Dopis s jedem i albánská mafie. Ohrožený Babiš dostane policejní ochranu

ČTK ČTK
Aktualizováno 21. 12. 2015 15:31
Ministr financí Andrej Babiš (ANO) bude mít policejní ochranu, kvůli několika případům ohrožení. V pondělí o tom rozhodla vláda. Jak přesně bude policie Babiše chránit, nechtěl ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) specifikovat. "Pokud je cílem chránit ministra financí, pak je potřeba to řešit profesionálně. Pokud je cílem to řešit v médiích, pak bych se toho nerad účastnil," řekl novinářům. Přesné náklady na policejní ochranku pro ministra financí nejsou vyčísleny. Na jednu denní směnu se ale odhadují na 82 tisíc korun.
Ministr financí Andrej Babiš
Ministr financí Andrej Babiš | Foto: Economia

Praha - Ministr financí a šéf hnutí ANO Andrej Babiš bude mít policejní ochranu. O rozšíření seznamu osob, které chrání policie, o ministra financí rozhodla vláda. to Řekl to ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). Babiš o policejní ochranu požádal kvůli několika případům ohrožení.

"Hlavním důvodem navrhované novelizace nařízení vlády je fakt, že člen vlády ve funkci ministra financí je dlouhodobě vystaven ohrožení své osoby, a to zejména s ohledem na činnost kriminálních skupin v kontextu postoje ministerstva financí k řešení celních a daňových podvodů," stálo v materiálu pro vládu z dílny ministerstva vnitra.

Odhadované náklady jsou 82 tisíc na den

Ve vládním nařízení z roku 2008 byl na seznamu chráněných osob uveden místopředseda vlády pro evropské záležitosti. Tato funkce již dnes ale neexistuje, a tak místo ní na seznam přibude ministr financí.

Jak přesně bude policie Babiše chránit, nechtěl ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) specifikovat. "Pokud je cílem chránit ministra financí, pak je potřeba to řešit profesionálně. Pokud je cílem to řešit v médiích, pak bych se toho nerad účastnil," řekl novinářům.

Přesné náklady na policejní ochranku pro ministra financí nejsou vyčísleny. Na jednu denní směnu se ale odhadují na 82 tisíc korun. Tyto peníze mají jít na platy pro policejního řidiče a osobní ochránce, kteří se u chráněné osoby střídají ve čtyřech denních směnách.

Další náklady představuje provoz aut, která policie potřebuje koupit. Pro chráněnou osobu jsou potřeba tři automobily. Cena jednoho auta podle podkladů pro vládu vyjde zhruba na 2,4 milionu korun.

Přehnané náklady

Babiš v pondělí řekl, že mu náklady na ochranku přijdou přehnané. Mohlo by se prý ušetřit tak, že se nebudou pořizovat další auta. "Nelíbilo se mi, že v materiálu je nákup tří aut. nabízel jsem svoje, ale bylo mi řečeno, že to není možné," napsal Babiš v textové zprávě. Dodal, že chtěl pouze fyzickou ochranu, což prý neumožňují schválená pravidla.

Podle Chovance by ale vozy nesloužily pouze Babišovi. "Ta auta jsou někdy v opravě, používají se i na takzvané delegace a Českou republiku v příštích letech čekají významné návštěvy, ať už je to papež nebo třeba čínský prezident," prohlásil Chovanec.

Babiš požádal o přidělení ochranky na začátku listopadu, kdy vyjádřil přesvědčení, že by měl mít na ochranku automaticky nárok. Zmínil případy ohrožení, mezi něž patřilo to, že albánská mafie chtěla přepadnout jeho dům, nebo dopis s jedem, který mu byl v minulosti odeslán. Dosud Babiše chránila soukromá ochranná služba.

O bezpečnost významných představitelů země se stará Útvar pro ochranu ústavních činitelů. V současnosti policisté střeží prezidenta, který má na policejní ochranu nárok i po skončení funkce. Mezi další chráněné osoby patří předsedové obou komor Parlamentu, premiér a ministři vnitra, zahraničních věcí a spravedlnosti.

 

Právě se děje

Další zprávy