Sobotka: Babiš se o Romy nikdy nezajímal, teď na nich parazituje. Překročil hranici náckovství

Julie Kochová Julie Kochová
2. 9. 2016 16:33
Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) ostře zareagoval na čtvrteční výroky ministra financí Andreje Babiše o romském holocaustu. Ministr by měl podle něj zajet do Let a před památkou zabitých Romů "na hodně dlouho sklonit hlavu". Celá návštěva ve Varnsdorfu byla podle Sobotky jen účelovým předvolebním divadlem. Babiš podle něj před krajskými volbami parazituje na problémech soužití s Romy, přestože se dosud o sociálně vyloučené lokality nezajímal. "Za celou dobu nepředložil žádný konkrétní návrh na zlepšení tamní situace," napsal premiér. Navíc právě ANO podle Sobotky blokuje zákon o sociálním bydlení, který by mohl lidem z vyloučených lokalit pomoci.
Premiér Bohuslav Sobotka, v pozadí ministr financí a místopředseda vlády Andrej Babiš.
Premiér Bohuslav Sobotka, v pozadí ministr financí a místopředseda vlády Andrej Babiš. | Foto: ČTK

PrahaAndrej Babiš (ANO) před volbami parazituje na problémech soužití s Romy, přitom se o zlepšení jejich situace nikdy nezajímal, napsal na svém facebookovém profilu premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Reagoval tak na Babišovu návštěvu ve Varnsdorfu, kde ministr financí a místopředseda vlády mimo jiné řekl, že romský koncentrační tábor v Letech u Písku byl táborem pracovním.

"Mezi populismem a náckovstvím je velmi tenká hranice. Obávám se, že ministr financí ji teď svými výroky překročil," napsal premiér a Babiše vyzval, aby se omluvil. "Na jeho místě bych zajel do Let a na hodně dlouho sklonil hlavu před památníkem mužů, žen a dětí, kteří buď skončili svůj život v Osvětimi, nebo byli utýráni nelidskými poměry, které v tomto táboře panovaly. Možná to pomůže i jemu osobně," uvedl Sobotka.

Táborem v Letech prošlo 1308 Romů, 327 v něm zahynulo, 500 bylo transportováno do Osvětimi. Domů se po válce vrátilo necelých šest set Romů.

Babiš v pátek řekl, že pokud se někoho svými výroky dotkl, tak se mu omlouvá, ale že "to tak nemyslel" a jeho slova byla vytržená z kontextu.

Premiér: Babiš pro Romy nic nedělá

Za paralelu, která idealizuje podmínky v táboře, by se podle premiéra nemusel stydět žádný z představitelů tehdejšího protektorátu Čechy a Morava nebo současné extrémní pravice.

Celá návštěva ve Varnsdorfu byla podle Sobotky jen účelovým předvolebním divadlem. "V doprovodu novinářů zajel do sociálně vyloučené lokality a strašně se divil, jak to tam vypadá," napsal premiér. Přitom podle něj Babiš za dva a půl roku v koaliční vládě nepředložil žádný konkrétní návrh, který by situaci v těchto lokalitách zlepšil. "A řešili jsme to na vládě při různých příležitostech mnohokrát," dodal premiér.

Do ministra se "opřel" také kvůli zákonu o sociálním bydlení, jenž by mohl lidem z vyloučených lokalit pomoci. "Je to Babišovo hnutí ANO, které všemožně zdržuje a brzdí přípravu zákona o sociálním bydlení, který jako jediný může ukončit současnou praxi zneužívání části dávek na bydlení," myslí si premiér. Babiš se podle něj při návštěvě Varnsdorfu buď nekontroloval, nebo na sebe chtěl upozornit "ve stylu kampaně Donalda Trumpa".

O koncentráku píší blbečci, řekl Babiš

Babiš při debatě s lidmi ve Varnsdorfu prohlásil, že byly doby, kdy všichni Romové pracovali. „To, co píší v novinách ti blbečci, že tábor v Letech byl koncentrák, to je lež, byl to pracovní tábor. Kdo nepracoval, šup a byl tam," řekl ministr.

Vzápětí se Babiš hájil, že jeho výroky byly vytržené z kontextu a on citoval slova svého známého. "Můj známý, majitel jedné české firmy, mi vyprávěl, že za komunismu Romové chodili do práce, a taky mi říkal, že Lety byly pracovní tábor a od roku 1942 internační tábor. Nezpochybňuji hrůzy nacismu a druhé světové války, to by snad nikoho, kdo mě zná, nemohlo napadnout," napsal Babiš na svůj Facebook. Zároveň ale připustil, že se vyjádřil "neobratně".

Místopředsedu vlády zkritizovali například předseda TOP 09 Miroslav Kalousek nebo ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD). Kalousek oznámil, že jeho strana navrhne příští týden zařazení mimořádného bodu na program Sněmovny. "Sněmovna by podle mého názoru měla vyzvat ministra Babiše k omluvě a rezignaci. Chceme-li zůstat civilizovanou zemí, nepřipadá jiné řešení v úvahu," prohlásil Kalousek. "Popírání holocaustu je trestný čin. Především je pro nás nesmírnou mezinárodní ostudou, že člověk, který se dopouští takových výroků, je členem vlády," řekl Kalousek.

K odstoupení vyzval Babiše také ministr Dienstbier. "Kterýkoliv politik v kterékoliv civilizované zemi by takto nemístné výroky buď musel vyvrátit s tím, že je neřekl, anebo by se musel omluvit a odejít z veřejného života," řekl s tím, že by si měl doopravdy srovnat své úvahy v hlavě. "Nic neřeší ani to, když se teď vymlouvá, že někoho citoval," dodal.

Babiše situace ve vyloučené lokalitě ve Varnsdorfu překvapila, asi to ještě nikdy neviděl, říká fotoreportér Hradilek. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy