Babiš o konci Válkové: Odvolal bych ji tak jako tak

Lucie Stuchlíková ČTK Lucie Stuchlíková, ČTK
Aktualizováno 16. 2. 2015 14:34
Ministr financí Andrej Babiš tvrdí, že odcházející ministryně spravedlnosti rezignovala dobrovolně. Ta to popírá - vedení ANO ji prý k tomu dotlačilo.
Andrej Babiš měl o konci Válkové jasno již delší dobu.
Andrej Babiš měl o konci Válkové jasno již delší dobu. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Ministr financí Andrej Babiš by odvolal ministryni spravedlnosti Helenu Válkovou i v případě, že by mandát nesložila sama.

"Paní profesorka Válková byla naším nejkritizovanějším ministrem. Mnohdy bohužel oprávněně. Pokud by sama nerezignovala, hnutí by stejně navrhlo její odvolání," napsal Babiš deníku Aktuálně.cz.

Trvá však na tom, že Válková chtěla skončit sama, o odchodu prý uvažovala již delší dobu. "O tom, že skončí, se mnou mluvila už několikrát, ale vždy nakonec našla důvody, proč pokračovat," dodal Babiš.

Odcházející ministryně přitom v rozhovoru pro deník Právo uvedla, že odchod z ministerstva nebyl jejím svobodným rozhodnutím, ale vedení hnutí ji k němu přinutilo.

"Domluvili jsme se, že odejde důstojným způsobem. Teď tohle své přání ale zpochybňuje. Já se k ženám snažím chovat jako gentleman, proto tuhle pro mě uzavřenou věc nechci dál komentovat," uzavřel Babiš.

Válková tvrdí, že k opuštění funkce ji vyzval jak Babiš, tak šéf poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek. Ministryně jim údajně navrhovala jako datum svého konce duben nebo červen, aby stihla dokončit některé úkoly. Ani v tom jí však špičky hnutí nechtěly vyhovět a Válková má skončit už na začátku března.

Válková: Prý poškozuji hnutí

"On (Babiš) mi sdělil, že představou hnutí ANO je, abych skončila co nejdříve, protože medializací mé osoby je negativně poškozováno hnutí ANO," komentovala to Válková.

Nemá prý problém odejít, když ji k tomu hnutí ANO vyzývá. "Ale ať to nikdo nevydává za moje svobodné rozhodnutí," řekla deníku Válková. Odmítla také kritiku, že není dobrá manažerka.

Bývalý ministr spravedlnosti Pavel Blažek dnes v reakci na vyjádření Válkové uvedl, že "základní pracovní metodou Andreje Babiše je lež v přímém přenosu". "Opakovaně jsem konstatoval, že Helena Válková byla k odchodu z funkce donucena a že nejde o dobrovolnou rezignaci," napsal Blažek.

Podle člena Ústavně právního výboru Sněmovny Martina Plíška (TOP 09) byl na Válkovou vyvíjen brutální nátlak. "To je ta nová politika: prostě ji donutíme. V tom případě by bylo férovější ji z funkce nechat odvolat," uvedl Plíšek.

Válkové se zastala i ministryně práce Michaela Marksová Tominová (ČSSD). "Lidsky bych si představovala, že s ní budou zacházet rovně a že si s ní pan Babiš řekne, jak to je, dopředu," řekla novinářům při příchodu na jednání vlády.

Její stranický kolega, ministr školství Marcel Chládek, zase poznamenal, že v sociální demokracii by takový postup odvolávání ministryně nebyl možný. Ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) uvedl, že nemá důvod jakkoli zpochybňovat verzi Válkové.

V čele ministerstva má Válkovou nahradit její dosavadní první náměstek Robert Pelikán. Prezident Miloš Zeman ještě zvažuje, zda demisi Válkové přijme. Před rozhodnutím se chce sejít s kandidátem na ministra spravedlnosti Robertem Pelikánem a s Babišem, který ho navrhl. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) řekl, že pokud Zeman rezignaci Válkové nepřijme, navrhne její odvolání.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Vedení Sněmovny a Senátu se shodla na tom, že volební novela zachová 14 krajů pro sněmovní volby a dvě vyšší hranice pro koalice ke vstupu do Sněmovny

Zdroj: ČTK
Další zprávy