Babiš je ve střetu zájmů, říká Brusel. Česko by mělo vrátit část dotací pro Agrofert

Jan Horák Jan Horák
Aktualizováno 31. 5. 2019 13:04
Premiér Andrej Babiš a šéf hnutí ANO je podle Evropské komise ve střetu zájmů kvůli přetrvávajícím vazbám na své bývalé podniky. Tento závěr vyplývá z auditní zprávy, jejž komise poslala českým úřadům. Hospodářským novinám to potvrdily dva vysoce postavené zdroje z ministerstev, které se s obsahem zprávy přímo seznámily. Všechny prověřované evropské dotace, které obdržely podniky z Babišových svěřenských fondů od února 2017, chce podle zdrojů HN Brusel vrátit zpět.
Premiér Andrej Babiš je podle Evropské komise ve střetu zájmů.
Premiér Andrej Babiš je podle Evropské komise ve střetu zájmů. | Foto: Jakub Plíhal

Jak vysokou částku by mohlo Česko kvůli Babišově konfliktu zájmů vracet, zatím není jasné. Podrobnosti redakce zjišťuje. Zpráva komise podléhá vysokému stupni utajení. Ve čtvrtek se o Babišově vlivu na Agrofert diskutovalo i při interpelacích v Poslanecké sněmovně. Premiér prý o zprávě z Bruselu neví, veškerou kritiku vůči sobě pak označil za politicky motivovanou.

Dosavadní zjištění auditu dostalo jako první ministerstvo financí. Prověrka není zcela uzavřená, protože ministerstvo k závěrům může vznést výhrady. Verdikt EK tak v tuto chvíli ještě není konečný. Nicméně lze si těžko představit, že by mohl resort předestřít zcela nové argumenty, které by stávající postoj Evropské komise zvrátily.

"Návrh auditní zprávy je v rozsahu 71 stran anglicky psaného textu a hned v úvodu je opatřen disclaimerem (upozorněním), že se jedná o prozatímní zjištění, závěry a doporučení auditorů EK, která mohou být měněna na základě dalších informací od národních orgánů. Proto má být dle této informace zpráva považována za důvěrnou do doby uzavření procesu a do doby vydání finálních zjištění," řekl ČTK mluvčí ministerstva Michal Žurovec

Českou verzi předběžného návrhu auditu by mohla komise poslat České republice v průběhu nadcházejícího měsíce. Poté bude mít resort čas, aby zformuloval případné námitky. "Obvyklá lhůta na vyjádření je jeden až dva měsíce od doručení návrhu zprávy v národním jazyce," podotkl mluvčí Žurovec. Až EK připomínky vypořádá, audit se uzavře a padne definitivní verdikt.

Babiš i Agrofert prozatímní závěry komise odmítají
Evropská komise se v aktuálním stanovisku opřela o názor své právní služby. Jedná se o soubor nezávislých právníků, kteří radí Evropské komisi. Služba už loni konstatovala, že se premiér a předseda hnutí ANO nachází ve střetu zájmů.

I když Babiš v únoru 2017 vyhověl české legislativě a převedl holding Agrofert do svěřenských fondů, podle právní služby ho dál ovládá, umožňuje mu to struktura fondů. Jinými slovy z dosavadního auditu vyplývá, že Babiš se jako vysoce postavený politik podílí na nastavování pravidel pro rozdělování evropských dotací, jež přitom "jeho" Agrofert čerpá.

Babiš se v reakci na předběžný závěr Bruselu odvolává právě na to, že dodržuje tuzemské zákony. Jakékoliv pochybení odmítá. "Obecně jsem byl informován, že návrh auditní zprávy dorazil do České republiky. Nicméně, jsem-li správně informován, tak se jedná o ryze právní výklad, s kterým se kompetentní instituce České republiky dlouhodobě neztotožňují a mají jiný názor," řekl premiér serveru iDNES.cz s tím, že podle jeho názoru Česko žádné dotace posílat zpět nebude.

Obdobně se ke zjištění Evropské komise staví i holding Agrofert. Jeho mluvčí Karel Hanzelka poznamenal, že skupina žádné podklady z Bruselu nedostala. "Těžko se můžeme vyjadřovat k něčemu, o čem nic nevíme. Stále platí, že nás žádný úřad neoslovil a nekontaktoval. Stále trváme na tom, že v oblasti dotací postupujeme přesně podle zákona. Pokud nás úřady osloví, věc následně posoudí naši právníci," uvedl.

Babišův případ je bezprecedentní, říká expert

Podnět s upozorněním na přetrvávající konflikt zájmů poslala Evropské komisi loni v létě česká pobočka protikorupční organizace Transparency International, obdobné podání adresovala do Bruselu i Česká pirátská strana.

"Byli tu premiéři, kteří doma měli problémy s justicí, jako byl italský premiér Silvio Berlusconi. Ale toto je první případ, kdy je nějaký předseda vlády podezřelý ze zneužití evropských fondů. A navíc ještě pro své osobní obohacení. To je bezprecedentní," uvedl už dříve pro Aktuálně.cz Eric Maurice, ředitel bruselské kanceláře prestižního francouzského think-tanku Nadace Roberta Schumana. 

Pozastavení dotací pro Agrofert požadovali i evropští poslanci. Evropský komisař pro rozpočet Günther Oettinger v této souvislosti uvedl, že Komise nebude nebude vycházet vstříc žádosti českých úřadů o proplacení dotací pro Agrofert. Ministerstvo financí následně žádosti do EU přestalo posílat, řada českých institucí hradí Agrofertu dotace z domácích zdrojů.

Andrej Babiš dál ovládá Agrofert a porušuje tak českou i evropskou legislativu, je přesvědčený ředitel Transparency International David Ondráčka. | Video: Emma Smetana
 

Právě se děje

Další zprávy