Babiš odvolal šéfa majetkového úřadu. Nevydržel ani 5 měsíců

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
26. 1. 2015 15:30
Františka Dittricha nahradí Kateřina Arajmu. Na místo se dostala bez výběrového řízení, podle ministerstva jde o zkušenou úřednici.
Andrej Babiš
Andrej Babiš | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Necelých pět měsíců vydržel ve funkci ředitele Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) František Dittrich.

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) úředníka odvolal s účinností k 27. lednu. Místo něj bez výběrového řízení jmenoval dosavadní ředitelku pražského pracoviště Kateřinu Arajmu.

Podle Babišova náměstka Ondřeje Závodského, pod kterého ÚZSVM spadá, Dittrich nespolupracoval s vedením ministerstva. "Přichystali jsme novelu zákonu o majetku státu, která vyžaduje významnou přípravu úřadu. Za tu dobu, kterou byl pan Dittrich v úřadu, se na tom dala udělat spousta práce, což se nestalo," uvedl Závodský.

Spor o kliniku

Dittrich měl předložit koncepci o budoucnosti úřadu, ministr ale s její kvalitou nebyl spokojen. Podle informací deníku Aktuálně.cz měl Babiš problém i s tím, jak Dittrich přistupuje ke kauze "pražská Klinika".

Léta nevyužívanou a chátrající budovu pod správou ÚZSVM loni na podzim obsadili aktivisté, kteří v ní chtějí vybudovat komunitní centrum. ÚZSVM se naopak snaží budovu převést na Generální inspekci bezpečnostních sborů. Do celé věci se nedávno vložil Babiš, který slíbil aktivistům podporu, úřad však trvá na svých stanoviscích.

Novou ředitelku chtěl Babiš ve vedení úřadu již dříve, nepřihlásila se však do výběrového řízení. "Teď, když se nám ji podařilo přesvědčit, aby tu funkci zastávala, neměli jsme potřebu vypisovat výběrové řízení. Je to jedna z nejzkušenějších pracovnic úřadu," dodal Závodský. Arajmu má podle ministerstva s prací v ÚZSVM více než dvanáctiletou zkušenost, pracovala na různých vedoucích pozicích.

"Cílem nové generální ředitelky bude příprava úřadu na chystané legislativní změny v oblasti majetku státu, zefektivnění provozu úřadu a také zlepšení operativní i strategické spolupráce s ministerstvem financí," uvedl mluvčí ministerstva financí Radek Ležatka.

Vedení úřadu se v prvním roce Babišova šéfování měnilo několikrát. V dubnu rezignoval dosavadní ředitel Miloslav Vaněk, po něm instituci řídil právě Závodský. Dittrich nastoupil poté, co vyhrál výběrové řízení.

 

Právě se děje

Další zprávy