Babiš navrhl Válkovou na funkci vládní zmocněnkyně pro lidská práva

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 25. 4. 2019 17:11
Novou vládní zmocněnkyní pro lidská práva by se od 1. května měla stát bývalá ministryně spravedlnosti a nynější poslankyně za ANO Helena Válková. Do funkce ji navrhl premiér Andrej Babiš (ANO). O jmenování má v pondělí jednat vláda, která zmocněnce či zmocněnkyni jmenuje. Válková informaci potvrdila, poslaneckého mandátu se vzdát nehodlá. Je pro ni prý klíčový.
Helena Válková.
Helena Válková. | Foto: Jakub Plíhal

Post vládního zmocněnce loni v červnu obnovil první Babišův kabinet. Do funkce pak jmenoval tehdejší náměstkyni úřadu vlády pro lidská práva Martinu Štěpánkovou. Ta se rozhodla ke konci března z pozice odejít. Post zmocněnce měly už dřívější vlády. Poprvé vznikl v roce 1998. Před Válkovou úřad zastávalo pět mužů a dvě ženy. Některé kabinety pak měly ministryni či ministra pro lidská práva.

Předsedkyně sněmovního petičního výboru Válková řekla, že se náplň funkce kryje s její činností ve Sněmovně. "Pan premiér mě požádal, abych mu pomohla, protože si to stáhnul pod sebe, a věcí, které se z toho generují, je hodně. On ví, že to tady v Poslanecké sněmovně dělám, tak si asi myslí, že to nedělám špatně," uvedla Válková.

Ve sněmovně chce dál zůstat. "(Zmocněnec) není člen vlády, takže to není v kolizi s výkonem mandátu. Pokud je třeba pomoci vládě, tak ráda pomůžu," dodala. "Mandát je pro mě absolutně klíčový. V případě kolize zájmů jako poslankyně samozřejmě dám přednost výkonu mandátu," řekla Válková Aktuálně.cz. Dodala ale, že jako zmocněnkyně si bude moct organizovat práci tak, aby s funkcí poslankyně kolidovala co nejméně.

Pokud se stane zmocněnkyní, chce fungovat jako most mezi sněmovnou a vládou. "Máme velmi zajímavé podněty ze strany veřejné ochránkyně práv, ale nemáme páky jak je více dostat do exekutivních orgánů. Já to zkusím," řekla. 

V případě jmenování by se Válková chtěla věnovat problematice práv dětí a seniorů, rovnosti žen a mužů, národnostním menšinám a sociálnímu začleňování.

Není to šťastná volba

Ředitel Institutu pro sociální inkluzi a někdejší šéf Agentury pro sociální začleňování Martin Šimáček nepovažuje výběr Válkové za šťastný. "Z mého pohledu paní Válková rozhodně není osobou, která by se profilovala v oblasti lidských práv a která by měla autoritu," říká Šimáček. Představoval by si například z její strany modernější náhled na péči o ohrožené děti, které jsou v Česku stále ve velké míře posílány do ústavů.

Podle Šimáčka by pozici zmocněnce, která se vznikem Babišovy vlády nahradila původně ministerský post, měla zastávat výrazná a respektovaná osobnost. "Pozice zmocněnce formálně není až tak silná a vyžaduje proto, aby osoba, která ji zastává, byla silná i neformálně," myslí si Šimáček.

Někdejší zmocněnkyně pro lidská práva ve vládě Petra Nečase (ODS) Monika Šimůnková v první řadě kvituje, že vláda chce nového zmocněnce jmenovat. Po odchodu Martiny Štěpánkové se spekulovalo o tom, že náhradníka už kabinet hledat nebude.

Šimůnková oceňuje, že je Válková dle jejích slov silnou právnickou osobností. "Na druhou stranu také doufám, že bude ve všech tématech opravdu prosazovat lidskoprávní rozměr. Zmocněnec musí často vystupovat proti ministrům a jejich návrhům. Není to vždy úplně jednoduché," míní bývalá vládní zmocněnkyně.

Součástí zmocněncovy agendy jsou pak i práva postižených, rovné šance pro všechny či problematika neziskových organizací. Dosud pod zmocněnkyni spadá i vládní agentura pro sociální začleňování. Válková by se pak měla stát také místopředsedkyní příslušných vládních rad, jimž předsedá premiér.

Vládní agentura pro sociální začleňování se ale k začátku příštího roku přesune z úřadu vlády na ministerstvo pro místní rozvoj (MMR). Součástí vládní sekce lidských práv, kterou bývalá zmocněnkyně a náměstkyně Štěpánková řídila, je vedle agentury odbor lidských práv a ochrany menšin a odbor rovnosti žen a mužů. I ten by se mohl podle informací ČTK přemístit. V minulosti už byl na ministerstvu práce. Pod vládní lidskoprávní sekci spadají vládní rady pro lidská práva, národnostní menšiny, záležitosti romské menšiny, rovnost žen a mužů a neziskové organizace či výbor pro zdravotně postižené.

Tiskový odbor Strakovy akademie ČTK už dřív přesunutí agentury potvrdil. Podle něj se tak naplňuje dlouhodobý záměr přičlenit odborné agendy pod jednotlivé resorty.

Šimáček současné vládě vyčítá, že agendu lidských práv odsunula na vedlejší kolej. Příslušné vládní rady a výbory se podle něj scházejí minimálně nebo vůbec. Měly by přitom dávat podněty ministrům i celé vládě. "To se v poslední době velmi omezilo," tvrdí Šimáček.

Babišovo stíhání bude velmi pravděpodobně zastaveno, něco o tom vím, tvrdí Válková

Vím některé skutečnosti, které jsem se dozvěděla v souvislosti s výkonem své profese právničky, říká poslankyně ANO Helena Válková. | Video: Emma Smetana

 

Právě se děje

Další zprávy