Babiše vypískali v Náchodě i Jaroměři. Sliboval dálnici i roušky pro nemocnice

ČTK ČTK
26. 2. 2020 14:04
Desítky lidí vypískaly předsedu vlády Andreje Babiše (ANO) při příjezdu do Náchoda, podobného přivítání se dočkal i v Jaroměři. Premiér kvůli tomu pozměnil program a zrušil chystaný brífink na nádraží. Během návštěvy východních Čech zavítal třeba do výrobny roušek v Červeném Kostelci nebo na staveniště dálnice D11 z Hradce Králové do Jaroměře.
Premiér Andrej Babiš ve firmě Batist Medical, která vyrábí ústní roušky.
Premiér Andrej Babiš ve firmě Batist Medical, která vyrábí ústní roušky. | Foto: ČTK

Premiér do jednadvacetitisícového Náchoda přijel vlakem z Jaroměře. Po vystoupení z vlaku se svými spolupracovníky a ochrankou prošel mezi pískajícími a skandujícími demonstranty z druhého nástupiště k výpravní budově. Pak celá delegace zamířila do dopravní kanceláře. Po celou dobu ji provázel ohlušující pískot demonstrantů.

Původně plánované vyjádření premiéra pro novináře, které se mělo odehrát na peroně, bylo zrušeno. Babiš a členové delegace z nádraží odjeli autobusem do hotelu Beránek na setkání se starosty. Na cestu do Beránku demonstranti premiéra opět vyprovodili pískotem a skandováním "fuuuj", "hanba" či "Babiše do koše".

Desítky lidí vypískaly premiéra Andreje Babiše při jeho příjezdu do Náchoda.
Desítky lidí vypískaly premiéra Andreje Babiše při jeho příjezdu do Náchoda. | Foto: ČTK

"Není důvod, aby vznikla panika"

Premiér se poté vydal na návštěvu firmy Batist Medical v Červeném Kostelci na Náchodsku, která patří mezi největší dodavatele roušek v zemi. O roušky a masky je nyní kvůli novému koronaviru vysoký zájem, přestože Česko výskyt viru dosud nezaznamenalo. "Není důvod, aby vznikla panika a všichni jsme na sobě měli roušky nebo respirátory," řekl Babiš.

Zdravotnická zařízení by se podle něj měla zásobit. "Ministr zdravotnictví (Adam Vojtěch) uložil nemocnicím, aby se předzásobily a objednaly si roušky na čtyři měsíce dopředu," uvedl Babiš. Dodal, že vyzval Českou lékárnickou komoru k tomu, aby se i lékárny zásobily, a to nejen rouškami, ale i respirátory, které jsou v ochraně před koronavirem skutečně účinné. Výrobci, nemocnice a lékárny také podle premiéra spolupracují na tom, aby situace nezneužili překupníci.

Vojtěchova výzva se podle Babiše týká státních nemocnic. Rouškami by se podle něj ale měly předzásobit i nemocnice krajské. "Předpokládám, že stejně jako ministr zdravotnictví vyzval všechny nemocnice, které jsou v majetku státu, že i kraje vyzvaly své nemocnice, aby se předzásobily," řekl. Ministr Vojtěch podle premiéra také řeší, zda by se roušky nedaly nakoupit pro nemocnice centrálně, "aby se vyhnuly prostředníkům".

Firma Batis Medical, která je výrobcem různého zdravotnického materiálu, zatím dodává na trh asi jeden milion roušek měsíčně a chystá nárůst výroby o polovinu, tedy asi na 1,5 milionu. "Investovali jsme do nové technologie na výrobu roušek. Příští týden bychom (na ni) měli začít s výrobou klasických ústenek, které používají hlavně lékaři a sestry," řekl generální ředitel a majitel firmy Tomáš Mertlík.

Zároveň firma podle něj získala od několika výrobců v Evropě respirátory. "Rádi bychom je umístili na český trh v počtu 100 000 kusů týdně. Dodávky by měly začít od pondělí příštího týdne," řekl Mertlík. Odběratele požádal o zdrženlivost při objednávání roušek a respirátorů, aby se dostalo na všechny.

Havlíček: D11 by měla být na hranicích do roku 2026

Premiér Babiš s vicepremiérem, ministrem průmyslu a obchodu a dopravy Karlem Havlíčkem (za ANO) navštívili také stavbu dálnice D11 mezi Hradcem Králové a Jaroměří. Ještě loni se počítalo s tím, že by dálnice až na česko-polskou hranici u Královce na Trutnovsku byla hotová do roku 2025. V listopadu ale tehdejší ministr dopravy Vladimír Kremlík řekl, že dálnice bude dokončena až v roce 2028.

Havlíček se nyní k původnímu termínu vrací. "Musíme se tam dostat v průběhu roku 2025, protože je velmi pravděpodobné, že Poláci tam budou v roce 2024, a my bychom mezi tím neměli mít prostoj. Zvládneme to finančně, organizačně. Jediná věc, co nám zbývá dotáhnout, jsou výkupy pozemků," řekl ministr. 

Polsko už svou rychlostní silnici S3 směrem k hranicím staví. Její zprovoznění bez návaznosti na české straně by výrazně zkomplikovalo dopravu na Trutnovsku.

Z dálnice D11 se nyní staví dva úseky z Hradce Králové do Smiřic a ze Smiřic do Jaroměře o celkové délce 22 kilometrů. Oba mají být dokončeny na přelomu let 2021 a 2022. 

Na ně naváže stavba úseků Jaroměř-Trutnov a Trutnov-hranice o délce 40 kilometrů. O něco dříve by měla začít stavba druhého úseku, předpokladem je rok 2024, kde už má stát pravomocné územní rozhodnutí a letos plánuje začít s výkupy pozemků.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 25 minutami

Advokátní komora uložila napomenutí advokátovi Mannovi za výroky o teplických prvňáčcích. Na místě se odvolal

Česká advokátní komora uložila napomenutí advokátovi Michaelu Mannovi za výroky, které pronesl a napsal v souvislosti s kauzou nenávistného komentování fotografie teplických prvňáčků. Výsledek kárného řízení ve čtvrtek na dotaz sdělila mluvčí České advokátní komory Iva Chaloupková. Rozhodnutí zatím není pravomocné, Mann se odvolal.

"Odvolal jsem se samozřejmě hned na místě," řekl Mann. S napomenutím nesouhlasí. "Snad můžu obhajovat svého klienta, ne?" dodal.

Advokát hájil muže, který v roce 2017 přidal na sociální síti komentář pod snímek žáků první třídy teplické Základní školy Plynárenská. Do třídy chodily převážně romské a arabské děti. Muž pod fotografii napsal "Ještě že jsou ze ZŠ Plynárenská. Řešení se přímo nabízí. Neříkej, že Tě to nenapadlo!!!". Mann pak v rozhovoru pro server iRozhlas.cz řekl, že se komentáři sám zasmál a že jde o klasický černý humor. K věci se vyjadřoval také na sociální síti.

Zdroj: ČTK
Další zprávy