O jmenování Staňkova nástupce rozhodnu v polovině srpna, řekl Zeman Babišovi

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 24. 7. 2019 20:40
Prezident Miloš Zeman odvolá ministra kultury Antonína Staňka (ČSSD) k 31. červenci. O nominaci ČSSD na nového ministra rozhodne v polovině srpna, napsal na Twitteru premiér Andrej Babiš (ANO) po schůzce s prezidentem. ČSSD navrhla na nového ministra svého místopředsedu Michala Šmardu, jinou nominaci odmítá. Předseda ČSSD Jan Hamáček řekl, že bude s Babišem o výsledku jeho lánského jednání mluvit ve čtvrtek, kdy se sejde také grémium strany.
Miloš Zeman a Andrej Babiš se setkali v Lánech.
Miloš Zeman a Andrej Babiš se setkali v Lánech. | Foto: Twitter Jiřího Ovčáčka.

"Pan prezident potvrdil, že k 31. 7. 2019 odvolá na základě mé žádosti ministra kultury Antonína Staňka a o nominaci ČSSD na post ministra kultury rozhodne přibližně v polovině srpna," napsal Andrej Babiš na Twitter.

Opozice hodnotí výsledek schůzky kriticky. "Otevřete šampaňské! Po dvou měsících nepřetržitých jednání prezident konečně splní svou ústavní povinnost. Ale pro jistotu jen napůl," uvedl předseda ODS Petr Fiala na svém twitterovém účtu.

"Tak už víme kolik času, nervů i lidí je potřeba na výměnu 1 ministra kultury. 1 slabý premiér, 1 prezident dělající si nad rámec Ústavy co chce, 1 nervózní vicepremiér, 1 vysmátý kandidát…a ministr, kterému asi neporadili, že už by měl taky usilovat o konec téhle trapné situace," napsal předseda STAN Vít Rakušan.

Premiér po skončení schůzky místo opustil, aniž by sdělil novinářům, jak setkání dopadlo. Za urychlený odjezd Babiše zkritizoval například poslanec TOP 09 Miroslav Kalousek. "Jenom Češi se mohou pyšnit premiérem, který sice v přímém přenosu počítá kůrovce a strká sysla do díry, leč k jednání o vládě s prezidentem republiky se nevyjádří ani pohledem, natož slovem," napsal na Twitter.

"Co se stalo v Lánech? 'Silný nebojácný' premiér, vědom si svých ústavních pravomocí a povinností, ujel jako malý kluk. Síla zmizela jak pára nad hrncem. Premiér je v hrsti prezidenta a svých zájmů," uvedl na Twitteru předseda KDU-ČSL Marek Výborný.

Jsem zklamán, řekl Petříček. Vedení ČSSD se sejde ve čtvrtek

Předseda ČSSD Jan Hamáček se k setkání v Lánech zatím nevyjádřil. Grémium sociální demokracie projedná výsledek středečního jednání ve čtvrtek. Kandidát na ministra kultury Michal Šmarda situaci nechtěl komentovat. "Kdybych k tomu dával nějaká radikální vyjádření, tak bych pouze komplikoval situaci Janu Hamáčkovi, který má dneska plný mandát k jednání a je to celé na něm. Zítra se o tom poradíme a předpokládám, že Jan Hamáček se po té poradě k tomu vyjádří," řekl Šmarda.

Statutární místopředseda ČSSD Roman Onderka uvedl, že informace vychází jen z Twitteru premiéra Babiše, a pokud není jiný zdroj, který říká, co se na Hradě vlastně stalo, nemůže na to reagovat.

Ministr zahraničí a místopředseda ČSSD Tomáš Petříček prohlásil, že je zklamán z toho, že se situace stále nevyřešila, i když uvítal potvrzení toho, že Staněk na konci července skončí. "Kultura by si zasloužila, aby se to celé bez zbytečných odkladů dořešilo, aby na kultuře věděli, kdo bude ministrem. Zejména v situaci, kdy se jedná o rozpočtu," řekl. Podle něj situace také unavuje českou veřejnost.

Spor už trvá dva měsíce

Prezident Zeman sice slíbil, že ke konci července odvolá ministra Antonína Staňka (ČSSD), nepotvrdil ale zatím, že do funkce jmenuje místopředsedu ČSSD Michala Šmardu, kterého sociální demokraté navrhli. Babiš ve středu dopoledne vyjádřil důvěru v to, že se po jednání v Lánech podaří problém, kvůli němuž hrozila ČSSD odchodem z vlády, vyřešit. Situace kolem Staňka je dosud nejdéle trvajícím případem, kdy prezident odmítal vyhovět premiérovi s navrženou změnou ve vládě.

Staněk v polovině května podal demisi, kterou ale Zeman nepřijal. Babiš na konci měsíce na žádost ČSSD navrhl prezidentovi odvolání ministra a současně jmenování Šmardy. Návrhu na odvolání musí prezident podle ústavy vyhovět, Zeman ale opakovaně dával najevo, že by si přál Staňkovo setrvání v kabinetu. V polovině července po jednání s předsedou ČSSD Janem Hamáčkem a s Antonínem Staňkem ale slíbil, že ministra ke konci měsíce odvolá.

ČSSD hrozila odchodem z vlády, pokud by nemohla sama rozhodovat o svých ministrech. Babiš několikrát zopakoval, že si přeje pokračování vládní koalice ANO a ČSSD, kabinet považuje za úspěšný. Ve středu dopoledne vyjádřil přesvědčení, že se při schůzce v Lánech podaří problém vyřešit. Nechce věc nechat na období po prázdninách.

 

Právě se děje

před 58 minutami

Zákaz zakrývání tváře na demonstracích je neústavní, rozhodl soud v Hongkongu

Hongkongský nejvyšší soud v pondělí označil kontroverzní zákaz zakrývání tváře při demonstracích, který zavedla místní vláda v říjnu, za neústavní a neúměrný situaci. Informovala o tom agentura Reuters. Podle ústavního soudu je zákaz neslučitelný se základním zákonem, tedy "miniústavou", na jejímž základě se bývalá britská kolonie vrátila v roce 1997 pod čínskou správu, píše Reuters.

Významný představitel prodemokratického hnutí Joshua Wong na Twitteru napsal, že verdikt je "vzácným vítězstvím" protestujících.

Správkyně Hongkongu Carrie Lamová zákaz oznámila 4. října na základě výjimečných pravomocí pocházejících ještě z koloniální éry a uplatněných poprvé za 50 let. Opatření vzápětí vyvolalo prudké potyčky mezi demonstranty a policií v hongkongských ulicích. Demonstranti se ale posléze zákazem často neřídili.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Čtyři lidé zemřeli po střelbě na soukromém večírku v Kalifornii. Střelec se vloupal na zahradu

Deset lidí bylo v neděli postřeleno na jihovýchodě města Fresno v Kalifornii, tři z nich na následky zranění zemřeli. Informovala o tom agentura AP, podle které k neštěstí došlo na zahradní party kolem 18:00 tamního času (03:00 SELČ). Podle policie se střelec vloupal na zahradu a začal pálit do lidí, kteří na večírku sledovali fotbalový zápas. Policie zatím v souvislosti se střelbou nikoho nezadržela, podezřelý z místa činu utekl.

Zdroj: Zahraničí
před 1 hodinou

Policie ve Francii zatkla amatérského atleta. Muž podle ní za pět let zapálil nejméně 900 aut

Francouzská policie zatkla muže, kterého podezírá, že je sériovým žhářem a v posledních pěti letech zapálil v Alsasku nejméně 900 aut. Podle úřadů způsobil škodu za nejméně 8,5 milionu eur (217 milionů Kč), informovala místní média. Podle alsaského tisku se muž k činům přiznal a uvedl, že se cítí sklesle, ale že se mu ulevilo.

Zadrženému je 33 let, na vysoké úrovni se věnuje běhu na krátké tratě a několikrát se díky svým úspěchům dostal na sportovní stránky lokálních novin a do televize. Amatérskému sportovci bez záznamu v trestním rejstříku hrozí deset let vězení a pokuta ve výši 150 tisíc eur (3,8 milionu Kč). Úřady nařídily jeho psychiatrické vyšetření.

Zdroj: ČTK
Další zprávy