Babiš nesouhlasí s tím, jak by se měly dělit peníze EU na následky koronaviru

ČTK ČTK
Aktualizováno 28. 5. 2020 18:03
Premiér Andrej Babiš (ANO) nesouhlasí s klíčem, který navrhla Evropská komise pro rozdělení peněz určených na obnovu ekonomik po koronavirové krizi. Zásadně odmítá například to, aby ve vzorci hrála velkou roli nezaměstnanost. Státy, kterým se daří držet i v krizi nízkou nezaměstnanost, by za to neměly být sankcionovány, uvedl. Česko by mělo dostat téměř 20 miliard eur (550 miliard korun).
Premiér Andrej Babiš
Premiér Andrej Babiš | Foto: ČTK

Babiš dodal, že cílem obnovy by také nemělo být nalít peníze do států, jejichž veřejné finance mají dlouhodobě velké problémy, které koronavirus ještě zesílil.

"Měla by především zajistit, že se jejich situace do budoucna zlepší. Ekonomiky států se zdravými financemi krizí rovněž utrpí a malé proexportní ekonomiky jako ČR obzvlášť. Je potřeba ekonomický růst a konkurenceschopnost podpořit v celé EU," uvedl Babiš. K tomu by podle něj pomohl důraz na investice a doplnění chybějící infrastruktury.

Podle dokumentu, který má ČTK k dispozici, by největšími příjemci pomoci měly být nejvíc zasažené země Itálie a Španělsko, pro které komise předpokládá víc než třetinu balíku. Evropská komise si chce celou částku bezprecedentně vypůjčit na finančních trzích.

Pro Česko z ní má být vyhrazeno 19,2 miliardy eur. Přímé platby v rámci unijních fondů dosáhnou výše 8,6 miliardy. Zbylých 10,6 miliardy mají být výhodně úročené půjčky.

Babiš s klíčem nesouhlasí. "Zásadně odmítám, aby ve vzorci měla silnou roli nezaměstnanost, protože státy, kterým se daří držet nezaměstnanost nízko i v obtížných časech, nesmí být sankcionovány," uvedl. Domnívá se také, že by vzorec měl místo hrubého domácího produktu pracovat s hrubým národním důchodem. "Je mnohem spravedlivější měřit prosperitu státu bez dividend, které odtekly do zahraničí," vysvětlil.

Novinářům premiér později řekl, že země s vysokým dluhem ho měly již před koronavirovou krizí. "My mohli mít také větší zadluženost, kdybychom se chovali nezodpovědně. Naši důchodci mohli mít podstatně větší důchody jako v některých zadlužených státech," uvedl. S virem podle něj nemají dluhy nic společného. "Jak k tomu přijdou naši lidé, že budou ručit za země, které jsou zadlužené a jsou tam důchody dvakrát třikrát vyšší, to není ta solidarita," konstatoval.

Podle Babiše není důvod, aby unijní rozpočet zahrnoval půjčky. Také vzorec zvýhodňující státy s vyšší nezaměstnaností je podle Babiše absolutně nevýhodný a Česko nemá, proč by s ním mělo souhlasit. Státy platící eurem by se podle něj měly domluvit na financování v rámci eurozóny. "Proč bychom měli ručit za půjčky cizím zemím, to není možné," dodal Babiš.

Unijní plán obecně označil ve středu Babiš za příliš velké zadlužení. Zdůraznil, že bude žádat dosavadní vzorec rozdělování evropského rozpočtu, aby se nesnížil podíl peněz směřujících do slabších ekonomik mladších členských zemí. "Pokud se skutečně všichni domluvíme a doplníme ty peníze do rozpočtu, tak ať se rozdělují, jak se rozdělovaly předtím. Ne že se všichni zadlužíme a my to máme garantovat. Nemyslím si, že půjčky patří do rozpočtů," uvedl.

O záležitosti chce mluvit příští středu se slovenským premiérem Igorem Matovičem, který dorazí do Prahy, ale také 11. června na setkání států V4 v Brně.

 

Právě se děje

Další zprávy