Sobotka: Babiš se o Romy nikdy nezajímal, teď na nich parazituje. Překročil hranici náckovství

Julie Kochová Julie Kochová
2. 9. 2016 16:33
Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) ostře zareagoval na čtvrteční výroky ministra financí Andreje Babiše o romském holocaustu. Ministr by měl podle něj zajet do Let a před památkou zabitých Romů "na hodně dlouho sklonit hlavu". Celá návštěva ve Varnsdorfu byla podle Sobotky jen účelovým předvolebním divadlem. Babiš podle něj před krajskými volbami parazituje na problémech soužití s Romy, přestože se dosud o sociálně vyloučené lokality nezajímal. "Za celou dobu nepředložil žádný konkrétní návrh na zlepšení tamní situace," napsal premiér. Navíc právě ANO podle Sobotky blokuje zákon o sociálním bydlení, který by mohl lidem z vyloučených lokalit pomoci.
Premiér Bohuslav Sobotka, v pozadí ministr financí a místopředseda vlády Andrej Babiš.
Premiér Bohuslav Sobotka, v pozadí ministr financí a místopředseda vlády Andrej Babiš. | Foto: ČTK

PrahaAndrej Babiš (ANO) před volbami parazituje na problémech soužití s Romy, přitom se o zlepšení jejich situace nikdy nezajímal, napsal na svém facebookovém profilu premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Reagoval tak na Babišovu návštěvu ve Varnsdorfu, kde ministr financí a místopředseda vlády mimo jiné řekl, že romský koncentrační tábor v Letech u Písku byl táborem pracovním.

"Mezi populismem a náckovstvím je velmi tenká hranice. Obávám se, že ministr financí ji teď svými výroky překročil," napsal premiér a Babiše vyzval, aby se omluvil. "Na jeho místě bych zajel do Let a na hodně dlouho sklonil hlavu před památníkem mužů, žen a dětí, kteří buď skončili svůj život v Osvětimi, nebo byli utýráni nelidskými poměry, které v tomto táboře panovaly. Možná to pomůže i jemu osobně," uvedl Sobotka.

Táborem v Letech prošlo 1308 Romů, 327 v něm zahynulo, 500 bylo transportováno do Osvětimi. Domů se po válce vrátilo necelých šest set Romů.

Babiš v pátek řekl, že pokud se někoho svými výroky dotkl, tak se mu omlouvá, ale že "to tak nemyslel" a jeho slova byla vytržená z kontextu.

Premiér: Babiš pro Romy nic nedělá

Za paralelu, která idealizuje podmínky v táboře, by se podle premiéra nemusel stydět žádný z představitelů tehdejšího protektorátu Čechy a Morava nebo současné extrémní pravice.

Celá návštěva ve Varnsdorfu byla podle Sobotky jen účelovým předvolebním divadlem. "V doprovodu novinářů zajel do sociálně vyloučené lokality a strašně se divil, jak to tam vypadá," napsal premiér. Přitom podle něj Babiš za dva a půl roku v koaliční vládě nepředložil žádný konkrétní návrh, který by situaci v těchto lokalitách zlepšil. "A řešili jsme to na vládě při různých příležitostech mnohokrát," dodal premiér.

Do ministra se "opřel" také kvůli zákonu o sociálním bydlení, jenž by mohl lidem z vyloučených lokalit pomoci. "Je to Babišovo hnutí ANO, které všemožně zdržuje a brzdí přípravu zákona o sociálním bydlení, který jako jediný může ukončit současnou praxi zneužívání části dávek na bydlení," myslí si premiér. Babiš se podle něj při návštěvě Varnsdorfu buď nekontroloval, nebo na sebe chtěl upozornit "ve stylu kampaně Donalda Trumpa".

O koncentráku píší blbečci, řekl Babiš

Babiš při debatě s lidmi ve Varnsdorfu prohlásil, že byly doby, kdy všichni Romové pracovali. „To, co píší v novinách ti blbečci, že tábor v Letech byl koncentrák, to je lež, byl to pracovní tábor. Kdo nepracoval, šup a byl tam," řekl ministr.

Vzápětí se Babiš hájil, že jeho výroky byly vytržené z kontextu a on citoval slova svého známého. "Můj známý, majitel jedné české firmy, mi vyprávěl, že za komunismu Romové chodili do práce, a taky mi říkal, že Lety byly pracovní tábor a od roku 1942 internační tábor. Nezpochybňuji hrůzy nacismu a druhé světové války, to by snad nikoho, kdo mě zná, nemohlo napadnout," napsal Babiš na svůj Facebook. Zároveň ale připustil, že se vyjádřil "neobratně".

Místopředsedu vlády zkritizovali například předseda TOP 09 Miroslav Kalousek nebo ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD). Kalousek oznámil, že jeho strana navrhne příští týden zařazení mimořádného bodu na program Sněmovny. "Sněmovna by podle mého názoru měla vyzvat ministra Babiše k omluvě a rezignaci. Chceme-li zůstat civilizovanou zemí, nepřipadá jiné řešení v úvahu," prohlásil Kalousek. "Popírání holocaustu je trestný čin. Především je pro nás nesmírnou mezinárodní ostudou, že člověk, který se dopouští takových výroků, je členem vlády," řekl Kalousek.

K odstoupení vyzval Babiše také ministr Dienstbier. "Kterýkoliv politik v kterékoliv civilizované zemi by takto nemístné výroky buď musel vyvrátit s tím, že je neřekl, anebo by se musel omluvit a odejít z veřejného života," řekl s tím, že by si měl doopravdy srovnat své úvahy v hlavě. "Nic neřeší ani to, když se teď vymlouvá, že někoho citoval," dodal.

Babiše situace ve vyloučené lokalitě ve Varnsdorfu překvapila, asi to ještě nikdy neviděl, říká fotoreportér Hradilek. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Malé letadlo se na západě Ukrajiny zřítilo na dům, čtyři lidé zahynuli

Malé letadlo se v úterý na západě Ukrajině zřítilo na soukromý dům, který vzápětí začal hořet. Neštěstí si vyžádalo čtyři lidského životy - zahynul ukrajinský pilot a tři cestující ze Spojených států. V domě u vsi Šeparivci v Ivano-Frankivské oblasti v okamžiku nehody nikdo nebyl, napsal na svém webu list Ukrajinska pravda s odvoláním na záchranáře a policii. Hasičům se požár na ploše asi 100 metrů čtverečních podařilo uhasit asi hodinu po pádu letadla.

Zřícený letoun pilotoval místní obyvatel, cestující byli cizinci. Agentura Unian později s odvoláním na židovskou obec uvedla, že v letadle kromě pilota zahynuli cestující ze skupiny chasidských židů ze Spojených států, kteří jsou v oblasti na dovolené; všichni měli americké občanství. Stroj pilotoval profesionální letec se čtyřicetiletou praxí, bývalý vojenský pilot, který se angažoval v rozvoji sportovního létání a ultralightů a působil také jako letecký instruktor.

Havarovaný stroj byl podle ukrajinského deníku WT10 Advantic, což je podle dostupných informací letadlo navržené a vyvíjené společností Aerospool z Prievidze na Slovensku. V nabídce na jejím webu ale aktuálně tento typ nefiguruje a vedení firmy je právě na dovolené. Stroj se podle dostupných informací prodával v rozloženém stavu, aby si jej zákazník sestavil sám.

Zdroj: ČTK
Další zprávy