Zocelily mě bitky ve škole. Babiš je autoritář, Kalousek vyčnívá, řekl generál Pavel

Luboš Kreč Luboš Kreč
8. 11. 2019 11:13
Máme plno, všechna místa jsou obsazená, jen náhradníků je patnáct, hlásí už ve dveřích dáma s vlčím mákem na klopě. Za ní se v čítárně kladenské knihovny tísní osm desítek lidí všech věkových kategorií, byť mírně převládá starší generace. Čekají na besedu s generálem Petrem Pavlem, který křižuje republiku se svou novou knihou V první linii. A mluví o tom, že by měl kandidovat na prezidenta.

Kladenská městská knihovna sídlí na náměstí Sítná, což je místo, kde osmapadesátiletý Pavel strávil velkou část dětství. "Je to trochu návrat domů," pozdravil se s hosty a vzápětí ukázal, že se za ten rok a kus po odchodu z armády a z vedení NATO naučil, jak s lidmi navázat rychle kontakt - na rozjezd dal k lepšímu historku o tom, jak se zamlada dalo z Prahy do Kladna dojet stejně rychle jako nyní. "Tehdy to ale bylo na kole, teď v autě a v kolonách."

Bez uniformy, v džínách a tvídovém saku působí překvapivě civilním dojmem, hlas má pevný, neuhýbá před obecenstvem pohledem, to, co upoutá nejvíc, jsou husté bílošedé vlasy a vousy, za nimiž se skrývají úzké, přimhouřené oči. Spíš než velitele výsadkářů na odpočinku připomíná penzionovaného motorkáře-slušňáka.

Ze začátku jeho kladenský návrat působí jako opravdová beseda nad knihou - vypráví o tom, jak při mírové misi v bývalé Jugoslávii zachraňoval se svou jednotkou obklíčené francouzské vojáky, že byl hyperaktivní dítě či spíš syčák, který dostal už ve druhé třídě dvojku z chování, že se vojákem stal tak trochu nedopatřením nebo jak se to vlastně sešlo, že ho v roce 2014 zvolili šéfem vojenského výboru NATO. A že z armády loni odešel, protože kvůli odslouženým rokům musel, a navíc už v ní prý stejně neměl kam stoupat.

"Pak už zbývá jen vrchní velitel," ponoukla ho jedna z posluchaček, aby se rozpovídal na téma, kvůli němuž - jak se vzápětí ukázalo - všichni na besedu dorazili. Pavel se usmál: "Tohle slýchám často…"

A následující více než hodinu hovořil o politice a společnosti. Když prohlásil, že je připravený kandidovat na prezidenta, pokud se nenajde žádný silný adept, jenž by byl zárukou demokratické kontinuity, ozval se unisono potlesk a souhlasné pokyvování hlavou.

Pro větší zdanění bohatých

Generál nabídl poměrně jasné vymezení se vůči dominantním postavám současné české politiky: Miloši Zemanovi, kterého kritizuje dlouhodobě, vyčinil za to, že jde společnosti špatným příkladem. Andrej Babiš má podle něj autoritářské sklony a klidně by zde znovu nastolil vládu jedné strany, respektive jednoho hnutí. Tomio Okamura si na vlastence jen hraje a Vojtěch Filip… je prostě soudruh.

Lepší? ptají se autoři stránky Petr Pavel prezidentem.
Lepší? ptají se autoři stránky Petr Pavel prezidentem. | Foto: Facebook: Petr Pavel prezidentem

A jeho inspirace? Civilizačně to je Dánsko a vůbec celá Skandinávie, naznačil také, že by byl pro vyšší zdanění movitých lidí a větší přerozdělování bohatství. A politicky? "Já bych se radši vyhnul jménům, poznal jsem hodně slušných politiků, většinou to byli ti, kteří měli zkušenosti z komunální politiky. Třeba mezi Starosty a nezávislými je několik velmi šikovných politiků," uvedl.

A pak se pustil do (aspoň z pohledu politického marketingu) poměrně riskantní úvahy - vyzdvihl Miroslava Kalouska z TOP 09 jako někoho, kdo má sice pošramocenou image, ale kdo na tuzemské politické scéně vyčnívá jak intelektuálně, tak zkušenostmi.

V armádní knihovně samizdat neměli

S tím, jak se v médiích čím dál častěji skloňuje Pavlovo jméno v souvislosti s možnou prezidentskou kandidaturou, začínají se ozývat i ti, kterým vadí. Jde většinou o tu část establishmentu, která sympatizuje s nynější hlavou státu - na Petra Pavla útočí prokremelské weby jako Parlamentní listy, Aeronet nebo Sputnik, napadá jej Václav Klaus mladší nebo hradní mluvčí Jiří Ovčáček.

Kvůli vojenské a komunistické minulosti jeho i otce ho zkritizoval v rozhovoru pro Parlamentní listy i Jaroslav Plesl, šéfredaktor deníku MF Dnes z holdingu Agrofert z Babišova svěřenského fondu. Že tátova armádní kariéra a jeho názory před rokem 1989 můžou být slabinou, na kterou se jeho protivníci zaměří, už několikrát zmínil i sám generál. Při debatě s Kladeňáky se tomu sice vyhnul, ale znovu vysvětloval, proč se v roce 1985 sám stal členem KSČ.

"Nejsem na to hrdý, byl jsem mladý a plně odchovaný komunismem. Neznal jsem lidi z disentu, navíc v armádní knihovně jsme samizdat moc neměli," krčí rameny.

V tomto bodě se trochu podobá Andreji Babišovi, který své členství v komunistické straně omlouvá stejně. A ještě v jedné věci lze mezi těmito dvěma muži najít paralelu - stejně jako premiér a čtvrtý nejbohatší Čech i Petr Pavel zdůrazňuje, že se mu vlastně do politiky nechce a že pokud do ní půjde, tak jen proto, že nebude zbytí.

Politici chodí kolem horké kaše

Těch 120 minut v kladenské knihovně bylo na jednu stranu oslavou liberální demokracie a všech jejích institucí včetně veřejnoprávních médií - na druhou stranu ale i ukázkou zemitého, ač slušného vystupování, které má šanci i u těch voličů, pro něž je dnes Česká televize škůdcem číslo jedna.

Příklad? "Chodil jsem na základní školu, kde byla polovina spolužáků jiné barvy pleti. Tak jsme se s nimi dost rvali… Ale já jsem za to rád, zocelilo mě to." Nebo: "Problém NATO i EU je, že je svírá politická korektnost. Politici chodí kolem horké kaše a bojí se věci pojmenovat."

Petr Pavel si na těchto besedách buduje předpolí, jak by řekli vojáci. Testuje si, co na lidi zabírá, jak reagují, co si může dovolit. Že má škraloup v podobě členství v KSČ, už dnes pro mnoho lidí není příliš na obtíž - spíš půjde o to, jestli lze skloubit postavu obhájce občanské společnosti a liberální demokracie s aureolou rázného vojenského generála, kterého si mnozí tak nějak automaticky spojují s pevnou rukou.

Možná ale ano, ostatně jak řekl při odchodu jeden z návštěvníků autogramiády: "Mně Zeman na Hradě nijak nevadí a koukám se i na Barrandov, ale vás bych teda za prezidenta bral."

 

Právě se děje

před 23 minutami

Microsoft chce expandovat do vesmíru, uzavře partnerství se SpaceX

Microsoft uzavře partnerství s firmou SpaceX, chce se svými cloudovými službami expandovat do vesmíru. Americká softwarová společnost o tom v úterý informovala na svém blogu.

Jmenované partnerství společnosti Microsoft umožní napojit její cloudové služby Azure na satelitní síť Starlink společnosti SpaceX. Získá tak náskok před cloudovými službami, jež nabízí společnost Amazon Jeffa Bezose, napsala agentura Reuters.

Společnost SpaceX je známá pro své znovupoužitelné vesmírné rakety a kabiny pro astronauty. Na oběžné dráze má nyní společnost založená Elonem Muskem přes 800 satelitů sítě Starlink, která má v budoucnu umožnit připojení k internetu kdekoli na Zemi. Musk doufá, že síť bude generovat zisk pro jeho další, meziplanetární cíle.

Zdroj: ČTK
před 25 minutami

Olympijský vítěz Krpálek kvůli covidu přijde o turnaj v Budapešti

Olympijský vítěz v judu Lukáš Krpálek měl před odjezdem na turnaj v Budapešti pozitivní test na koronavirus. Informoval o tom na svém facebookovém profilu. O první podnik kategorie Grand Slam po osmiměsíční pauze způsobené koronavirovou pandemií tak přijde.

Podobně jako při jiných mezinárodních sportovních akcích této doby jsou testy před startem povinné. Krpálek neprošel. "Testy před odjezdem u mě bohužel prokázaly že jsem pozitivní na covid," uvedl. Bylo mu to líto. "Tak moc jsem se těšil na své první závody, které mají být tento víkend v Budapešti," posteskl si.

Minulý týden se vzhledem k uzavřeným vnitřním sportovištím v Česku vydal na kemp do Polska do Zakopaného. Formu ale nebude teď moci prodat, protože kvůli nákaze musí do izolace. "Řídím se pokyny lékařů, abych byl fit na listopadové mistrovství Evropy v Praze," doplnil.

Evropský šampionát by se měl v Praze uskutečnit od 19. do 21. listopadu. Pořadatelé navzdory aktuální dramatické epidemiologické situaci v Česku v jeho konání doufají. "Zatím všechny naše přípravy pokračují tak, že se mistrovství Evropy v Praze uskuteční," uvedl v pondělí pro web iSport.cz předseda Českého svazu juda Jiří Dolejš.

V Budapešti by se při Krpálkově absenci mělo představit sedm českých reprezentantů, šest mužů a Renata Zachová.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Běloruské úřady zakročily proti kanálu Nexta, který informuje o protestech. Zařadily je na seznam extremistů

Běloruský soud rozhodl o zařazení informačního kanálu NEXTA-Live na sociální síti Telegram i jeho loga na seznam extremistických materiálů, informuje dnes agentura Belta s odvoláním na nejvyšší soud. Kanál, který na platformě Telegram podle agentury AFP sledují dva miliony lidí, vešel v poslední době do podvědomí především jako jeden z hlavních zdrojů informací o protirežimních protestech, které v Bělorusku vypukly po srpnových prezidentských volbách.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Rusko je připraveno zmrazit počet jaderných hlavic, USA to vítají

Rusko je připraveno na rok zmrazit počet svých jaderných hlavic, pokud Spojené státy učiní totéž. Uvedlo to v úterý ruské ministerstvo zahraničí. Mělo by jít o součást ročního prodloužení stávající vzájemné odzbrojovací dohody, jejíž platnost vyprší v únoru. Washington ruské vyjádření přivítal a hlásí ochotu okamžitě začít jednat o dokončení úmluvy.

Šéf Kremlu Vladimir Putin minulý týden navrhl Washingtonu alespoň o rok bez jakýchkoli podmínek platnou dohodu prodloužit. USA však takový návrh bez závazku zmrazit počet jaderných hlavic označily za nepřijatelný.

Úterní prohlášení ruského ministerstva zahraničí ohlašující změnu stanoviska podle světových tiskových agentur znovu posiluje šance na to, že platnost posledního rusko-amerického paktu o kontrole strategických jaderných zbraní příští rok neskončí. Krok naznačuje, že propast mezi pozicemi dvou stran se zmenšila, píše agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy