Babiš navrhuje úřední maturity. Zkoušku by nahradily průměry známek za studium

ČTK ČTK
Aktualizováno 3. 3. 2021 21:02
Premiér Andrej Babiš (ANO) chce pro letošní maturanty takzvanou úřední maturitu. Nemuseli by tak skládat klasickou maturitní zkoušku a na maturitním vysvědčení by mohli mít známky podle průměru za celé své studium střední školy. Premiér to řekl v rozhovoru pro Mladou frontu Dnes. Mluvčí ministerstva školství Aneta Lednová řekla, že úřad jedná se zástupci škol o dalších možných úpravách maturit.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: ČTK

"Chci navrhnout udělení úřední maturitní zkoušky všem studentům ze všech typů středních škol. A to i v rámci vzdělávání dospělých, kteří si dodělávají středoškolské vzdělání," uvedl Babiš. "Z maturitních předmětů by se výsledná známka udělila na základě průměru za všechny roky studia," řekl serveru iDnes.cz.

Studenti, kteří by udělení maturitní zkoušky odmítli, nebo by nesouhlasili s výslednou známkou, by si podle premiéra mohli udělat klasickou maturitu v podobě, v jaké ji pro letošní školní rok připravilo ministerstvo školství.

Podle dosavadních informací úřadu se na jaře podobně jako loni zruší slohy z češtiny a cizích jazyků. U didaktických testů se prodlouží čas a ústní zkoušky zůstanou. Praktické zkoušky budou moct ředitelé škol nahradit jinou formou, případně je posunout na léto, stejně jako praktickou výuku, která se nyní kvůli epidemii nemůže ve školách konat.

Po jednání vlády Babiš uvedl, že o svém plánu dnes hovořil s ministrem školství Robertem Plagou (za ANO). "Myslím, že i pan Plaga uznal, že je nová situace, návrat (do škol) 1. března se nekoná, nějaký další termín není znám," řekl premiér novinářům. Změny, které Plaga provedl ohledně závěrečných zkoušek, pokládá za nedostatečné. "Já jsem s ním dlouhodobě v rozporu," řekl Babiš. Studenti si podle něj možnost úřední maturity zaslouží. "Vnímám tu obrovskou psychickou zátěž a frustraci hlavně studentů na zdravotnických školách," dodal.

Podle mluvčí Lednové ministerstvo školství kontinuálně zohledňuje aktuální vývoj epidemie a jedná se zástupci škol. "Proto i nyní reagujeme na nový vývoj a intenzivně se zabýváme i možnými úpravami maturitní zkoušky. Ve hře jsou například posuny termínů či úpravy obsahu, a to tak, aby byla zohledněna jak složitá situace studentů, tak zachována odbornost a význam maturitní zkoušky jako takové, včetně srovnatelné úrovně," řekla. Úřad podle ní chce o dalších možných úpravách rozhodnout do konce příštího týdne.

Na Slovensku zavedli úřední maturitu už loni

Premiér podle iDnes.cz uvedl, že dostal stovky e-mailů od studentů a přesvědčily ho hlavně příběhy žáků ze zdravotnických oborů, kteří kvůli epidemii vypomáhali v nemocnicích či domovech seniorů. Situaci těchto studentů označil Babiš za velmi obtížnou. Podotkl, že středoškoláci v aktuálním školním roce strávili na prezenční výuce k 1. březnu jen 26 dní. Až 20 procent studentů se podle něj přitom do výuky na dálku nezapojilo plnohodnotně.

Babiš také poukázal na to, že na Slovensku měli maturanti úřední maturitu už loni. "Na Slovensku si o úřední maturitu požádalo 99 procent studentů, jen jedno procento se s výslednou známkou nespokojilo," řekl. Velký zájem o úřední maturitu se podle něj dá očekávat i v Česku.

Video: Potřebujeme školáky dostat zpátky, u učňů nelze otálet, říká Zajíček

Otevření škol je nezbytná nutnost, i za cenu, že se zvýší počet nakažených. Očekával jsem, že od vlády zazní jasný termín, říká Jiří Zajíček. | Video: DVTV
 

Právě se děje

před 15 minutami

Rusko vyhostí deset amerických diplomatů jako odvetu za podobný krok Washingtonu, oznámil podle Reuters ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Prezidenti Macron a Zelenskyj a kancléřka Merkelová po společném jednání vyzvali Rusko, aby stáhlo vojska od ukrajinských hranic a z Krymu

Prezidenti Francie a Ukrajiny Emmanuel Macron a Volodymyr Zelenskyj s německou kancléřkou Angelou Merkelovou po společném jednání vyzvali Rusko, aby stáhlo vojska z ukrajinských hranic a z Krymu. Ruský prezident Vladimir Putin dnes naopak vyzval Macrona a Merkelovou, aby donutili Ukrajinu k zastavení provokací na hranicích s Ruskem. Napjatá situace trvá už déle než týden, Rusko poslalo k hranicím desetitisíce vojáků, kteří se tam účastní vojenského cvičení.

Další zprávy