Jestlipak Bloombergovi nadávají jako mně? Babiš míří do USA

Václav Dolejší
Aktualizováno 9. 4. 2015 21:06
Ministr financí Andrej Babiš se chystá do Spojených států. V plánu má mimo jiné i setkání s "kolegou" miliardářem, mediálním magnátem a bývalým starostou New Yorku Michaelem Bloombergem.
Andrej Babiš.
Andrej Babiš. | Foto: DVTV

Praha - Andrej Babiš odjíždí příští týden na návštěvu Spojených států, kde se mimo jiné setká s Michaelem Bloombergem.

S úspěšným bývalým starostou New Yorku, který město řídil v letech 2001 až 2013, si budou mít co říct: Bloomberg je také byznysmen, coby vlastník ekonomické agentury také podniká v médiích, také patří mezi nejbohatší lidi ve své zemi - a hlavně také se pokusil prorazit v politice.

Byl v tom úspěšný, na kampaně dával obří sumy. V New Yorku po teroristických útocích z 11. září 2001 Bloomberg zlepšil ekonomickou situaci, snížil kriminalitu a zlepšil dopravu.

"Budu se ho ptát, jestli ho také napadali kvůli střetu zájmů, kvůli tomu, že má televizi a další aktivity. Na to se těším, zajímá mě, jestli mu také tak nadávají jako mně v Česku," uvedl ministr Babiš.

V New Yorku Babiše čeká návštěva na Wall Street, kde ho čeká ranní zazvonění na zvon, kterým se otevírá burza.

V USA má dále naplánované setkání s bývalou americkou ministryní zahraničí USA Madeleine Albrightovou, generálním tajemníkem OSN Pan Ki-munem, s šéfem ekonomických poradců v Bílém domě Jasonem Furmanem a také s několika kongresmany, šéfy zahraničního a rozpočtového výboru.

"S organizací cesty mi pomáhalo naše velvyslanectví a také iniciativa No Labels," říká Babiš.

Nadstandardní program ve Washingtonu, New Yorku a Silicon Valley z části připomíná „předpremiérskou“ výpravu Vladimíra Špidly z března 2002. Ve vicepremiérovi a ministrovi práce a sociálních věcí tehdy Američané správně viděli budoucího předsedu vlády a mimo jiné právě přátelským přijetím ho získali na svou stranu.

I teď je vidět, jak se Američané hodně snaží nadbíhat Babišovi, u něhož dlouho nebylo jasné, na čí straně vlastně stojí. Předseda hnutí ANO dokonce dával na odiv, že zahraniční politika ho vůbec nezajímá a ani jí nerozumí.

Novinářská cena 2014

Válka o Ukrajinu 2014

Denně detailně sledujeme události na Ukrajině. Podpořte Aktuálně.cz a jeho ukrajinské zpravodajství v Novinářské ceně.

HLASOVAT MŮŽETE ZDE >> Děkujeme!

To se změnilo po několika setkáních s aktivním americkým velvyslancem Andrew Schapirem, jenž mimo jiné neváhal vyrazit navštívit českého ministra financí na jeho venkovskou usedlost Čapí hnízdo.

Americká ofenzíva zabrala: Zatímco ještě loni na podzim se Babiš vyhýbal jasným odpovědím na ukrajinskou krizi, dnes je z něj skoro jestřáb. Minulý týden například vyzval k navýšení výdajů České republiky na armádu, abychom dostáli svým závazkům v NATO.

Tento týden zase předseda ANO veřejně kritizoval prezidenta Miloše Zemana za cestu na výroční oslavy konce války v Moskvě i za to, že zavřel dveře na Hradě americkému velvyslanci.

"Neřekl bych, že jsem se vrhnul do zahraniční politiky, není to moje hlavní doména. Jsme členy NATO, takže je jasné, kam patříme. Teď je prostě taková mezinárodní situace, proto se častěji vyjadřuji. Já do Ameriky jedu hlavně za investory, to je pro mě priorita," říká Babiš.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Federer rozdrtil Albota, v Basileji je už posedmnácté ve čtvrtfinále

Miláček domácích fanoušků Roger Federer porazil v druhém kole v Basileji 6:0, 6:3 Moldavana Radu Albota a při 19. startu na halovém turnaji v rodném městě si zahraje 17. čtvrtfinále. V dosavadních dvou zápasech prohrál slavný švýcarský tenista jen pět gamů.

Osmatřicetiletý Federer dnes navázal na úvodní výhru nad Němcem Peterem Gojowczykem za 53 minut a s Albotem se zdržel jen zhruba o deset minut déle. Na kurtu tak grandslamový rekordman nestrávil ještě ani dvě hodiny a upravil svou bilanci v St. Jakobshalle na 73:9.

Federer útočí v Basileji na jubilejní desátý titul, což se mu letos povedlo už na trávě v Halle. Ve čtvrtfinále se může střetnout s krajanem Stanem Wawrinkou, jehož ještě ve 2. kole čeká Američan Frances Tiafoe.

Zdroj: ČTK
Další zprávy