Zachoval jsem se správně, nic bych neměnil. Poslanec ANO podpořil závěry komise a rozzlobil Babiše

Lukáš Prchal Lukáš Prchal
2. 2. 2017 18:33
Závěrečnou zprávu z vyšetřování policejní reorganizace schválili jednomyslně všichni členové parlamentní komise. Mezi nimi i poslanec Bohuslav Chalupa z hnutí ANO, jehož šéf Andrej Babiš závěry vyšetřování nejhlasitěji kritizoval. Chalupa sice musel svůj postoj ve čtvrtek vysvětlovat svým stranickým kolegům, za hlasováním si ale stojí. "On na ten názor má právo a já mám zase právo na svůj názor," říká o Babišovi v rozhovoru s Aktuálně.cz Chalupa.
Ministr financí Andrej Babiš s poslancem Bohuslavem Chalupou (oba ANO).
Ministr financí Andrej Babiš s poslancem Bohuslavem Chalupou (oba ANO). | Foto: Ludvík Hradilek

Aktuálně.cz: Kritizují vás ve straně za to, že jste společně s ostatními členy komise podpořil závěry vyšetřování, s nimiž váš stranický šéf Andrej Babiš nesouhlasí?

Bohuslav Chalupa: Kritika tady samozřejmě je. Nicméně já si za tím hlasováním stojím. Pracoval jsem tam půl roku a ne vždy to bylo jednoduché. Jediným faktem, který se nám podařilo prokázat, je to, že řadu věcí nejsme schopni prokázat. Role člena vyšetřovací komise je trošku rozdílná od mandátu poslance. Ve vyšetřovací komisi se chováme nějakým normativním způsobem, kdežto jako politik si mohu dovolit úvahy, ambice a já nevím co.

Andrej Babiš to vnímá jinak. Celou zprávu zkritizoval, že s ničím z toho nesouhlasí. Mě vlastně zajímá, jestli…

Jestli vás zajímá proč, tak se musíte zeptat pana předsedy. Já to nemíním dál komentovat. Já jsem to vysvětloval na klubu.

Jak vaše vysvětlování dopadlo? Jak jste Andreji Babišovi argumentoval?

Já jsem mu neargumentoval, jak budu hlasovat. Já jsem to ani s nikým nekonzultoval. A v podstatě zpráva, že jsme hlasovali jednomyslně, je stará deset dní. To, že se ta zpráva dnes objevila, je další věc.

Takže jste mu to jen oznámil?

Já jsem mu nic neoznamoval. On se to prostě dneska dozvěděl, nějakým způsobem si to propojil a vyjádřil nespokojenost.

Hlasoval byste teď stejně? 

Já nejsem zvyklý svoje rozhodnutí měnit, když jsem přesvědčen, že jsem se choval správně. V tomhle případě jsem přesvědčen, že jsem se možná nechoval politicky správně, ale jako člověk jsem se zachoval správně. Pokud by ta zpráva vypadala stejně, pracoval bych tak, jak jsem pracoval, měl jsem informace takové, jaké mám, hlasoval bych tak znovu, protože na závěrečné zprávě osobně nevidím nic problematického. Popisuje stav, který jsme byli schopni ověřit a prokázat.

Nemáte obavy, že z toho budete mít v klubu problém?

Pokud bych se bál dělat práci poslance, tak tu nemusím být. Tohle nechci komentovat. Stojím si za tím, že jsme spolu s ostatními vypracovali závěrečnou zprávu komise. A chtěl bych ale oddělit závěrečnou zprávu a návrh usnesení, tam už ten jednohlasný souhlas nebyl.

S čím jste tedy nesouhlasil?

Těch usnesení bylo více. Já jsem souhlasil s trestním oznámením proti lidem, kteří evidentně nesplnili svoje služební nebo jiné povinnosti. A například jsem nesouhlasil s tím, aby se ukládaly ministru spravedlnosti nějaké úkoly. Je to stejné, jako respektuji kompetence u pana ministra Chovance, jako jsem je respektoval u paní ministryně Válkové, když se řešila problematika ředitelů vězeňských služeb. Prostě uznávám, že ministři mají svou personální a jinou kompetenci. Platí padni komu padni. Ani panu Pelikánovi nebudou jiní poslanci, politikové říkat, co smí a nesmí.

Tlačilo vás vedení klubu k jinému rozhodnutí?

Za celého půl roku jsem ani jednou žádné problémy s nikým nekonzultoval, neřešil, nesvěřoval jsem se. Ani pan předseda nevěděl, co se tam přesně děje. Nikdo se mě na to neptal a já to považuji za naprosto správné a čestné.

Jak si kritiku Andreje Babiše vysvětlujete?

Já jsem poslanec, pan Babiš je vicepremiér. Tu situaci vnímá i z pozice vlády a vidí to nějak jinak. Vidí ji ve větším politickém kontextu, nikoliv věcném. On na ten názor má právo a já mám zase právo na svůj názor. Pokud tady tři roky vykládám, že nechci žádné politikaření, tak ani v tomto případě se tomu jaksi nepřizpůsobím.

Ve Sněmovně jste odpoledne přečetl sedm stran dlouhý projev. Vypadalo, že jste ho dostal od někoho z ANO, abyste ho přečetl. Jako byste bral zpátečku kvůli tomu, že jste hlasoval se všemi v komisi.

Ne. Psal jsem si ho sám včera večer. A není to zpátečka. Jedna věc je být členem komise a druhá být poslancem. Do vyšetřovací komise politika nepatří a jako člen musím souhlasit s tím, co jsem vyšetřil. Jako politik si to mohu interpretovat a vyvozovat nějakou politickou odpovědnost. Několikrát jsem navíc řekl, že nic neberu zpět a vše potvrzuji.

Nemáte tedy pochybnosti o tom, proč k reorganizaci došlo?

Proběhla v podstatě během tři týdnů a proběhla pod kuratelou ČSSD, pod níž je policie.

 

Právě se děje

před 2 minutami

Kanadský soud uznal útočníka, který najel v Torontu do davu lidí, vinným

Kanadský soud uznal vinným z desetinásobné vraždy a 16 pokusů o vraždu Aleka Minassiana, který v roce 2018 vjel v Torontu s dodávkou do chodců. Deset jich zabil a 16 zranil. Osmadvacetiletý muž se hlásil ke skupině lidí žijících v "nedobrovolném celibátu" (anglicky involuntary celibate, zkráceně incel), která je spojována také s dalšími útoky, píší americká média.

Minassianův právník se soudu snažil dokázat, že jeho klient nevěděl, že činí něco špatného, protože trpí poruchou autistického spektra. Minassian se loni k činu nepřiznal a jeho právní zástupci tvrdili, že vzhledem ke svému psychickému stavu není trestně odpovědný.

Soudkyně Anne Molloyová však rozhodla, že se tato tvrzení nepodařilo přesvědčivě prokázat. Není podle ní pochyb, že jeho činy byly dopředu naplánované a úmyslné, a že si byl plně vědom toho, co dělá. Minassian podle ní rovněž vyhledával a užíval si pozornost, kterou mu jeho čin přinesl.

Minassian najel v dubnu 2018 se zapůjčenou dodávkou do davu chodců v rušné čtvrti na severu Toronta. Mezi mrtvými bylo osm žen a dva muži, lidé ve věku mezi 22 a 94 lety.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 2 minutami

Izrael obvinil kvůli masivnímu úniku ropy Írán z ekologického terorismu

Za únik ropy, která zamořila desítky kilometrů pobřeží v Izraeli a Libanonu, je odpovědná loď Emerald libyjského majitele, která vyplula z Íránu. Řekla to dnes izraelská ministryně životního prostředí Gila Gamlielová a únik označila za "ekologický terorismus", který má vazbu na Írán. Její názor ale nepotvrdily bezpečnostní složky.

Podle ministryně je loď stará 19 let a z Íránu vyplula s nákladem surové ropy. V blízkosti Izraele plula za tmy s vypnutými komunikačními kanály. Gamlielová řekla, že posádka toxický materiál nelegálně vypustila do izraelských vod. Izrael podle ní bude usilovat o náhradu u firmy, u níž je loď pojištěna, a nedovolí Íránu ničit moře a život v něm.

"Írán praktikuje terorismus nejenom jadernými zbraněmi a snahou dostat se k našim hranicím. Páchá ho také poškozováním životního prostředí. Bojujeme proti znečištění a ubližování životnímu prostředí bez ohledu na hranice," řekla ministryně. Neposkytla ale informaci o libyjské firmě, která plavidlo vlastní, ani detaily o íránském podílu na úniku látky. Pohrozila však zahájením soudního řízení. "Budeme se soudit jménem všech izraelských občanů kvůli škodě na zdraví, přírodě, floře i fauně," řekla.

Izraelská televize Channel 13 ale oznámila, že představitelé bezpečnostních složek názor Gamlielové nesdílejí. Televize také vyjádřila podivení nad tím, že se na obsahu sdělení ministryně nepodílela tajná služba Mossad nebo jiné bezpečnostní agentury.

Televize Kan s odvoláním na nejmenovaného bezpečnostního představitele oznámila, že se nezdá, že byl Írán do úniku toxinů přímo zapojen. Slova ministryně plně nepotvrdil ani generální ředitel z jejího úřadu Rani Amir.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 47 minutami

Útočník ve Švédsku pobodal osm lidí, policie případ vyšetřuje jako terorismus

Při útoku nožem ve městě Vetlanda na jihu Švédska bylo zraněno osm lidí, z toho dva vážně. Policie čin vyšetřuje jako terorismus. Pravděpodobného pachatele, kterým je přibližně dvacetiletý muž, strážci zákona postřelili a zatkli. S odvoláním na policii o tom informovaly zahraniční tiskové agentury.

Podle agentury DPA byl údajný útočník zasažen do nohy a nyní je v péči lékařů. Několik oblastí ve středu města vzdáleného asi 270 kilometrů na jihozápad od Stockholmu bylo uzavřeno. Policisté nejprve případ vyšetřovali jako pokus o vraždu, později ho ale přehodnotili na možný terorismus. Policie rovněž uvedla, že má situaci pod kontrolou.

Policisté přijeli na místo činu v centru města s přibližně 13 000 obyvateli kolem 15:00 poté, co lidé hlásili několik zraněných bodnou zbraní, uvedla veřejnoprávní televize SVT. Ministr vnitra Mikael Damberg hovořil o několika těžce zraněných osobách.

Švédský premiér Stefan Löfven odsoudil útok jako "hrůzný čin" a dodal, že na případu pracuje také tajná policie Säpo. "Průběžně vyhodnocují, zda je důvod k posílení bezpečnostních opatření, a jsou připraveni tak v případě potřeby učinit," uvedl v prohlášení citované švédskou tiskovou agenturou TT.

Zdroj: ČTK
Další zprávy