Babiš je ve střetu zájmů, potvrdil audit Bruselu. Ministerstvo jej nechce zveřejnit

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 1. 12. 2019 19:36
Český premiér Andrej Babiš je podle konečné verze auditu Evropské komise ve střetu zájmů. S odvoláním na dva zdroje obeznámené s průběhem řízení a obsahem dokumentu to napsal týdeník Respekt.
Premiér Andrej Babiš.
Premiér Andrej Babiš. | Foto: ČTK

Evropská komise audit poslala do Česka v pátek a Babišovi vyčítá, že jako šéf vlády ovlivňuje dotační politiku a z ní skrze Agrofert zároveň sám profituje, což je v rozporu s unijními pravidly.

Respekt napsal, že podle jednoho zdroje audit konstatuje, že souběh byznysu a politiky je podle Bruselu v rozporu jak s evropským, tak s českým právem. To by mohlo znamenat zpochybnění dřívějších i budoucích dotací pro Agrofert, konstatuje týdeník.

Dokument se nyní nachází na ministerstvu pro místní rozvoj. Jeho obsah je navzdory výzvám opozičních politiků zatím tajný. Z vyjádření úřadu vyplývá, že dokument nyní nelze zveřejnit, protože nejde o finální verzi, řízení ještě trvá a Evropská komise žádá o důvěrné zacházení. Mluvčí ministerstva Vilém Frček v neděli sdělil, že Česko má dva měsíce od obdržení české verze zprávy na vyjádření a případné vznesení připomínek.

Premiér v neděli v České televizi (ČT) ještě před zveřejněním zjištění Respektu zopakoval, že dodržel zákon. "Lex Babiš jsem dodržel, postupoval jsem přesně podle něj, vložil jsem firmu do svěřenských fondů," řekl Babiš. 

Takzvaný "lex Babiš" je označení pro novelu zákona o střetu zájmů, která mj. omezila podnikání členů vlády. Premiér v ČT také prohlásil, že je "zcela absurdní, že Brusel vykládá český zákon a navíc úplně nesmyslně." Konečná verze auditu je zatím neveřejná, Babiš dodal, že na její odtajnění nemá vliv.

Na zjištění týdeníku Respekt reagovala předsedkyně opoziční TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. Na Twitteru napsala, že pokud se informace potvrdí, Babiš by měl rezignovat, nebo prodat Agrofert.

Předseda ODS Petr Fiala napsal, že Babišův střet zájmů byl zřejmý už v době, kdy vstoupil do politiky. "V tuto chvíli mě ale zajímá, zda bude Česko muset do Bruselu kvůli jeho nenasytnému čerpání dotací vracet stovky milionů korun. Pokud se tak stane, bude mu potřeba poslat účet, toto nesmí platit občané," dodal na Twiteru.

Šéf Pirátů Ivan Bartoš pak vyzval ministerstvo pro místní rozvoj, aby audit Bruselu zveřejnilo.

Co obsahovala první verze auditu?

Auditoři Evropské komise už v předběžné verzi své zprávy konstatovali, že Babiš ve střetu zájmů je, protože stále ovládá své bývalé firmy. Navrhli, aby Česko kvůli tomu do evropského rozpočtu vrátilo stovky milionů korun, které holding Agrofert získal. Premiér možnost střetu zájmů dlouhodobě odmítá a tvrdí, že Česko žádné peníze Bruselu vracet nebude.

"Pan Babiš ovládá dva svěřenské fondy a skrze tyto svěřenské fondy také ovládá skupinu Agrofert," uváděla předběžná zpráva, kterou komise Česku poslala v květnu a Hospodářské noviny tehdy její závěry zveřejnily.

České úřady pak podle Bruselu nedokázaly střetu zájmů zabránit, přestože to byla jejich povinnost. "Pan Babiš je skutečným vlastníkem společností holdingu Agrofert a má přímý ekonomický zájem na jeho úspěchu," upozornili mimo jiné auditoři.

Podle první verze dokumentu se Babiš také zpronevěřil nezávislému a objektivnímu výkonu svých politických funkcí "vzhledem k tomu, že se podílel na rozhodnutích, která se týkala skupiny Agrofert," stálo v auditu.

Druhý audit o zemědělských dotacích

Evropská komise v současností pracuje ještě na druhém auditu, který se týká přímých zemědělských dotací. Jeho finální verzi by do Prahy měla zaslat nejpozději v únoru.

Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) ve čtvrtek oznámil, že začne proplácet dotace schválené Agrofertu za období mezi únorem 2017, kdy Babiš vložil koncern do svěřenských fondů, a loňským srpnem. Tehdy začalo platit evropské nařízení o střetu zájmů.

Podle fondu neexistuje legitimní právní důvod pro zadržení těchto dotací a nemůže je neproplatit, aby se nevystavil riziku žaloby ze strany Agrofertu. Dotace schválené od loňského srpna ale fond kvůli předběžné opatrnosti zatím nadále proplácet nebude.

Dosud pozastavené dotace fond uvolnil pro dvě firmy z holdingu Agrofert, zjistil web irozhlas.cz. Společnost Kladrubská dostane téměř tři miliony na nový nakladač. Dalších více než 48 milionů korun získá firma Lipra Pork na modernizaci chovů prasat v závodech v Mladé Boleslavi, Hradci Králové, Mělníku či Semilech.

 

Právě se děje

Další zprávy