Babiš byl v seznamu StB neoprávněně, rozhodl soud

Domácí Domácí
Aktualizováno 26. 6. 2014 13:39
Vicepremiér Andrej Babiš úspěšně žaloval slovenský Ústav paměti národa kvůli tomu, že je veden v archivech StB jako agent s krycím jménem Bureš.
Andrej Babiš u soudu v Bratislavě.
Andrej Babiš u soudu v Bratislavě. | Foto: ČTK

Bratislava - Ministr financí a předseda vládního hnutí ANO Andrej Babiš vyhrál ve čtvrtek v Bratislavě soudní spor se slovenskými historiky. Český vicepremiér po soudu žádal očištění svého jména, které se podle něj neoprávněně objevilo v seznamech tajných agentů komunistické StB.

Babiš jakoukoli vědomou spolupráci od začátku odmítá a soud mu dal za pravdu. Historici podle soudu nedodali dostatek důkazů. "Byl jako agent evidován neoprávněně," uvedla soudkyně. Její verdikt zatím není pravomocný.

Babiš zažaloval slovenský Ústav paměti národa (ÚPN), který svazky po Státní bezpečnosti spravuje a zveřejnil je. Vítězný rozsudek prý ministr očekával.

"Protože jsem s StB nespolupracoval a v seznamech jsem byl veden neoprávněně, tak to jinak nemohlo dopadnout," komentoval Babiš pro Českou televizi. "Nic jsem nepodepsal a nic špatného jsem nedělal," dodal s tím, že znovu požádá o lustrační osvědčení.

Někteří ze svědků, které soud dříve vyslechl, podpořili Babišovu verzi. Klíčový svědek - bývalý příslušník komunistické tajné policie (StB) Július Šuman - před slovenským soudem popřel informace z archivních dokumentů, že v 80. letech získal nynějšího českého ministra financí Andreje Babiše ke spolupráci s StB jako agenta s krycím jménem Bureš.

"Zpráva o získání agenta Bureše není pravdivá. Naverbování se neuskutečnilo," prohlásil Šuman. Doplnil také, že Babiše osobně nezná. Další příslušník StB František Hákač na většinu otázek odpověděl, že si na danou dobu již nevzpomíná.

Podle badatelů ústavu však byly svazky vedeny řádně. Jejich výpověď podpořil i Radek Schovánek z českého Ústavu pro studium totalitních režimů.

Kalousek: Chybí dost důkazů

Na rozsudek bratislavského soudu okamžitě zareagovala i česká politická scéna. Zatímco Babišovi koaliční partneři rozsudek kvitují, opozice jej zpochybňuje.

"Rozhodnutí soudu dokazuje, jak je systém lustračního zákona absurdní a nespravedlivý tím, že je založen na evidenci komunistické StB a principu kolektivní viny. Historie a jednotlivé lidské osudy jsou zkrátka složitější než šablona lustračního zákona. Jsem rád, že kauza lustrací už nebude používána jako nástroj kritiky vlády," řekl premiér a šéf ČSSD Bohuslav Sobotka.

"Respektujeme rozhodnutí soudu, pro koalici to není špatná zpráva," dodal šéf lidovců Pavel Bělobrádek.

Babišův předchůdce na ministerstvu financí a jeho velký kritik Miroslav Kalousek z TOP 09 nadále trvá na tom, že Babiš s komunistickou tajnou službou spolupracoval.

"Rozhodnutí soudu je třeba respektovat. Ale je třeba se rozhodnout, zda věřit specialistům ze slovenského Ústavu paměti národa, nebo Andreji Babišovi a dvěma estébákům," řekl Kalousek s tím, že schází dostatek důkazů.

"Není potřeba to nijak zdůrazňovat nebo na to upozorňovat. Kdo si dal dvě a dvě dohromady, tak to ví. Ostatní holt věří panu Babišovi," podotkl Kalousek.

Babiš: Kalousek by se měl omluvit

Babiš však Kalouskovi vzkázal, že by se měl místo dalších útoků spíše omluvit. "Dva roky mě tu uráží plno lidí, v podstatě hlavně pan Kalousek a ODS. Protože nemají občanům co nabídnout, tak nabízeli program Antibabiš. Je to trapné a myslím, že občany to vůbec nezajímá. Já mám svědomí čisté a myslím, že je namístě, aby se mi tito lidé omluvili," řekl Babiš. Soudně ale prý omluvu vymáhat nehodlá.

Předseda opozičního hnutí Úsvit Tomio Okamura řekl, že rozhodnutí soudu vítá, protože "vláda konečně začne pracovat".

Pro poslance ODS Marka Bendu je rozhodnutí soudu překvapivé. "Čekal jsem opačný konec. Z toho, co jsem viděl a slyšel, jsem o jeho spolupráci nikdy nepochyboval. Je to pro mě smutný obrázek o slovenské justici," řekl Benda.

 

Právě se děje

Další zprávy