Babiš byl na Karlštejně, ve sněmovně chyběl. Na výlety jen ve volnu, kárali ho Piráti

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 5. 3. 2020 15:37
Zdroj foto: ČTK Zdroj foto: ČTK
Piráti i další opoziční poslanci opět kritizovali premiéra Andreje Babiše kvůli absencím na pravidelných debatách o písemných interpelacích. Předseda pirátských poslanců Jakub Michálek dokonce mluvil o možném svolání mimořádné schůze sněmovny, na které by plénum mělo ministerského předsedu vyzvat k tomu, aby na interpelace chodil. Babiš odpoledne zopakoval, že na písemné interpelace chodit nebude.
Andrej Babiš "vyslýchá" ministra Adama Vojtěcha při tiskové konferenci | Video: ČT24

"Proč nejste v Poslanecké sněmovně na písemných interpelacích? Vaše neúčast je 90 procent a měl byste tam chodit a poslouchat problémy občanů! Výlet na Karlštejn si normální lidi dělají ve volném čase, ne když mají být v práci," napsal Michálek na Babišův profil na Facebooku a jeho neúčast kritizoval i ve sněmovně. 

Babiš se z dopoledního jednání sněmovny omluvil z pracovních důvodů, na Karlštejně se účastnil zahájení rozsáhlé opravy hradu za více než 150 milionů korun. Na odpoledních ústních interpelacích už ve sněmovně byl. "Vy z toho tady děláte show," vzkázal premiér Pirátům.

To, že na písemné interpelace chodit nebude, vyhlásil ve sněmovně už zhruba před měsícem. Piráty tehdy nařkl z exhibování. Pirátští poslanci totiž nedávno podali na premiéra dvě desítky shodných písemných interpelací. Tázali se, zda na jejich projednávání do sněmovny ještě někdy přijde. Babiš jim písemně odpověděl, že se letos určitě uvidí. "Asi nejsem sám, kdo si v těchto odpovědích všiml jistého nepřekonatelného logického rozporu," prohlásil Michálek.

Babiš: Pokud chcete něco řešit, přijďte

Babiš při odpoledních ústních interpelacích, o kterých řekl, že ho baví, připomněl i Michálkův písemný dotaz na to, jaký má program. "Já chodím do práce od rána do večera, to ještě spíte všichni," prohlásil. Premiér vzkázal poslancům, že pokud s ním chtějí nějaký věcný problém řešit, mají za ním přijít.

"Místo abyste debatovali věcně, zatěžujete sněmovnu politickými prohlášeními," reagoval na Michálkovo vystoupení poslanec ANO Jaroslav Kytýr. Uvedl ale také, že účel interpelací nezpochybňuje a Babiše nehájí.

Rovněž poslanec KSČM Jiří Valenta uvedl, že mu vadí, že premiér na interpelace osobně nechodí. Ke kritikům docházky premiéra i dalších členů vlády se přidal předseda KDU-ČSL Marian Jurečka i Václav Votava z koaliční ČSSD. Podle Jurečky není normální říkat, že interpelace jsou žvanírna. Votava soudí, že premiér by měl odpovídat i v případě, že se mu interpelace nelíbí nebo ho popuzuje.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 2 hodinami

Merkelová a Biden vyzvali Rusko, aby stáhlo vojáky od ukrajinských hranic

Německá kancléřka Angela Merkelová a americký prezident Joe Biden ve středu vyzvali Rusko, aby stáhlo své vojáky od ukrajinských hranic a snížilo tak napětí v regionu. Uvedl to mluvčí německé vlády. Americký ministr obrany Lloyd Austin uvedl, že Spojené státy chtějí nadále Ukrajině poskytovat materiální pomoc, píše agentura Reuters.

Vyhrocenou situaci mezi Ruskem a Ukrajinou ve středu Biden a Merkelová probrali při telefonickém hovoru. "Kancléřka a prezident se shodli, že by Rusko mělo snížit počty armádních sil, aby situaci uklidnilo," uvedl mluvčí německého kabinetu Steffen Seibert.

Rusko na východě Ukrajiny v oblastech ovládaných proruskými separatisty a na Krymu v poslední době shromáždilo velké armádní síly. Kyjev varuje, že soustřeďování ruských vojsk u hranic s Ukrajinou znamená riziko ruské ozbrojené agrese, Moskva se však brání, že jen chrání svou bezpečnost. Při obnovených bojích zemřelo podle ukrajinské strany několik vojáků.

Austin, který je společně se šéfem americké diplomacie Antonym Blinkenem v Bruselu, dnes na tiskové konferenci prohlásil, že Washington je připraven Ukrajině pomoci se bránit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy