Jestli to takhle půjde dál, koalice dlouho nevydrží, říká "otrávený" Babiš

ČTK ČTK
Aktualizováno 25. 5. 2016 23:50
Ministr financí Andrej Babiš v Bruselu na setkání ministrů financí EU prohlásil, že po hlasování o protikuřáckém zákonu je "otrávený" z dění v koalici. Popřel také, že by poslanci jeho hnutí ANO zabránili přijetí zákona. "Já už jsem z toho otrávený, a pokud to takhle půjde dál, tak já myslím, že ta koalice asi dlouho nevydrží," dodal. Podle něj zákon poté, co prošel pozměňovacími návrhy, přestal být zákonem vládním.
Ministr financí Andrej Babiš.
Ministr financí Andrej Babiš. | Foto: Martin Svozílek

Brusel/Praha - Ministr financí a předseda hnutí ANO Andrej Babiš je po hlasování Sněmovny o protikuřáckém zákonu "otrávený" z dění ve vládní koalici. Novinářům v Bruselu řekl, že premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) lže, když tvrdí, že to byli poslanci Babišova ANO, kdo zabránil přijetí vládního návrhu zákona.

"Já už jsem z toho otrávený, a pokud to takhle půjde dál, tak já myslím, že ta koalice asi dlouho nevydrží," prohlásil vicepremiér. Připomněl, že v pondělí čekají vládu jednání o rozpočtu, kde také mezi stranami panují velké rozpory. Ministři dalších vládních stran podle něj zveřejňují populistické návrhy.

Na přímou otázku, jakou tedy dává současné vládě šanci, vicepremiér odpověděl: "Bez komentáře."

"Odmítám Babišovy osobní a zcela nepravdivé urážky, takovým způsobem se zástupci ČSSD ke koaličním partnerům nikdy nechovali," sdělil k Babišovým výrokům premiér v tiskovém prohlášení. "Výsledkem postupu ANO je nepřijetí zákona, který mohl zakázat kouření v restauracích, a současně vytvoření napětí ve vládní koalici. ANO by mělo vysvětlit jak koaličním partnerům, tak veřejnosti, proč tímto způsobem nabourává fungující vládu," doplnil.

"Pokud Andrej Babiš hledá důvody, jak rozbít vládu a postavit jinou (s KSČM a kdovíkým), ať to řekne na rovinu!" reagoval na twitteru na Babišova slova ministr vnitra a místopředseda ČSSD Milan Chovanec.

Babiš v Bruselu po jednání ministrů financí zemí EU ostře reagoval především na vyjádření předsedy vlády, který kvůli hlasování části poslanců za ANO proti návrhu protikuřáckého zákona svolá jednání koaliční rady, kde hodlá od Babiše žádat vysvětlení.

"Není to bohužel první případ, kdy poslanci ANO většinově nehlasovali pro vládní návrhy zákonů. Takový opakovaný postup ANO je v rozporu s dobrým fungováním vládní koalice," uvedl v prohlášení pro média Sobotka.

"Pan premiér lže, není to pravda," reagoval Babiš. Vysvětlil, že vládní zákon, který měl podporu také ministrů za ANO, byl ve Sněmovně změněn.

Jde přitom podle něj o scénář klasických politických stran, které se sice navenek tváří, že za něco bojují, ale pak "jsou zlobbované".

Vicepremiér, který si podle svých slov přeje, aby se v českých restauracích nekouřilo, upozornil na to, že vládní návrh byl změněn návrhem opozičního poslance za ODS Marka Bendy. "Za ten hlasovalo 39 poslanců ČSSD. Takže pan premiér neříká pravdu. Je to klasický podraz ČSSD, KDU-ČSL na naše hnutí, které jim stále nepasuje do krámu," uvedl.

Pro Bendův pozměňovací návrh hlasovalo také osm poslanců ANO, včetně šéfa klubu Jaroslava Faltýnka. "Nikdo z nich své hlasování nezpochybnil. ANO také nikdy neupozornilo koaliční partnery na to, že tento návrh znemožní podporu klubu ANO pro celý zákon. To, že ANO vládní protikuřácký zákon potopilo, tak zaskočilo obě zbylé koaliční strany," sdělil Sobotka.

Je prý také potřeba se ptát ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka (ČSSD), proč pozměňovací návrh vnímal neutrálně.

 

Právě se děje

Další zprávy