Babiš odvolal šéfa majetkového úřadu. Nevydržel ani 5 měsíců

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
26. 1. 2015 15:30
Františka Dittricha nahradí Kateřina Arajmu. Na místo se dostala bez výběrového řízení, podle ministerstva jde o zkušenou úřednici.
Andrej Babiš
Andrej Babiš | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Necelých pět měsíců vydržel ve funkci ředitele Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) František Dittrich.

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) úředníka odvolal s účinností k 27. lednu. Místo něj bez výběrového řízení jmenoval dosavadní ředitelku pražského pracoviště Kateřinu Arajmu.

Podle Babišova náměstka Ondřeje Závodského, pod kterého ÚZSVM spadá, Dittrich nespolupracoval s vedením ministerstva. "Přichystali jsme novelu zákonu o majetku státu, která vyžaduje významnou přípravu úřadu. Za tu dobu, kterou byl pan Dittrich v úřadu, se na tom dala udělat spousta práce, což se nestalo," uvedl Závodský.

Spor o kliniku

Dittrich měl předložit koncepci o budoucnosti úřadu, ministr ale s její kvalitou nebyl spokojen. Podle informací deníku Aktuálně.cz měl Babiš problém i s tím, jak Dittrich přistupuje ke kauze "pražská Klinika".

Léta nevyužívanou a chátrající budovu pod správou ÚZSVM loni na podzim obsadili aktivisté, kteří v ní chtějí vybudovat komunitní centrum. ÚZSVM se naopak snaží budovu převést na Generální inspekci bezpečnostních sborů. Do celé věci se nedávno vložil Babiš, který slíbil aktivistům podporu, úřad však trvá na svých stanoviscích.

Novou ředitelku chtěl Babiš ve vedení úřadu již dříve, nepřihlásila se však do výběrového řízení. "Teď, když se nám ji podařilo přesvědčit, aby tu funkci zastávala, neměli jsme potřebu vypisovat výběrové řízení. Je to jedna z nejzkušenějších pracovnic úřadu," dodal Závodský. Arajmu má podle ministerstva s prací v ÚZSVM více než dvanáctiletou zkušenost, pracovala na různých vedoucích pozicích.

"Cílem nové generální ředitelky bude příprava úřadu na chystané legislativní změny v oblasti majetku státu, zefektivnění provozu úřadu a také zlepšení operativní i strategické spolupráce s ministerstvem financí," uvedl mluvčí ministerstva financí Radek Ležatka.

Vedení úřadu se v prvním roce Babišova šéfování měnilo několikrát. V dubnu rezignoval dosavadní ředitel Miloslav Vaněk, po něm instituci řídil právě Závodský. Dittrich nastoupil poté, co vyhrál výběrové řízení.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Běloruský soud poslal na rok a půl do vězení novináře, měl urazit prezidenta a policii

Běloruský soud poslal na rok a půl do vězení novináře Sjarheje Hardzijeviče, kterého shledal vinným z urážky prezidenta země a pomluvy dvou policistů. S odvoláním na Běloruskou asociaci novinářů o tom informovala agentura AP, podle níž je verdikt součástí represí, které běloruské úřady rozpoutaly proti nezávislým médiím a obhájcům lidských práv. Hardzijevič vinu nepřiznal, obhajoba se hodlá proti rozsudku odvolat.

"Nemám s těmito zločiny nic společného, nepokládám se za vinného," prohlásil u soudu ještě před vynesením rozsudku padesátiletý novinář, který nyní musí rovněž zaplatit odškodné policistům ve výši 2000 běloruských rublů každému z nich (přibližně 17 000 korun) a státu poplatek 174 rublů (1500 korun).

Hardzijevič skončil před soudem kvůli obviněním v souvislosti se zprávami v chatovací skupině v aplikaci Viber, kterou někdo loni smazal. Jeho obhájci požadovali, aby bylo obvinění staženo kvůli nedostatku důkazů a kvůli nemožnosti prokázat trestný čin, píše AP. Co konkrétně v údajně urážlivé zprávě zaznělo, nicméně agentura ani asociace nespecifikovaly.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

USA předaly Rusku seznam diplomatů, kteří musí opustit zemi

Spojené státy předaly ruskému velvyslanectví seznam 24 diplomatů, kteří musí do 3. září opustit zemi. V rozhovoru pro magazín National Interest to řekl ruský ambasador ve Washingtonu Anatolij Antonov. Z jeho vyjádření není jasné, zda požadavek Spojených států vyvolal nějaký konkrétní spor, napsala agentura Reuters. Podle agentury TASS diplomaté odjíždějí kvůli končícím vízům. Mluvčí americké diplomacie označil velvyslancovy výroky za nepřesné.

"Téměř všichni odjedou bez toho, aniž by byli nahrazeni, protože Washington náhle zpřísnil postup vydávání víz," uvedl Antonov a zároveň prohlásil, že ruské diplomatické mise ve Spojených státech jsou "bezprecedentně omezovány" a restrikce se podle něj stupňují.

"Američtí kolegové jsou v tomto ohledu vytrvalí a kreativní. Vyhošťování diplomatů se tu a tam děje pod za vlasy přitaženými záminkami. Loni v prosinci ministerstvo zahraničí jednostranně stanovilo tříletý limit pro dobu nasazení ruského personálu ve Spojených státech, které - pokud je nám známo - neuplatňuje vůči žádné jiné zemi," nechal se slyšet ruský velvyslanec.

Zdroj: ČTK
Další zprávy