Sobotka: Babiš se o Romy nikdy nezajímal, teď na nich parazituje. Překročil hranici náckovství

Julie Kochová Julie Kochová
2. 9. 2016 16:33
Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) ostře zareagoval na čtvrteční výroky ministra financí Andreje Babiše o romském holocaustu. Ministr by měl podle něj zajet do Let a před památkou zabitých Romů "na hodně dlouho sklonit hlavu". Celá návštěva ve Varnsdorfu byla podle Sobotky jen účelovým předvolebním divadlem. Babiš podle něj před krajskými volbami parazituje na problémech soužití s Romy, přestože se dosud o sociálně vyloučené lokality nezajímal. "Za celou dobu nepředložil žádný konkrétní návrh na zlepšení tamní situace," napsal premiér. Navíc právě ANO podle Sobotky blokuje zákon o sociálním bydlení, který by mohl lidem z vyloučených lokalit pomoci.
Premiér Bohuslav Sobotka, v pozadí ministr financí a místopředseda vlády Andrej Babiš.
Premiér Bohuslav Sobotka, v pozadí ministr financí a místopředseda vlády Andrej Babiš. | Foto: ČTK

PrahaAndrej Babiš (ANO) před volbami parazituje na problémech soužití s Romy, přitom se o zlepšení jejich situace nikdy nezajímal, napsal na svém facebookovém profilu premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Reagoval tak na Babišovu návštěvu ve Varnsdorfu, kde ministr financí a místopředseda vlády mimo jiné řekl, že romský koncentrační tábor v Letech u Písku byl táborem pracovním.

"Mezi populismem a náckovstvím je velmi tenká hranice. Obávám se, že ministr financí ji teď svými výroky překročil," napsal premiér a Babiše vyzval, aby se omluvil. "Na jeho místě bych zajel do Let a na hodně dlouho sklonil hlavu před památníkem mužů, žen a dětí, kteří buď skončili svůj život v Osvětimi, nebo byli utýráni nelidskými poměry, které v tomto táboře panovaly. Možná to pomůže i jemu osobně," uvedl Sobotka.

Táborem v Letech prošlo 1308 Romů, 327 v něm zahynulo, 500 bylo transportováno do Osvětimi. Domů se po válce vrátilo necelých šest set Romů.

Babiš v pátek řekl, že pokud se někoho svými výroky dotkl, tak se mu omlouvá, ale že "to tak nemyslel" a jeho slova byla vytržená z kontextu.

Premiér: Babiš pro Romy nic nedělá

Za paralelu, která idealizuje podmínky v táboře, by se podle premiéra nemusel stydět žádný z představitelů tehdejšího protektorátu Čechy a Morava nebo současné extrémní pravice.

Celá návštěva ve Varnsdorfu byla podle Sobotky jen účelovým předvolebním divadlem. "V doprovodu novinářů zajel do sociálně vyloučené lokality a strašně se divil, jak to tam vypadá," napsal premiér. Přitom podle něj Babiš za dva a půl roku v koaliční vládě nepředložil žádný konkrétní návrh, který by situaci v těchto lokalitách zlepšil. "A řešili jsme to na vládě při různých příležitostech mnohokrát," dodal premiér.

Do ministra se "opřel" také kvůli zákonu o sociálním bydlení, jenž by mohl lidem z vyloučených lokalit pomoci. "Je to Babišovo hnutí ANO, které všemožně zdržuje a brzdí přípravu zákona o sociálním bydlení, který jako jediný může ukončit současnou praxi zneužívání části dávek na bydlení," myslí si premiér. Babiš se podle něj při návštěvě Varnsdorfu buď nekontroloval, nebo na sebe chtěl upozornit "ve stylu kampaně Donalda Trumpa".

O koncentráku píší blbečci, řekl Babiš

Babiš při debatě s lidmi ve Varnsdorfu prohlásil, že byly doby, kdy všichni Romové pracovali. „To, co píší v novinách ti blbečci, že tábor v Letech byl koncentrák, to je lež, byl to pracovní tábor. Kdo nepracoval, šup a byl tam," řekl ministr.

Vzápětí se Babiš hájil, že jeho výroky byly vytržené z kontextu a on citoval slova svého známého. "Můj známý, majitel jedné české firmy, mi vyprávěl, že za komunismu Romové chodili do práce, a taky mi říkal, že Lety byly pracovní tábor a od roku 1942 internační tábor. Nezpochybňuji hrůzy nacismu a druhé světové války, to by snad nikoho, kdo mě zná, nemohlo napadnout," napsal Babiš na svůj Facebook. Zároveň ale připustil, že se vyjádřil "neobratně".

Místopředsedu vlády zkritizovali například předseda TOP 09 Miroslav Kalousek nebo ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD). Kalousek oznámil, že jeho strana navrhne příští týden zařazení mimořádného bodu na program Sněmovny. "Sněmovna by podle mého názoru měla vyzvat ministra Babiše k omluvě a rezignaci. Chceme-li zůstat civilizovanou zemí, nepřipadá jiné řešení v úvahu," prohlásil Kalousek. "Popírání holocaustu je trestný čin. Především je pro nás nesmírnou mezinárodní ostudou, že člověk, který se dopouští takových výroků, je členem vlády," řekl Kalousek.

K odstoupení vyzval Babiše také ministr Dienstbier. "Kterýkoliv politik v kterékoliv civilizované zemi by takto nemístné výroky buď musel vyvrátit s tím, že je neřekl, anebo by se musel omluvit a odejít z veřejného života," řekl s tím, že by si měl doopravdy srovnat své úvahy v hlavě. "Nic neřeší ani to, když se teď vymlouvá, že někoho citoval," dodal.

Babiše situace ve vyloučené lokalitě ve Varnsdorfu překvapila, asi to ještě nikdy neviděl, říká fotoreportér Hradilek. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Aktualizováno před 36 minutami

Útočník ve Švédsku pobodal osm lidí, policie případ vyšetřuje jako terorismus

Při útoku nožem ve městě Vetlanda na jihu Švédska bylo zraněno osm lidí, z toho dva vážně. Policie čin vyšetřuje jako terorismus. Pravděpodobného pachatele, kterým je přibližně dvacetiletý muž, strážci zákona postřelili a zatkli. S odvoláním na policii o tom informovaly zahraniční tiskové agentury.

Podle agentury DPA byl údajný útočník zasažen do nohy a nyní je v péči lékařů. Několik oblastí ve středu města vzdáleného asi 270 kilometrů na jihozápad od Stockholmu bylo uzavřeno. Policisté nejprve případ vyšetřovali jako pokus o vraždu, později ho ale přehodnotili na možný terorismus. Policie rovněž uvedla, že má situaci pod kontrolou.

Policisté přijeli na místo činu v centru města s přibližně 13 000 obyvateli kolem 15:00 poté, co lidé hlásili několik zraněných bodnou zbraní, uvedla veřejnoprávní televize SVT. Ministr vnitra Mikael Damberg hovořil o několika těžce zraněných osobách.

Švédský premiér Stefan Löfven odsoudil útok jako "hrůzný čin" a dodal, že na případu pracuje také tajná policie Säpo. "Průběžně vyhodnocují, zda je důvod k posílení bezpečnostních opatření, a jsou připraveni tak v případě potřeby učinit," uvedl v prohlášení citované švédskou tiskovou agenturou TT.

Zdroj: ČTK
před 53 minutami

Izrael obvinil kvůli masivnímu úniku ropy Írán z ekologického terorismu

Za únik ropy, která zamořila desítky kilometrů pobřeží v Izraeli a Libanonu, je odpovědná loď libyjského majitele, která vyplula z Íránu. Řekla to izraelská ministryně životního prostředí Gila Gamlielová a únik označila za "ekologický terorismus", který má vazbu na Írán.

Podle ministryně je loď stará 19 let a z Íránu vyplula s nákladem surové ropy. V blízkosti Izraele plula za tmy s vypnutými komunikačními kanály. Gamlielová řekla, že posádka toxický materiál nelegálně vypustila do izraelských vod. Izrael podle ní bude usilovat o náhradu u firmy, u níž je loď pojištěna, a nedovolí Íránu ničit moře a život v něm.

Izraelci prověřovali několik desítek plavidel, z nichž mohla ropa uniknout. Pátrali po lodi, která 11. února plula ve vzdálenosti asi 50 kilometrů od izraelských břehů ve Středozemním moři.

Ochránci životního prostředí hovoří o ekologické katastrofě, jejíž následky se budou likvidovat několik let. Na čistění pláží se podílí tisíce dobrovolníků, pro veřejnost jsou nyní pláže zavřené. Izraelské úřady také z obezřetnosti zakázaly prodej ryb a mořských plodů z izraelských vod.

Zdroj: ČTK
Další zprávy