Marvanová na spravedlnosti končí, vrací se do advokacie

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 1. 6. 2014 21:32
Náměstkyně odchází kvůli sporům s ministryní Helenou Válkovou.
Hana Marvanová.
Hana Marvanová. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Hana Marvanová odchází z postu náměstkyně na ministerstvu spravedlnosti a vrací se do advokacie.

Důvodem jsou vlekoucí se rozepře s ministryní Helenou Válkovou.

Andrej Babiš.
Andrej Babiš. | Foto: Vojtěch Marek

Novinářům to řekla po večerní schůzce s předsedou hnutí ANO a vicepremiérem Andrejem Babišem.

Podle původních informací ČTK chtěl ministr financí vyřešit spor tím, že Marvanové nabídl post náměstkyně na svém ministerstvu, a to za Roberta Pelikána, jenž by zamířil na spravedlnost. Ta ale upřesnila, že by se mohla stát jeho poradkyní.

"Jsem rád, že jsme dospěli k dohodě. V podstatě jsme se domluvili, že od úterý nastoupí na ministerstvo spravedlnosti do pozice prvního náměstka pan doktor Pelikán, zároveň jsem paní doktorce Marvanové nabídl, aby mi radila ohledně legislativních věcí v Parlamentu a taky v resortu," řekl po jednání Babiš.

"Věřím, že s ní budu spolupracovat nadále," dodal. Marvanová prý nabídku zváží.

Helena Válková
Helena Válková | Foto: Vojtěch Marek

Dva měsíce tahanic

Spor na spravedlnosti trval podle Marvanové asi dva měsíce.

S ministryní se podle vlastních slov neshodla například na snížení odměn advokátů a jmenování některých soudních funkcionářů.

Navíc se domnívala, že na její odchod netlačila jen Válková, ale i někteří lidé z justice, kteří si nepřejí změny.

 

Právě se děje

před 57 minutami

Biden vyslal neoficiální americkou delegaci na Tchaj-wan, Čína reagovala varováním

Americký prezident Joe Biden vyslal na Tchaj-wan neoficiální delegaci na důkaz podpory ostrovu, jež pevninská Čína považuje za svou vzbouřeneckou provincii. Tři bývalí vysoce postavení politici dorazí na Tchaj-wan ve středu. Čína už v reakci na návštěvu Spojené státy varovala, aby respektovaly princip jedné Číny a chovaly se podle něj k Tchaj-wanu, píše agentura Reuters.

Členy delegace jsou demokrat Chris Dodd, senátor za Connecticut v letech 1981 až 2011 a dva bývalí náměstci ministrů zahraničí James Steinberg z Obamovy éry a Richard Armitage z vlády republikánského prezidenta George W. Bushe, upřesňuje AP. Na Bidenovu žádost se setkají s nejvyššími představiteli Tchaj-wanu, píše CNN. Ve čtvrtek ráno se setkají s prezidentkou Cchaj Jing-wen, uvádí Reuters.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Velká Británie stáhne z Afghánistánu většinu ze svých 750 vojáků

Británie stáhne z Afghánistánu téměř všechny ze svých 750 vojáků, kteří v zemi působí, napsal v úterý list The Times. Britské rozhodnutí přichází krátce po oznámení Spojených států, že američtí vojáci Afghánistán definitivně opustí do 11. září 2021. Pro Brity by podle informací The Times bylo obtížné v zemi zůstávat po odchodu amerických spojenců, protože obě vojska sdílejí základny i infrastrukturu.

Británie vypracovala plán na předání vedení akademie v Kábulu, kde její jednotky pomáhají cvičit afghánské vojáky. Nově ji bude spravovat místní vláda. Britští vojáci působí převážně v Kábulu v ochranných misích, například jako doprovod význačných osobností. Vojáci se postupně přesouvají na protiteroristické mise do Afriky i jinde ve světě.

"Samozřejmě, že tato hrozná válka musí jednoho dne skončit, ale škrty a útěk od našich afghánských partnerů na ně musí působit jako zrada," uvedl generálmajor Charlie Herbert, který byl do roku 2018 poradcem NATO pro afghánskou policii.

Zdroj: ČTK
Další zprávy