Babiš i Zeman gratulují Dudovi ke znovuzvolení, opozice kritizuje šíření nenávisti

ČTK ČTK
Aktualizováno 13. 7. 2020 14:15
Premiér Andrej Babiš i prezident Miloš Zeman blahopřáli polskému prezidentovi Andrzeji Dudovi ke znovuzvolení. Zástupci opozičních stran ale upozorňují, že polské prezidentské volby ukázaly, stejně jako v Česku, hluboké rozdělení společnosti. Kritizovali také šíření nenávisti především vůči sexuálním menšinám nebo nevyváženost polské státní televize.
Podle téměř úplných výsledků, jež zveřejnila polská státní volební komise, Dudu podpořilo přes 51 procent voličů.
Podle téměř úplných výsledků, jež zveřejnila polská státní volební komise, Dudu podpořilo přes 51 procent voličů. | Foto: Reuters

Babiš na Twitteru gratuloval Dudovi v polštině. "Těším se na další spolupráci našich zemí v rámci visegrádské skupiny," napsal

Gratulační dopis Dudovi zaslal prezident Miloš Zeman. "Pevně věřím, že se nám podaří navázat na úspěchy naší předchozí spolupráce a že ze svých funkcí přispějeme k dalšímu rozvoji vzájemných vztahů a partnerství našich zemí v  EU, NATO i V4. Těším se, že se s Vámi brzy uvidím v rámci akcí pořádaných u příležitosti polského předsednictví Visegrádské čtyřky," napsal Zeman, který letos ještě nebyl na žádné zahraniční cestě a nyní je na dovolené.

Podle ředitele zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky Rudolfa Jindráka je Dudovo znovuzvolení dobrou zprávou pro česko-polské vztahy, V4 i jiné formy regionální spolupráce. "Nemohu se dočkat na pokračování naší spolupráce," uvedl Jindrák.

Volební výhru současného polského prezidenta uvítal i předseda SPD Tomio Okamura. "Prezident Duda je člověk, který má podporu strany PiS (Právo a spravedlnost), která hájí konzervativní a národní zájmy, rodinnou politiku a je kritická k politice EU. V jeho zvolení je záruka posílení spolupráce formátu V4," napsal na Facebooku.

Rozdělení společnosti ještě zesílí, zní z opozice

Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová upozornila, že považuje za úspěch i výsledek poraženého kandidáta Rafala Trzaskowského, který prohrál o 2,5procentního bodu.

"Před pár měsíci to vypadalo, že nebude ani druhé kolo, považuji proto výsledek Rafala Trzaskowského za úspěch. Špatnou zprávou je rozdělená společnost. Důsledkem je kampaň (Dudovy strany) PiS zaměřená na nenávist vůči LGBT," uvedla Adamová na Twitteru. Kritizovala také nevyvážené zpravodajství polské státní televize.

O rozdělení polské společnosti psal i poslanec a bývalý předseda KDU-ČSL Marek Výborný. "V Polsku není komu gratulovat. Obávám se, že hluboké rozdělení polské společnosti se ještě posílí. To není dobrá zpráva pro Poláky ani pro jejich sousedy a Evropu. A pro nás to budiž mementem a poučením… nejen v osobě hlavy státu," uvedl Výborný.

Podle téměř úplných výsledků, jež zveřejnila polská státní volební komise, Dudu podpořilo přes 51 procent voličů, Trzaskowského, kandidáta opoziční proevropské Občanské platformy, necelých 49 procent.

Prakticky jisté vítězství současného polského prezidenta Andrzeje Dudy v nedělních volbách hlavy státu podle polských komentátorů zachránilo vládnoucí národně-konzervativní Právo a spravedlnost před závažnou krizí. Vláda hluboce rozdělené země může pokračovat v reformách, kvůli nimž vede ostré spory nejen s domácí opozicí, ale i s Evropskou komisí.

Pod bílo-červenou vlajkou je místo pro všechny, řekl po znovuzvolení polský prezident Duda. | Video: Reuters
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy