tak budou mít větší časový prostor na reakci zejména v případě víkendů prodloužených o sváteční dny či při čerpání dovolené,“ dodala Vaidišová.

Ministr Babiš v neděli pro Českou televizi přiznal, že zákon není kvalitní. Ve středu ale tvrdil, že problém je pouze se sankcemi. "Nebylo to špatně připravené. Jen byla část sankcí moc přísná a teď ji děláme flexibilnější,“ uvedl Babiš.

Sněmovní opozice už ale rychlou změnu zkritizovala. "Kontrolní hlášení DPH se ještě ani jednou neodevzdalo, a vláda už projednává novelu. Metoda pokus-omyl v praxi,“ napsal na Twitteru šéf poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura.

Právě ODS ještě v prosinci svolala mimořádnou schůzi, na které požadovala odklad zákona o rok, protože je špatně připravený. Babiš ale termín zavedení uhájil a zákon začal platit na začátku ledna. První hlášení by podnikatelé měli odevzdávat 25. února.

Za jeho nedodání jim hrozí výrazné pokuty - tisícikorunovou pokutu dostanou při jakémkoli zpoždění. Pokud dokument dodají až po urgenci finančního úřadu, sankce vyskočí na 10 tisíc. Pokuta 30 tisíc korun vznikne, pokud plátce nedodá hlášení ani po urgenci. A pokud to nestihne ani v náhradní lhůtě, hrozí mu sankce 50 tisíc.

 

Právě se děje

Další zprávy