Babiš: Kubera se návštěvou na Tchaj-wanu chce zviditelnit, ohrozí naše firmy v Číně

ČTK ČTK
Aktualizováno 29. 11. 2019 15:02
Ambice některých politiků se zviditelnit mohou znamenat problémy pro české firmy, tvrdí premiér Babiš v reakci na plánovanou cestu šéfa Senátu Jaroslava Kubery na Tchaj-wan. Podpořil názor prezidenta Miloše Zemana, který ve čtvrtek uvedl, že Kubera jedná proti ekonomickým zájmům ČR. Čína považuje Tchaj-wan za jednu ze svých provincií a hrozí mu vojenským zásahem v případě vyhlášení nezávislosti.
Premiér Andrej Babiš
Premiér Andrej Babiš | Foto: ČTK

Babiš řekl, že Kubera se chce stát slavným a být prvním na světě, kdo navštíví napřed Tchaj-wan a poté Čínu. "Ještě se to nikomu nepovedlo, nevím, proč to dělá," konstatoval premiér na tiskové konferenci zaměřené na klimatickou politiku vlády. Z minulosti jsou podle něj známé případy, kdy Čína kvůli vztahům s Tchaj-wanem ekonomické vztahy s příslušnou zemí zmrazila.

Premiérovi vadí to, že různé české subjekty konají v zahraničních otázkách různě. "Je špatně, pokud vláda má nějakou politiku, prezident, Senát a ještě pan primátor dělá nějakou zahraniční politiku, místo aby se staral o Prahu. To našim firmám neprospívá, máme konkrétní případ, že naše firmy přicházejí o zakázky," řekl.

Zdůraznil, že v Číně podniká řada firem, například Škoda Auto. "Čína je náš druhý největší dodavatel, deficit je gigantický. Místo abychom se snažili ho vyrovnat tím, že tam budeme něco prodávat, tak děláme politiku," řekl Babiš. Po vzoru Francie by podle něj mělo Česko do Číny jezdit vyjednávat kontrakty, i když stejně jako Francie má "nějaký názor na lidská práva".

Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) doufá, že plánovaná cesta Kubery české vztahy s Čínou neohrozí. "Naším zájmem je rozvíjet naše vztahy s Čínou, Čína je náš partner, máme strategický dialog. A zároveň máme jasno v tom, že i s Tchaj-wanem udržujeme kontakt, zejména v té ekonomické oblasti a kulturní výměny. Já doufám, že to neohrozí naše vztahy s Čínou," uvedl Petříček.

"Nemohu ovlivňovat rozhodnutí našich poslanců a senátorů, je to záležitost našeho parlamentu. Já jsem panu Kuberovi představil svůj pohled na záležitost, je to na jeho uvážení," dodal ministr zahraničí.

Zeman pohrozil Kuberovi ukončením přátelství

Zeman kritizoval Kuberův plán ve čtvrtek v televizi Barrandov. Mimo jiné uvedl, že pokud šéf Senátu do země opravdu pojede, skončí jejich relativně přátelské vztahy. Kubera dal podle Zemana plánovanou cestou přednost své politické straně, tedy ODS, před národními zájmy. "Protože i velmi umírnění lidé před touto cestou varují," řekl prezident.

Dodal, že Čína je druhá největší ekonomika světa a návštěva Tchaj-wanu podle něj "přinejmenším" zhoršuje podmínky uplatnění českých výrobců na čínských trzích. "Je to jednání proti národním, v daném případě ekonomickým zájmům České republiky," míní Zeman.

Kubera tento týden potvrdil, že na Tchaj-wan pojede příští rok. S plánováním cesty čeká na výsledek tamních lednových prezidentských voleb. Návštěvu chce pojmout jako obchodní cestu. Podnikatelé o ni mají podle něj eminentní zájem. Zemanovo aktuální vyjádření vnímá Kubera jako výrok směřovaný do Číny.

Server HlídacíPes.org v letošním roce upozornil na to, že tchajwanské investice v roce 2017 převyšovaly čínské 14krát. Čína vykazovala stav přímých investic v českém zpracovatelském průmyslu ve výši zhruba 410 milionů korun. Tchaj-wan měl nainvestováno 5,69 miliardy korun.

Rektor Zima je velmi pracovitý, jede jako tank, ale nemá empatii pro to, v čem spočívá jedinečnost univerzity, míní sinoložka Olga Lomová. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

V Chrastavě hořela výrobní hala, škoda bude za 100 milionů

Zhruba pět hodin bojovali hasiči s požárem průmyslového objektu v Chrastavě u Liberce. Vpodvečer dostali oheň pod kontrolu. Hasiči vyhlásili nejvyšší stupeň požárního poplachu. Kvůli ohni se evakuovalo asi 100 lidí. Nikdo nebyl zraněn. Škoda byla předběžně odhadnuta na 100 milionů korun. Dohašování skrytých ohnisek potrvá do noci, řekl krajský mluvčí hasičů Jakub Sucharda.

"Bude to dlouhodobá záležitost, hala byla zasažena ve velkém rozsahu," dodal. Podle něj bylo ohněm poškozeno několik tisíc metrů čtverečních. Hořelo v areálu pobočného závodu firmy Grupo Antolin. Požár zasáhl výrobní halu na polyuretanové výrobky společně se sklady. Lidem v okolí město preventivně doporučovalo, aby neotevírali okna.

"Laboratoř z Kamenice nenaměřila zvýšené koncentrace žádných jedovatých látek v ovzduší," uvedl Sucharda. Příčina požáru se bude zjišťovat a vyšetřování podle Suchardy zřejmě potrvá delší dobu. Vyšetřovatel příčin požáru a policisté začnou s šetřením v sobotu po poledni. Kvůli požáru nejezdily odpoledne vlaky na trati mezi Libercem a Chrastavou. Provoz železnice ve zpomaleném režimu byl obnoven navečer.

Zdroj: ČTK
Další zprávy