Vracíme se do normálu, zákazy nebudou, tvrdil Babiš. Českem přitom už šla pátá vlna

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
9. 12. 2021 5:30
Jsou to dva měsíce, kdy premiér Andrej Babiš v den voleb do sněmovny tvrdil, že se Česko vrací do normálu, vláda je připravená a lockdown ani opatření proti covidu už nebudou. Ve skutečnosti se situace už několik týdnů zhoršovala a lidí s covidem přibývalo. Aktuálně.cz analyzovalo přístup vlády, ale i opozice a odborníků na začátku páté vlny covidu.
Jen jsem interpretoval názory odborníků, reaguje nyní premiér Andrej Babiš na otázky Aktuálně.cz, zda nepodcenil další vlnu epidemie.
Jen jsem interpretoval názory odborníků, reaguje nyní premiér Andrej Babiš na otázky Aktuálně.cz, zda nepodcenil další vlnu epidemie. | Foto: Radek Bartoníček

Zatímco při předchozích covidových vlnách se staly proslulými výroky premiéra Andreje Babiše (ANO) o tom, že "ti, kteří měli přijít, nepřišli" nebo že je Česko "best in covid", na začátku zatím poslední vlny stála jiná Babišova věta - "vracíme se k normálu". Předseda vlády ji přitom pronesl ve chvíli, kdy už se situace s covidem zhoršovala.

"Vy jste, pane premiére, v polovině září ve svém pořadu říkal, že covid končí a vracíme se do normálu. Pamatuji si to dobře?" ptal se moderátor předvolební debaty Českého rozhlasu Jan Pokorný. "Ano, vracíme se do normálu," ujišťoval Babiš, kterého ale moderátor upozornil, že covid nekončí. V té době se totiž počet nově nakažených opakovaně přehoupl přes tisíc denně a někteří odborníci upozorňovali, že situace začíná být po klidných letních měsících opět vážná. Babiš však nesouhlasil. 

"Covid má jiné kritérium než minulý rok. Nejde o počet pozitivních, ale o počet hospitalizovaných. A ten je řádově nižší než minulý rok. Očkujeme, zahájili jsme třetí posilovací dávku, vakcín máme dost, máme chytrou karanténu, trasujeme, jsme připraveni," tvrdil a uklidňoval voliče. 

"Není důvod na nějaké obavy. Žádný lockdown nebude. A není problém. Ale musíme očkovat," vysvětloval, že v takovém případě lidé budou moci odložit i roušky. "Není důvod, abychom měli obavy, že budeme dělat nějaké opatření," opakoval.

Babiš: Nikdo to nebyl schopný předpovědět

Aktuálně.cz se nyní premiéra v demisi po dvou měsících zeptalo, proč sliboval návrat do normálu a zda nástup další vlny jeho vláda znovu nepodcenila. Babiš odpovědnost odmítl.

"Na planetě neexistuje nikdo, kdo by něco takového odhadl. Podle mého názoru neexistuje žádný expert, který by byl schopen predikovat, co se vlastně stane. Zkuste se podívat, co nám ti různí takzvaní experti predikovali," reagoval Babiš. Někteří odborníci podle něj předpovídali Česku v těchto dnech až 50 tisíc nakažených. "A jsme na 18 tisících," podotkl premiér. 

Podle jeho názoru vláda naopak uspěla, protože si pohlídala návrat lidí z dovolených. Příčinu následného zhoršení vidí jinde. "Já skutečně nejsem žádný expert, jenom jsem vždycky interpretoval jejich názory. I v rámci vládní Rady pro zdravotní rizika se experti nebyli schopní domluvit. Ministerstvo zdravotnictví nechtělo testovat, jiní zase chtěli testovat, takže až po čase došlo k nějakému sjednocení názorů," uvedl Babiš.

I na opakovaný dotaz svou odpovědnost odmítl. "Vy mi dáváte otázky, na které nikdo nikdy nevěděl odpovědět. Je mi to líto, ale je to tak. A vidíme, že je to všude, že ty vlny jsou všude a je tady obrovská tendence v rámci Evropy," poukazoval na špatnou situaci v některých dalších zemích.

Video, na kterém Babiš pronesl neslavný výrok:

Video: Andrej Babiš / Čau lidi

Česko je nyní v počtu nových případů na počet obyvatel čtvrté nejhorší na světě. Hůře je na tom jen Slovensko a dva evropské mikrostáty - Lichtenštejnsko a Andorra. V počtu zemřelých s covidem je pak v týdenním srovnání deváté nejhorší.

Premiér ale nebyl jediný, koho zatím poslední vlna zaskočila, zaváhali také někteří další politici a odborníci. Analýza Aktuálně.cz ukazuje, za jakých okolností pátá vlna do Česka přicházela a v čem na ni nebyla země připravena.

1. Premiér situaci před volbami zlehčoval

Navzdory růstu počtu nakažených nelze najít od prázdnin do voleb jediný moment, kdy by premiér upozorňoval na zhoršující se situaci. Nejde jen o zmiňované výroky z 8. října, ale například už ze 13. září, kdy ve svém pořadu "Čau lidi" uklidňoval veřejnost a kritizoval média, že situaci podle něj zbytečně dramatizují. Zároveň ale sám počítal s nárůstem pacientů v nemocnicích. "Počet hospitalizovaných se bude zvyšovat, záleží na tom, jak se nám tento trend podaří zastavit," řekl mimo jiné na pozadí melancholické hudby. 

Babiš také řekl, že nejdůležitějším ukazatelem pro něj je, kolik lidí na covid umírá. A protože v září jich ještě bylo minimum, označoval situaci za dobrou. Někteří odborníci namítali, že je třeba sledovat hlavně trend v počtu nakažených, protože vyšší úmrtnost se ukazuje až později, kdy na opatření už může být pozdě. 

Ředitel české kanceláře Světové zdravotnické organizace Srđan Matić už v polovině letošního července varoval, že příští vlna se může šířit podstatně rychleji než předešlé. "Nesmíme zapomenout na to, že koronavirus se šíří exponenciálně, což znamená, že na začátku, kdy jsou čísla nízká, je nárůst velmi malý, ale brzy se začnou čísla zdvojnásobovat a začnou růst vertikálně nahoru," upozorňoval. Právě to v Česku od září do prosince nastalo.

Babišova vláda zareagovala na nárůst nakažených a hospitalizovaných až po volbách. Na 20. října premiér svolal mimořádné jednání, to už byla situace v zemi vážná. "Pandemie bohužel stoupá," přiznal Babiš. A vážnost stavu připustil také ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). "Bohužel se zdá, že se dostáváme z realistického scénáře do spíše rizikového," konstatoval. Vojtěch měl v té době už mířit na post velvyslance ve Finsku. Babiš tento krok oznámil ještě před volbami, následně ale rozhodl, že Vojtěch vydrží až do konce fungování vlády.

2. Vláda odmítala testování ve školách a firmách

Přestože se covid začal více šířit už v září, kdy se lidé vrátili z letních dovolených do zaměstnání a škol, ani na jednom místě neprobíhalo pravidelné testování. Vláda rozhodla jen o třech testech ve školách na začátku září. Použily se na to méně spolehlivé antigenní testy. Odborníci i někteří politici dopředu upozorňovali, že to nebude stačit.

"Ve školách by se měla místo antigenních testů používat PCR metoda," navrhoval marně například místopředseda Senátu a ředitel gymnázia Jiří Růžička (nestraník za STAN a TOP 09). Výsledky probíhajícího testování ve školách označil za iluzi. "Všichni víme, že antigenní testy nejsou příliš spolehlivé, jejich výpovědní hodnota na jaře i teď není vysoká. My tak skutečně nevíme, kolik těch pozitivních je," dodal.

Po přesnějších PCR testech volal také Anticovid tým, který v listopadu 2020 daly dohromady strany koalice Spolu (ODS, TOP 09 a lidovci). Člen týmu a zároveň místopředseda ODS Martin Kupka už po jednání koncem června vyzýval vládu, aby se dobře připravila na návrat dětí do škol. "Apelujeme na ministra zdravotnictví a na vládu, aby přichystali PCR testování pro návrat žáků do škol, které by zabránilo dalšímu možnému šíření," upozorňoval Kupka.

A testovat doporučovala také Mezioborová skupina pro epidemické situace (MeSES), dřívější poradní orgán ministerstva zdravotnictví, se kterým se resort rozloučil během krátkého působení ministra Petra Arenbergera (za ANO). "Doporučujeme v ohniscích epidemie opět zavést plošné testování ve školách a ve firmách, a to zejména pro osoby, které jsou buď neočkované, nebo neměly v posledních 180 dnech pozitivní PCR test," uvedla mimo jiné. 

Ministr Vojtěch argumentoval tím, že tři kola testování v září ukázala, že se nákaza šíří výrazně méně a málo je i hospitalizovaných. "V současné době nepřipravujeme žádné plošné testování ve školách ani v regionech. Troufám si tvrdit, že se reálně projevuje imunizace společnosti způsobená očkováním i proděláním nemoci," uvedl a dodal, že není důvod k panice.

Trvalo ještě několik týdnů, než začalo pravidelné testování neočkovaných ve firmách a školách. Vláda o něm rozhodla 19. listopadu, kdy už byla epidemie znovu v plné síle. 

3. Odborníci a politici přicházeli s protichůdnými názory

Boj proti covidu komplikovalo také to, že odborníci vystupovali s protichůdnými názory a spory existovaly i v samotné vládě - například mezi ministrem zdravotnictví Vojtěchem a ministrem školství Robertem Plagou (za ANO). Ti se dlouho nedokázali shodnout na tom, jak bude vypadat testování ve školách nebo za jakých okolností by měli žáci nosit roušky. V listopadu pak Plaga nesouhlasil se záměrem zavést nouzový stav, s kterým Vojtěch přišel jen pár dní poté, co tento nápad odmítl.

Ostatně sám Babiš uváděl, že se nedokázali domluvit ani experti vládní Rady pro zdravotní rizika nebo že "ministerstvo zdravotnictví nechtělo testovat a jiní zase chtěli testovat." Jak už ale v minulosti Aktuálně.cz upozornilo, předsedou této rady je sám Babiš, má v ní hlavní slovo a má také právo kohokoliv jmenovat či určovat agendu jednání.

Někteří odborníci na počátku zatím poslední vlny věřili, že Česko se tentokrát neocitne mezi nejhoršími zeměmi. "V Evropě vidíme, že dochází k poměrně masivnímu nárůstu. Čtvrtá vlna v řadě zemí už je. Na druhou stranu si myslím, že u nás počet osob, které nemoc prodělaly, je vysoký," řekl exministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) na začátku září v pořadu Interview ČT 24 a označil Česko za jednu z nejpromořenějších zemí na světě. Později ale tvrdil, že vláda zavedla opatření proti covidu pozdě. "Myslím, že se to opět zpozdilo," řekl v České televizi 22. listopadu.

Nebezpečí zpočátku nevnímal také člen zmiňované vládní rady, šéf Asociace krajů a hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba z ODS. Na otázku moderátora pořadu Události, komentáře 14. října, zda se nárůst počtu případů podobá situaci z loňského října, odpověděl: "To jsou dvě nesrovnatelná období. Před rokem jsme čelili nárůstu v neproočkované populaci. To, co se stalo loni, se podle mě už nemůže opakovat."

4. Rozhádaná sněmovna covid téměř neřešila

Analýza dění rovněž ukazuje, že se covidem za poslední měsíce téměř nezabývala ani Poslanecká sněmovna. Poslední zasedání sněmovny, na kterém byl hlavním tématem covid, se konalo letos 15. července. Protože se ale zúčastnilo málo poslanců, jednání předčasně skončilo. Bez jakéhokoliv výsledku. Mezi vládními a opozičními poslanci panovalo v předvolebním čase napětí, které ještě zesílilo kvůli tomu, že zasedání svolali poslanci ODS, Pirátů, STAN, TOP 09 a lidovců s návrhem na vytvoření vyšetřovací komise ke covidu.

Od té doby sněmovna jednala ještě několikrát, ale o covidu se téměř nemluvilo. Nedošlo na něj ani v září při interpelacích, ani při posledním zasedání sněmovny 5. října. Z dolní komory tak nevzešel v posledních měsících žádný návrh, který by napomohl přípravě na další covidovou vlnu.

Politici se soustředili na volební kampaň a jiná témata. Netýkalo se to přitom jen vládních politiků. Například Anticovid tým opoziční koalice Spolu nevydal od poloviny září do poloviny října žádné prohlášení. Šlo o období před volbami a týden po nich. Až poté následovala šňůra více než deseti jednání s různými doporučeními, co by vláda v boji proti covidu měla dělat.

VIDEO: Život v pandemii - Ludmila Hamplová o selhání očkovací kampaně v Česku

Život v pandemii - Ludmila Hamplová o selhání očkovací kampaně v Česku | Video: Kristýna Pružinová, Jakub Zuzánek
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 58 minutami

Basketbalisté New Orleans v NBA porazili Indianu, Satoranský opět nehrál

Basketbalisté New Orleans porazili v NBA na domácím hřišti Indianu 117:113. Český reprezentant Tomáš Satoranský opět nedostal důvěru trenéra, naposledy hrál i kvůli pobytu v karanténě 2. ledna. Ani za rezervní tým Oklahoma City nehrál Vít Krejčí, kterého trápí bolavý kotník.

New Orleans vedle dlouhodobě zraněného Ziona Williamsona chyběla i další hvězda Brandon Ingram. Také Indiana postrádala opory, mimo jiné nejlepšího střelce Domantase Sabonise, pivota Mylese Turnera nebo rozehrávače Malcolma Brogdona. Přesto se srdnatě držela, a to i díky životnímu zápasu nedraftovaného nováčka Duana Washingtona Jr., jenž nastřílel 21 bodů.

"Už když jsem nastupoval, byl jsem v dobrém herním rytmu. Spoluhráči mi věřili, a tak mě nacházeli ve výborných pozicích," pochvaloval si Washington Jr., který proměnil sedm trojek z dvanácti. Celkově Pacers trefili 19 trojek ze 46, na body z vymezeného území však prohráli 32:64.

Washingtonovi sekundoval Caris LeVert s 19 body. Pelicans, kteří stříleli zpoza oblouku pouze s úspěšností 20 procent, vedli Devonte' Graham s 25 body, Josh Hart s 22 body a 10 doskoky a Jonas Valančiunas, který nasbíral 16 bodů, 12 doskočených míčů a šest asistencí.

Mladý tým Pelicans je nyní na dostřel desáté příčce Západní konference, která znamená předkolo play off. S bilancí 18-28 ztrácí dva zápasy na Portland. Přidat musí především na palubovkách soupeřů, kde z 24 utkání vyhrál jen sedm.

Drama v Oklahoma City nakonec zvládlo v poměru 111:110 Chicago, jehož vítězství pečetil sekundu před koncem z trestného hodu Javonte Green. Trojka Mikea Muscaly se sirénou pak jen kosmeticky upravila skóre. Za stavu 107:110 měl možnost vyrovnat Shai Gilgeous-Alexander, ale minul.

Jinak opora Thunder odehrála skvělé utkání s 31 body, když trefila devět ze 17 střel a 11 ze 14 trestných hodů, a 10 asistencemi. Bulls na druhé straně vedli Nikola Vučevič s 26 body a 15 doskoky, Ayo Dosunmu s 24 body a osmi asistencemi a Zach LaVine s 23 body. DeMar DeRozan, obvyklý lídr týmu, odpočíval.

Bulls v duelu vedli až o 28 bodů, ale o náskok přišli i kvůli mocnému finiši Thunder, kteří poslední čtvrtinu ovládli 32:19. Přesto uspěli a ve Východní konferenci ztrácejí s bilancí 29-17 (stejnou jako má třetí Brooklyn) pouze půl zápasu na první Miami. Oklahoma City je na Západě poslední.

Sedmý triumf v řadě si v atraktivním duelu proti Utahu zajistil Phoenix, jenž uspěl 115:109. Devin Booker nastřílel 33 bodů. Sekundoval mu veterán Chris Paul, který přidal 15 bodů z celkového sezonního maxima 27 za poslední čtvrtinu. Paul navíc zaznamenal 14 asistencí a devět doskoků. Utah, který nastoupil bez opor Rudyho Goberta, Donovana Mitchella a Mikea Conleyho, spoléhal na Jordana Clarksona s 22 body.

I díky důležité trojce Dariuse Garlanda necelou minutu a půl před koncem uspěl Cleveland doma proti New Yorku po dramatickém závěru 95:93. Herně ho táhl Kevin Love s 20 body a 11 doskoky, Knicks nestačilo 24 bodů R.J. Barretta. Cleveland si drží bilanci 29-19 a na první Miami ztrácí pouze jeden a půl zápasu.

Výsledky NBA:

Cleveland - New York 95:93, New Orleans - Indiana 117:113, Oklahoma City - Chicago 110:111, Phoenix - Utah 115:109.

Tabulky NBA:

Východní konference:

Atlantická divize:

1. Brooklyn 46 29 17 63,0
2. Philadelphia 46 27 19 58,7
3. Boston 48 24 24 50,0
4. Toronto 44 22 22 50,0
5. New York 48 23 25 47,9

Centrální divize:

1. Chicago 46 29 17 63,0
2. Milwaukee 49 30 19 61,2
3. Cleveland 48 29 19 60,4
4. Indiana 48 17 31 35,4
5. Detroit 46 11 35 23,9

Jihovýchodní divize:

1. Miami 47 30 17 63,8
2. Charlotte 47 26 21 55,3
3. Washington 47 23 24 48,9
4. Atlanta 46 21 25 45,7
5. Orlando 48 9 39 18,8

Západní konference:

Jihozápadní divize:

1. Memphis 49 32 17 65,3
2. Dallas 47 27 20 57,4
3. New Orleans 46 18 28 39,1
4. San Antonio 47 17 30 36,2
5. Houston 47 14 33 29,8

Severozápadní divize:

1. Utah 48 30 18 62,5
2. Denver 45 24 21 53,3
3. Minnesota 46 23 23 50,0
4. Portland 46 20 26 43,5
5. Oklahoma City 47 14 33 29,8

Pacifická divize:

1. Phoenix 46 37 9 80,4
2. Golden State 47 34 13 72,3
3. LA Lakers 47 23 24 48,9
4. LA Clippers 48 23 25 47,9
5. Sacramento 48 18 30 37,5
Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Řecko kvůli sněhu vyhlásilo den volna, počasí uzavřelo i letiště v Istanbulu

Přívaly sněhu dál komplikují život v řadě oblastí Řecka a Turecka. Řecká vláda  kvůli tomu na úterý vyhlásila den volna pro všechny s výjimkou osob, které zajišťují chod státu a základní služby. Už v pondělí kvůli přívalu sněhu a komplikacím v dopravě zavřela řada obchodů, s výjimkou potravin či lékáren, provoz zastavila i očkovací centra.

Tisíce lidí uvěznily přívaly sněhu i na řecké dálnici v blízkosti Atén, někteří strávili v autech i 20 hodin, napsal deník Kathimerini. I v úterý ráno pokračovali hasiči a vojáci ve vyprošťování uvázlých aut na dálnici, lidem nosili vodu, jídlo a přikrývky. Na sociálních sítích se objevovaly záběry, na nichž i rodiny s dětmi jdou pěšky po dálnicí od svých vozů, jež sníh uvěznil na silnici.

V Turecku prodloužili kvůli sněhu do jedné odpoledne místního času (11:00 SEČ) uzavírku mezinárodního letiště v Istanbulu, kde jsou zastaveny odlety a přílety už od pondělka. Istanbul se s hustým sněžením potýká od nedělního večera. Chaos způsobil sníh v dopravě, tisíce lidí zůstaly dočasně uvězněny v autech na dálnici, včetně té, jež spojuje patnáctimilionový Istanbul s metropolí Ankarou. V Istanbulu zemřeli tři lidé při nedělní nehodě autobusu, který na zasněžené silnici havaroval, informoval deník Hürriyet.

Pozastavení provozu na istanbulském letišti se dotklo desítek mezinárodních letů. Kvůli mase sněhu se na letišti zřítila v pondělí i střecha jedné budovy využívané společností Turkish Airlines, nikdo ale nebyl zraněn.

Zdroj: ČTK
Další zprávy