Babiš: Chceme obsadit ministerstva, jimiž teče 900 miliard. Ministrům je třeba říct, co mají udělat

Kateřina Frouzová Jan Štětka, Kateřina Frouzová
Aktualizováno 19. 10. 2017 17:57
Ačkoli s ním konkurenti nechtějí spolupracovat, šéf ANO Andrej Babiš už plánuje, jak by řídil vládu. "Ministr nemá plýtvat, nemá stále někam jezdit, má plnit úkoly a čerpat evropské fondy. A někdo mu to má říct, vytýkat chyby a rozhodnout, že má tohle udělat," představuje si Babiš. Ten v rozhovoru pro Aktuálně.cz vyslovil i výhrady vůči americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi. "Amerika je daleko, Trump se stará o USA a netrápí ho situace v Sýrii a migrační vlna. To trápí nás," říká Babiš.
Andrej Babiš při volební kampani v Rakovníku 12. 10. 2017.
Andrej Babiš při volební kampani v Rakovníku 12. 10. 2017. | Foto: Matej Slávik

S kým byste si dovedl představit povolební spolupráci?

Začneme u pirátů, kteří říkají, že nechtějí být ve vládě. Chtěli by jen kritizovat. A noviny Tomia Okamury jsou neuvěřitelná snůška lží a fabulací. Vůbec nechápu, jak někdo může napsat takové obludnosti. Navíc slibuje věci, které nikdy nemůže splnit. S komunisty se programově míjíme. Takže můžeme jedině poprosit voliče, aby nám dali maximum hlasů.

A sociální demokracie?

Nechci o tom mluvit. Všichni říkají, že s námi nechtějí vládnout, tak bych to nechal na voličích. Oni rozhodnou. Voliči by si měli vzpomenout, co všechno mají tradiční politické strany za sebou. A kdyby to všechno sepsali - ČSSD i Kalousek -, tak by jim lidé nemohli dát ani jeden hlas. Protože by si vzpomněli, co všechno máme za sebou.

Na každém svém sjezdu tyto strany předkládají výčet, co dokázaly. A není to nula.

Samozřejmě myslím, kolik zašantročili peněz, kolik tady bylo korupce. Podívejte se, co dělá ČSSD na poslední chvíli. Však to je skandál! Chtějí rozdělit ČEZ a dobrou část někomu prodat. Kauza lithium - ministr průmyslu Jiří Havlíček bez svolení vlády pár dní před volbami podepíše memorandum s australskou firmou. Přitom to státní podnik Diamo mohl prozkoumat a připravit podnikatelský záměr s dopadem na životní prostředí. Je to největší nerostné bohatství, které máme. 

Když je řeč o státních firmách, plánujete personální změny v jejich vedení? 

Nechci to hodnotit.

Nová vláda vždy přijde a vymění…

Ale to dělaly tradiční strany, protože si dosazovaly svoje kámoše. Na ministerstvu financí jsem nikdy žádné kámoše neměl a ve všech firmách sedí profesionálové, vydělávají státu miliardy a platí dividendy. Dali jsme do pořádku Letiště Praha, ČSA, Čepro, Mero. Mimochodem jsme dali do pořádku i OKD. Když už jsme u toho, sociální demokraté vždycky mají hromadu svých politických kolegů, které potřebují umístit.

V příští vládě chceme ministerstvo práce a zdravotnictví

Jaké resorty by ANO chtělo mít v příští vládě? Co třeba vnitro? 

My bychom rádi obsadili resorty ministerstva práce a sociálních věcí a zdravotnictví. Tam teče 900 miliard. Ani jeden z obou těchto resortů nikdy nebyl pořádně řízen. To znamená zneužívání sociálních dávek, zneužívání peněz na sociální bydlení. Nikdo neřídil ani přímo podřízené nemocnice, přitom máme skvělé doktory, skvělou péči, ale netransparentní hospodaření.

A ministerstvo financí?

Nechci o tom mluvit. Protože je zbytečné se o tom bavit. Jsme v situaci, kdy všichni říkají, že s námi nepůjdou. Tak proč bych to měl řešit?

Uvažujete, že byste vy sám nebyl ve vládě, kdybyste byl jedinou překážkou, aby ANO mohlo zůstat v koalici?

Neuvažuji o tom. Za prvé jsme volby nevyhráli. Nejsem pověřen sestavit vládu, to jsou zbytečné spekulace.

Hovořil jste s panem prezidentem, že by teoreticky mohl zastavit vaše trestní stíhání?

Nemluvili jsme o tom. My jsme nemluvili o Čapím hnízdě. Pan prezident už se k tomu vyjádřil, řekl jasný názor.

A kdyby to gesto udělal a vaše stíhání zrušil - přijal byste to? Nebo odmítl?

A proč by ho dělal? Není ani důvod. Ježíšmarjá, to jsou otázky. Kdybych to býval věděl, tak bych do toho nelezl. Kdyby… už je pozdě.

Voliči se rozhodují podle toho, co byste v jaké situaci udělal. Proto se ptáme.

Voliči? Chci řídit vládu a řídit ministry a udělat vládní tým. A vláda bude fungovat úplně jiným způsobem, než jste zvyklí. Takže budeme v terénu a budeme řešit každodenní problémy.

Jak myslíte, že vláda bude v terénu? Že budete vyjíždět do krajů?

Vysvětlím, jak si to představuji. Když pan premiér podepsal memorandum se Škodou Kvasiny v roce 2014 a zavázal se, co všechno tam bude, tak by měl někdo říct, proč se to neplní. Protože struktura naší země je taková: hejtman má udělat silnici pro Škodu Kvasiny, Ťok má udělat přivaděč z dálnice. Herman má postavit kulturní středisko, Valachová sportoviště. A vy musíte říct, jak to všechno plnit. Je to porada vedení. Chodíte na nějaké porady?

Jistě.

Tak si představte, že na poradě někdo čte noviny, někdo se baví, tweetuje, ministři odcházejí, přicházejí - tak takto funguje vláda pod vedením pana Sobotky. Katastrofa.

A jak to tedy bude za vás?

Za prvé, vláda má projednávat věci, které jsou předjednané. Premiér nemá nechat vyhnít spory mezi dvěma ministry, kteří se stále hádají. Také je dost neslušné, když někdo mluví a ostatní ho neposlouchají. Podle pamětníků jediní, kdo řídili vládu, byli Klaus a Zeman.

Odběhli jsme od prezidentského pardonu. Přijal byste ho?

To je hypotetická otázka, na kterou je zbytečné odpovídat. Kdybych nebyl v politice, tak lidé ani neví, co je Čapí hnízdo. Deset let stará věc. Žádost policie je totálně vyfabulovaná a děje se kvůli ovlivnění voleb, aby to novináři drželi v mediálním prostoru. 

V jednom rozhovoru jste připouštěl, že to má neblahý vliv na vaši rodinu. Co se děje?

Pokud policie chce obvinit celou moji rodinu a moji ženu jenom proto, že prodala akcie svému bratrovi, tak je to absurdní.

Není to na žalobu, pokud případ zasahuje do soukromí?

Ne. Budeme se bránit tak, že podáme stížnost. Samozřejmě se vše děje jen proto, abyste o tom mohli psát. Myslíte si, že bude mít hnutí ANO po volbách alespoň pět procent?

Pravděpodobně ano.

Takže budu znovu poslanec, znovu získám imunitu. Tak proč to udělali teď? No proto, aby nás poškodili. Od začátku je to jasné.

V tom případě musíte mít zájem řídit ministerstvo vnitra a tyhle věci eliminovat, když policie postupuje, jak říkáte.

Doufám, že žijeme v právním státě.

Náklady na splnění vašich předvolebních slibů jsou ohromné. Kde na to v rozpočtu vezmete peníze? Protože na příjmové stránce spíše peníze ubíráte, třeba snižováním daní.

Jak ubírám? Neubírám.

Máte tam snížení DPH.

Vy jste nečetli tu mou bilanci.

Víme, že jste vybral víc na EET.

640 miliard jsme vybrali navíc.

Což bude v příštích letech součást rozpočtu. A současně tam jsou výpadky v příjmech.

Příjmy budou stoupat, protože stoupají mzdy, ekonomika roste a napumpovali jsme prostředky do spotřeby. My to máme spočítané. Na rozdíl od jiných stran, jejichž návrhy jsou nereálné, máme my dopady spočítané a vychází to na 46 miliard z daní.

Sociální demokraté slibují zvyšování platů. Co plánujete s platy vy?

My chceme přidat učitelům, pracovníkům v kultuře a sociálních službách, kde jsou nízké mzdy. Navrhujeme pro ně navýšení až na 150 procent.

"Nechci koncentrovat moc, dělám to pro stát!"

V programu poměrně často hovoříte o centralizaci úřadů, dotací na sport…

Byla by to zvláštní rozpočtová kapitola. Nechci žádné nové úřady. Chci, aby stát fungoval jako rodinná firma, kde je třeba některé činnosti centralizovat. Podaří se nám tak ušetřit peníze. Jde například o majetek státu, IT, centrální nákupy. Na tom všem se dá ušetřit mnoho, protože stát je obrovský nákupčí.

Lze to však interpretovat jako snahu koncentrovat moc.

Jak, koncentrovat moc? Vždyť to dělám pro stát! Stát se má naučit hospodařit jako české rodinné firmy. Ve firmě všichni táhnou za jeden provaz, mají nějaký cíl, jsou solidární. Firma není o zisku, ale o zodpovědnosti. Dát lidem vizi, perspektivu, investice a každý měsíc výplatu. A tohle lidi někdy nechápou, protože ve firmě nikdy nepracovali.

Rozdíl je přece podstatný, firmu řídí jeden člověk nebo skupina lidí.

A zase to není pravda. Jak jste na to přišli?

V parlamentu lidé hlasují. Je to demokracie. Tam si musíte získat podporu. To je přece složitější.

Ve firmě si to také musíte vyargumentovat, tam se také hlasuje v představenstvu a dozorčí radě.

To není zastupitelská demokracie.

No a co jako?

Ti zástupci ve firmě jsou dosazení majitelem, v demokracii je volí lidé.

A proč tedy stát nefunguje tak efektivně jako firmy? Zkuste mi to vysvětlit.

Protože demokracie je komplikovaná a musíte si spoustu věcí vyargumentovat.

Co je nedemokratického na tom, že ministr nemá plýtvat, nemá stále někam jezdit, má plnit úkoly a čerpat evropské fondy? A někdo mu to má říct, vytýkat chyby a rozhodnout, že má tohle udělat. To je nedemokratické? To nechápu. Takže vláda je osmnáct lidí, kdy si každý dělá, co chce? Potom to tu tak vypadá. Nechápu, co tu vedeme za debatu. Bývalý prezident Václav Havel měl z Ameriky přivézt většinový volební systém.

Nemáte obavu, že vrchní velitel ozbrojených sil prezident Miloš Zeman není ve stabilní zdravotní kondici? Panují různé obavy o jeho zdraví.

Nepřipadá mi, že by pan prezident na tom byl špatně. Má problém s nohou, ale jinak vypadá normálně.

Po volbách budete mít málo času rozhodnout se, zda bude mít hnutí ANO kandidáta na prezidenta?

Žádného kandidáta nevidím. Kdyby za nás někdo chtěl kandidovat, určitě by se projevil. Je třeba si to odpracovat.

Jak se díváte na sankce proti Rusku?

Rusko je agresor. Obsadilo Krym a Evropská unie přijala sankce. Sankce nepřinutily Rusko, aby Krym opustilo. A máme Minské dohody a ty dohody nefungují. Je otázka, co s tím dál.

Považujete tedy Minské dohody včetně sankcí za něco, co už je přežité? Mělo by se to revidovat?

Ale mě tohle vůbec netrápí. Trápí mě Evropa jako taková. Její bezpečnost, její impotence zastavit nelegální migraci, její zákony, které nám neumožňují efektivně bojovat proti terorismu. Evropa se ničí sama. A pak je tu neschopnost bojovat proti pašerákům nešťastných migrantů, kteří přicházejí na základě nějakého příslibu lepšího života a musí za to zaplatit peníze. Je to mafie, která operuje u libyjských břehů, a Evropa není schopná to řešit. NATO taky ne. Jde o velký, obrovský problém. Nevím, jaká je role Ruska v Libyi, ale role Ruska v Sýrii je jasná a tam bez dohody Spojených států, Turecka, Ruska a dalších nemůže dojít k tomu, aby tam byl stabilní režim, došlo k rekonstrukci Sýrie a lidé se vrátili domů.

Dnes máme v Evropě 1,5 milionu lidí, kteří nedostali azyl a měli by se vrátit. Evropa však nemá mechanismy a soudy to nedovolí. Takže máme velký problém, který nikdo neřeší. A to je jenom důsledek. Evropa si řekla - dali jsme Turecku tři miliardy eur, aby zastavilo migranty, a tím to pro nás skončilo. Ale to je chyba.

Jaký dojem na vás dnes dělá Donald Trump?

