Babiš nařídil Úřadu vlády, aby se zbavil mobilů Huawei. Varování NÚKIB však kritizuje

ČTK ČTK
Aktualizováno 18. 12. 2018 17:32
Premiér Andrej Babiš v úterý prohlásil, že Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost nezvládl záležitost kolem varování před používáním softwaru i hardwaru čínských společností Huawei a ZTE. Přesto nařídil, aby se Úřad vlády mobilů od značky Huawei zbavil. Stejné opatření chystá i ministerstvo zdravotnictví nebo ministerstvo průmyslu a obchodu.
Andrej Babiš.
Andrej Babiš. | Foto: ČTK

Premiér Andrej Babiš (ANO) nařídil, aby se Úřad vlády ČR zbavil mobilů od čínské firmy Huawei. Stejně bude postupovat například ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) nebo ministerstvo zdravotnictví. Uvedli to v úterý premiér Andrej Babiš a mluvčí MPO Milan Řepka. Podle Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) představuje používání hardwaru a softwaru od Huawei a další čínské firmy ZTE bezpečnostní hrozbu. Společnost Huawei tvrzení kategoricky odmítla. Senátní bezpečnostní výbor na rozdíl od premiéra NÚKIB podpořil.

Ministerstvo zahraničí v té souvislosti uvedlo, že žádná zařízení ani techniku od čínských firem Huawei a ZTE nepoužívá. Ministerstvo životního prostředí informovalo, že nemá komunikační a informační technologie od těchto značek. Zda má mobily, nyní ověřuje. 

Ministerstvo spravedlnosti využívá od Huawei servery, síťové prvky i dvacítku telefonů, sdělil mluvčí úřadu Vladimír Řepka. Ministerstvo vyčká na vydání metodiky NÚKIB a nyní žádné výrobky Huawei nenakupuje.

Zmapovat situaci už nechal také ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO). "Bude záležet, jak se to vyhodnotí, ale za mě mohu říct, že v tomto směru udělám opatření, aby je nepoužívali," řekl v pondělí na dotaz novinářů, zda je udržitelné, aby někteří důstojníci armády užívali aparáty Huawei. 

Někdejší ministryně obrany a pro místní rozvoj Karla Šlechtová (za ANO) uvedla, že informace o bezpečnostní hrozbě přístrojů od čínských firem Huawei a ZTE nejsou pro vrcholné politiky novinkou. "Jen je to nyní veřejné," poznamenala Šlechtová, která prý již dříve "zakázala" výrobky těchto značek na ministerstvech, kde působila, zejména u ochranky na ministerstvu obrany.

Úřad záležitost nezvládl, prohlásil Babiš

Babiš však zároveň kritizoval zprávu NÚKIB. "Já si myslím, že NÚKIB tuhle záležitost vůbec nezvládl," řekl premiér. V pondělí Babiš po zveřejnění varování uvedl, že vláda věc projednávala v utajeném režimu. "Je to pro nás překvapení, že úřad vydal to stanovisko. Jsou tam některé věci, které nejsou úplně domyšlené, mohou mít dopad na naši zemi," řekl už v pondělí.

"Kritice pana premiéra do značné míry rozumím a na jeho místě bych zřejmě mluvil podobně. Jde o novou situaci, s níž v Česku dosud nemáme zkušenosti," řekl ředitel NÚKIB Dušan Navrátil. Účelem vzniku úřadu ale podle něj byla ochrana kritické informační infrastruktury republiky, bez níž by stát nemohl fungovat.

"Pokud zjistíme, že tyto systémy jsou jakýmkoli způsobem ohroženy, musíme bezodkladně jednat," uvedl. Varování bylo podle něj určeno hlavně správcům infrastruktury, kteří nyní musí udělat analýzu, jaké technologie používají a jaké riziko z toho vyplývá na základě zjištění úřadu.

Mluvčí NÚKIB Radek Holý na to reagoval, že úřad musí bezprostředně jednat způsobem, který zohledňuje závažnost hrozby. NÚKIB podle něj použil tzv. varování, které představuje nejmírnější možnou reakci podle zákona o kybernetické bezpečnosti. "Má charakter zejména preventivní a informační," sdělil.

Ředitel úřadu Dušan Navrátil po uzavřeném jednání senátního výboru novinářům řekl, že úřad své varování vydal podle zákona o kybernetické bezpečnosti a dotčené instituce jej musí zohlednit. NÚKIB má právo vydávat varování, "pokud zjistí, že existuje nějaké závažné riziko", dodal.

Výbor konstatoval, že NÚKIB svým varováním "posiluje ochranu nejvýznamnější informační struktury před hrozbami výrobců, jako jsou Huawei a ZTE, o nichž se zmiňuje Bezpečnostní informační služba ve své zprávě za rok 2013". Předseda výboru Pavel Fischer (nezávislý) uvedl, že varování je třeba brát velmi vážně. "Potvrzuje se, že suverenita naší země skutečně není jenom ve fyzických hranicích, ale i v elektronickém smyslu národním zájmem," dodal.

Podle Babiše se situací se nyní budou muset vypořádat jednotlivá ministerstva, která mají před sebou nějaké soutěže.

V úterý úřad pro kybernetickou bezpečnost informoval, že v první polovině ledna vydá metodický pokyn pro úřady, mimo jiné ministerstva, které využívají software i hardware firem Huawei a ZTE.

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) postup NÚKIB brání, podle něj postupoval podle zákona. Ze zařízení ministerstva vnitra je podle mluvčího úřadu Ondřeje Krátošky jen několik procent od Huawei a ZTE. Vnitro přijme opatření podle metodiky NÚKIB.

Jakákoliv čínská elektronika představuje bezpečnostní hrozbu, říká expert:

Jakákoliv čínská elektronika představuje bezpečnostní hrozbu. Mobil "Franty Nováka" nikoho nezajímá, kritické jsou páteřní sítově prvky, říká expert. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Prostějovská nemocnice dostala od sportovců 300 tisíc korun

Celkem 300 tisíc korun mezi sebou v Prostějově vybrali bývalí i současní sportovci a manažeři s cílem podpořit boj proti koronaviru. Na daru pro místní nemocnici se podíleli například bývalý tenisový reprezentant Jiří Novák, jeho současný daviscupový kolega Jiří Veselý nebo basketbalista Lukáš Palyza. Společně s nimi věnoval peníze také sportovní manažer Miroslav Černošek.

"Mně ten nápad přišel od prvního okamžiku velice dobrý. V současné situaci, kdy se lidi musí semknout, jsem byl od první chvíle připraven jakkoli přispět," řekl České televizi Veselý, který věnoval 50 tisíc korun stejně jako někdejší pátý hráč světa Novák a daviscupový kapitán Jaroslav Navrátil.

Symbolický šek od nich dnes převzal primátor František Jura. "Sportovci, které město dlouhodobě podporuje, se nyní rozhodli naopak pomoci městu," řekl Černošek na webu prostějovské radnice.

Předsedkyně představenstva nemocnice Marie Marsová uvedla, že peníze budou rozděleny mezi zdravotníky, kteří jsou v době pandemie nejvytíženější. "Lékaři, sestry a další personál jsou v pomyslné první linii. Dáváme jim tak signál, že víme, co pro nás dělají, a velmi si jejich nasazení vážíme," dodal primátor Jura.

Další zprávy