Babiš otočil, chce, aby skončila podpora biopaliv v Česku

Domácí Domácí
6. 5. 2015 8:16
Hnutí ANO ministra financí Andreje Babiše připravilo návrh zákona, podle kterého daňová podpora biopaliv k 30. červnu ustane.
Andrej Babiš
Andrej Babiš | Foto: Matej Slávik

Praha – V Česku od léta skončí daňová podpora výroby biopaliv, která se povinně přimíchávají do pohonných hmot. Píší o tom Hospodářské noviny s tím, že hnutí ANO ministra financí Andreje Babiše připravilo návrh zákona, podle kterého daňová podpora k 30. červnu ustane.

Později by měla být přijata taková úprava, kdy zvýhodnění budou platit nejen pro výrobce nejstarších biopaliv, jimž dominuje vicepremiérův Agrofert, ale i pro modernější, ovšem méně rozšířené směsi.

Hospodářské noviny upozorňují, že jde o citlivé téma – ministr financí má poprvé spolurozhodovat přímo o vlastním byznysu.

Česká republika má od Evropské unie do konce června povoleno zvýhodňování biopaliv. Sobotkova vláda před časem přišla s návrhem, aby současná podpora biopaliv pokračovala dál. To ostře kritizovala opozice, především TOP 09, která za tímto krokem viděla vyjití vstříc ekonomickým zájmům Babišem vlastněnému Agrofertu.

"Souhlasím s ukončením daňové podpory biopaliv, protože už nechci poslouchat Kalouskovy lži a demagogii. Stát nebude dotovat vysokoobjemová biopaliva a ušetří 1,5 miliardy ročně. Zaplatí to občané a přepravní firmy v cenách. Poděkovat můžou Kalouskovi," řekl Babiš.

Podpora biopaliv v Česku platí od roku 2009: jde o součást celoevropského plánu, jak do roku 2020 zajistit, že desetina pohonných hmot bude z obnovitelných zdrojů. Vládní pobídky pomáhají zvyšovat poptávku, úlevy se ale týkají jen paliv z rostlin, kde je lídrem trhu Agrofert.

 

Právě se děje

Další zprávy