No, chová se velice nestandardně a zklamal mě. Když letěl zřejmě nad Prahou do Varšavy, mohl tu klidně přistát na půl hodiny a říct: Tak fajn, jsem rád v Praze, moje první žena byla Češka, moje dcera je napůl Češka, rád vás vidím. A mohli jsme projednat ty vrtulníky (Česko jedná o nákupu dvanácti amerických vojenských helikoptér pro českou armádu, má jít o zakázku v celkové ceně 12 miliard korun - pozn. red.).

Je to chyba naší diplomacie? Nebo chyba prezidentské kanceláře? Zpočátku to vypadalo, že se vztahy budou vyvíjet jinak.

Těžko říct. Nevím, jak to naši diplomati řešili. Ale Donald Trump to mohl udělat sám od sebe, mohl nám přiznat výhodu. Nevím, jak pro něj, ale pro mě jsou děti strašně důležité. Mohl to udělat, kdyby chtěl. To není dobře. Potkal se s ruským prezidentem Vladimírem Putinem, trvalo to dlouho a nic se neděje. A to je ten náš problém. Amerika je daleko, Trump se stará o USA a netrápí ho situace v Sýrii a migrační vlna. To trápí nás. V rámci NATO je USA, Kanada, Turecko. Máme pakt, ale geopolitické zájmy asi nejsou stejné. A to je náš problém.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Federální soudce zakázal vládě USA vymáhat 100denní moratorium na deportace, které po inauguraci Joea Bidena nařídilo ministerstvo vnitřní bezpečnosti

Federální soudce zakázal americké vládě vymáhat 100denní moratorium na deportace, které po inauguraci nového prezidenta Joea Bidena nařídilo ministerstvo vnitřní bezpečnosti. Příkaz soudce Drewa Tiptona novou politiku blokuje na 14 dní, přičemž se vztahuje na celé americké území. Podle agentury Reuters se očekává, že vláda se proti verdiktu odvolá. Vydáním dočasného zákazu soudce vyhověl státu Texas, který v pátek federální vládu kvůli pozastavení deportací zažaloval. Moratorium se týká většiny deportací a je klíčovou součástí Bidenovy imigrační politiky, píše agentura AP.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Biden telefonoval s Putinem, hovořilo se o dohodě Nový START, otravě Navalného i o prosincovém hackerském útoku na americké úřady, oznámil Bílý dům.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Poslanci odmítli legalizaci konopí, přinesla by zdravotní rizika, míní Blatný

Sněmovna odmítla omezenou legalizaci konopí. Návrh skupiny čtyř desítek poslanců ze šesti klubů předpokládal, že by si bezúhonní dospělí lidé mohli bez hrozby postihu vypěstovat a zpracovat doma až pět rostlin konopí. Plénum novelu o návykových látkách, za níž stojí zejména Piráti, zamítlo na návrh SPD hlasy 55 z 89 přítomných poslanců už v úvodním kole.

Pirátský poslanec Tomáš Vymazal zdůrazňoval, že změna by mohla zabránit kriminalizaci jinak bezúhonných lidí. "Konopí je v Česku velice oblíbené. Dle různých studií s ním má zkušenost více než každý čtvrtý mladistvý a u dospělých jsou to dokonce dva z pěti," uvedl. Regulace by podle poslance měla nahradit podle něho selhávající represi. Podle předsedy STAN Víta Rakušana jde o odstraňování státem řízeného pokrytectví.

Naopak ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) upozorňoval na to, že novela je v rozporu s mezinárodním právem a protidrogovou politikou. "Přináší velká sociální a zdravotní rizika," uvedl. Ministr také varoval před možnou drogovou turistikou za takzvaným rekreačním konopím.

Novela předpokládala, že lidé by mohli mít doma beztrestně až 1,25 kilogramu sušiny konopí. Ostatním lidem by pěstitelé museli zabránit ve volném přístupu k tomuto konopí pod hrozbou pokuty až 15 000 korun. Až 30 gramů by mohli lidé nosit u sebe i mimo obydlí. Stejné množství, tedy 30 gramů, by mohli legálně předat jinému dospělému člověku, ovšem výhradně bezplatně. Totéž mělo platit pro produkty získané z konopí.

Předkladatelé tvrdili, že omezená legalizace konopí by zmenšila černý trh a vedla by také ke snížení trestné činnosti, která se s ním váže.

Zdroj: ČTK
Další zprávy