Babiš chce peníze z fondu EU využít pro autoprůmysl, zdravotnictví a digitalizaci

ČTK ČTK
21. 7. 2020 16:59
Peníze z evropského fondu obnovy by Česko mělo využít zejména na podporu automobilového průmyslu, investice do zdravotnictví nebo na digitalizaci. Premiér Andrej Babiš (ANO) to řekl v úterý po návratu ze summitu EU, kde se lídři evropských zemí dohodli na podobě fondu.
Babiš chce peníze z evropského fondu dát i na podporu autoprůmyslu (ilustrační foto)
Babiš chce peníze z evropského fondu dát i na podporu autoprůmyslu (ilustrační foto) | Foto: Jiří Koťátko

Sestavením plánu reforem pro Evropskou komisi, na základě kterého bude možné peníze čerpat, by měl být pověřen vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu a dopravy Karel Havlíček (za ANO).

Havlíček by měl na sestavení plánu spolupracovat s dalšími ministry. Babiš nevyloučil ani konzultace plánu s opozicí. Dokument je podle premiéra potřeba připravit co nejdříve, aby bylo možné peníze začít brzy využívat.

Na základě dohody ze summitu dostane Česko v období 2021 až 2027 v rámci víceletého finančního rámce unie 27 miliard eur (718 miliard korun). Z fondu obnovy bude na dotacích čerpat 8,7 miliardy (přes 230 miliard korun). Dalších 15,4 miliard eur (410 miliard korun) si bude moci za výhodných podmínek v rámci fondu vypůjčit. Babiš řekl, že Česko možnost půjčky využije, pokud budou podmínky výhodnější, než za jakých si země sama půjčuje na finančních trzích.

Připravujeme podrobnosti.

Video: Babiš vyhrál, chtěl jen víc peněz. Česko nemá na jednání s velkými hráči, říká Houska

Andrej Babiš odjíždí ze summitu EU jako vítěz, dostal peníze navíc, Česko nepatří ke státům, co by spoluvytvářely dění EU, říká Ondřej Houska | Video: Daniela Drtinová
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy