reklama
 
 

Babiš nebude na jednání rady EU k fondům, o svém kroku informoval komisaře Oettingera

Aktualizováno 17. 12. 2018 16:34
Premiér Andrej Babiš (ANO) se nebude účastnit jednání Rady pro Evropské strukturální a investiční fondy (ESIF). Vláda v pondělí schválila návrh novely zákona o podpoře regionálního rozvoje, která umožní, aby radě předsedal i jiný člen vlády než premiér. Návrh je reakcí na kritiku z Evropské unie ohledně možného Babišova střetu zájmů. Premiér o svém dnešní kroku informoval dopisem evropského komisaře pro rozpočet Günthera Oettingera.

Novinářům řekl, že z výčtu možností, které mu dal Oettinger na výběr, aby se vyvaroval pochybností o střetu zájmů kvůli dotacím pro Agrofert, vyhověl třetí. Ta premiérovi nabízela, aby se zdržel účasti na rozhodnutích souvisejících s údajným střetem zájmů.

Eurokomisař doporučil Babišovi podle webu Respekt.cz tři způsoby, jakými by se mohl zbavit střetu zájmů v souvislosti s koncernem Agrofert. Měl by buď zpřetrhat své vazby i vazby své rodiny na holding, zajistit, aby Agrofert přestal přijímat dotace z evropských fondů, nebo se zdržet účasti na rozhodnutích souvisejících s údajným střetem zájmů.

Podle pirátů svým dnešní krokem Babiš potvrdil, že je ve střet zájmů. "Bylo by na druhou stranu velmi pomíjivé si myslet, že tímto krokem, tedy vzdáním se funkce v Radě evropských fondů, Babiš svůj kolosální problém vyřeší," řekl Aktuálně.cz Ivan Bartoš. Změna jednoho slova v zákoně podle Bartoše problém neřeší a evropskou komisi to zřejmě také neuspokojí.

"Je nereálné, aby byl předseda vlády ze své pozice zcela izolován od dotační politiky," dodal Bartoš.  

Ani podle europoslance STAN Stanislava Polčáka není odstoupení z rady dostatečným řešením. "Po uskutečnění tohoto kroku jsme volali před dvěma týdny a považujeme ho za nezbytný. Nicméně sám o sobě není dostačující," řekl Polčák.

Pouze premiér

Nyní může radě podle zákona předsedat pouze premiér. "Dosavadní určení výhradně osoby předsedy vlády jako předsedy rady není dostatečně flexibilní z pohledu věcné působnosti faktické implementace evropské politiky soudržnosti v podmínkách ČR. Rada je poradním orgánem vlády, navrhuje se svěřit zákonem vládě možnost určit si svým usnesením, který člen vlády ji povede jako její předseda," uvádí dále materiál, který byl do knihovny vládní legislativy vložen dnes.

Úkolem rady je posuzovat koncepční i aktuální otázky spojené s evropskou politikou soudržnosti v ČR předtím, než jsou předloženy k projednání vládě. Jednání rady se mj. zaměřuje na soulad evropských dotačních programů s dohodou, kterou ČR má s EU. Rada také navrhuje vládě systémová opatření týkající se čerpání fondů EU.

Evropský parlament ve čtvrtek přijal rezoluci, v níž vyzval komisi k přijetí kroků ve věci možného Babišova střetu zájmů. Europoslanci požadují mimo jiné pozastavení dotací pro Agrofert. Oettinger už předtím uvedl, že EK nebude proplácet české žádosti o proplacení dotací pro Agrofert. Ministerstvo financí oznámilo, že nebude komisi takové žádosti posílat.

Agrofert, který vlastnil Babiš při svém vstupu do vlády v roce 2014 a loni ho vložil do svěřenského fondu kvůli českému zákonu o střetu zájmů, je jedničkou zemědělsko-potravinářského sektoru.

autoři: ČTK, Kateřina Frouzová | 17. 12. 2018 13:13

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama