Brabec: Šéfovo vyjadřování byla chyba, šokovalo i mě. Stropnický by měl za ANO kandidovat na Hrad

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
Aktualizováno 9. 6. 2017 8:43
Ministr životního prostředí Richard Brabec je po odchodu Andreje Babiše nejvýše postaveným politikem ANO ve vládě. Po Babišovi převzal post prvního místopředsedy vlády a zároveň je i místopředsedou ANO. "Andrej Babiš je lídr, který se nebojí rozhodnout, myslím si, že by řada lidí byla překvapená, jak dobrý lídr by byl," odpovídá Brabec na otázku, jaký by byl případně Babiš po volbách premiérem. ANO sice v průzkumech jasně vede, ale sám Brabec varuje před uspokojením v samotném hnutí.
Richard Brabec k volební protikampani na ANO: Obávám se, že to bude neskutečné vymývání mozků | Video: Radek Bartoníček

Podle průzkumů veřejného mínění se zdá, že vaše hnutí ANO míří k vítězství v podzimních volbách.

Proboha, myslet si, že směřujeme k vítězství, je největší nesmysl. Ještě se může stát strašně moc věcí.

Samozřejmě se může stát mnohé. Ale neříkejte, že už nemyslíte na to, co a jak budete dělat, kdybyste vyhráli.

Jsem velmi obezřetný vůči průzkumům veřejného mínění. Ano, je to nějaký signál, ale když vidím příšerně špinavou hru, která se hraje proti ANO a Andreji Babišovi, tak je mi z toho špatně. A to jsme teprve na začátku kampaně. Lidé budou pod obrovskou mediální masáží, nikdo neví, co se ještě může stát. Na politické scéně může dojít k různým přeskupením, opravdu jsem strašně opatrný, byť pevně doufám, že vyhrajeme. Je ale obrovský rozdíl, jestli vyhrajeme o jedno, nebo o deset procent. 

Takže cítíte, že potřebujete co nejlepší volební výsledek, aby to možný blok stran proti vám měl co nejtěžší…

Ano, takto to je. Upřímně řečeno, vytvářet nějaký totálně nesourodý spletenec proti ANO, to by zemi nemohlo nikam posunout. To by byla špatná varianta pro všechny.

Pokud vyhrajete a Andrej Babiš by se mohl stát premiérem, dovedete si představit, že tak konfliktní člověk vede vládu a tuto zemi? Při vědomí toho, co všechno se mu nelíbí na politice, na parlamentním systému?

Jsem přesvědčený, že ano.

A jakými argumenty byste toto své přesvědčení podložil?

Znám ho řadu let, vím, že velmi pečlivě naslouchá, byť se to mnoha lidem nemusí zdát. Někdy to vypadá, že ne, ale naslouchá. Znám spoustu teflonových politiků, po kterých jakákoliv kritika sklouzne a tváří se, že se jich to netýká. On kritiku a připomínky vnímá. Navíc pozice premiéra tak trochu zpacifikuje kohokoliv, ale v tom dobrém slova smyslu. Andrej Babiš, když má odpovědnost, tak je schopen ji nést.

A co jeho kritika parlamentu, politiky, tradičních stran?

Nikdo ale přece nechce zbourat parlamentní systém, my jen nechceme, abychom se ve sněmovně hádali o slovíčka, když tato země potřebuje udělat spoustu věcí. V tom Andrej Babiš narazil, protože něco takového neznal a neuměl si to představit v nejhorších snech. Vůbec nechápe, jak je možné, že se například na pořad sněmovny rok a půl nedostane nějaká důležitá věc. 

Skutečně si myslíte, že by byl dobrý premiér?

On je lídr, který se nebojí rozhodnout, myslím si, že by řada lidí byla překvapená, jak dobrý lídr by byl. 

Byl by schopný například kompromisů? Není "válec", kterému musí všechno ustoupit?

Určitě je schopný kompromisů, vždyť jsme je mnohokrát zažili. I na předsednictvu ANO máme spoustu diskusí, kdy on naslouchá. Není to tak, že bychom my ostatní sklopili uši.

Nezneklidňuje vás ani to, jak se nelichotivě vyjadřuje o mnoha lidech? Dovede si představit, že by mohl pracovat v nějakém týmu rovnocenných lidí, kde on není šéfem či majitelem?

Budu naprosto upřímný. Jeho vyjadřování byla určitě chyba. Myslím, že šéf tuto chybu dnes vnímá také. Někdy má skutečně expresivnější výrazy, než to opravdu myslí. Některá vyjádření nebyla úplně citlivá. Také jsem se s tím před několika lety setkal a byl jsem z toho šokován, co říkal třeba i o mně. Některé lidi to i mrzelo a naštvalo. Myslím, že se možná i některým lidem omluvil. On si žije ve svém světě, který je zrychlený, a řekne něco, co ho pak možná zamrzí. Někdy toho litoval i lituje, že to tak řekl.   

A omluvil se někomu?
To nevím, ale myslím, že ano, je to otázka na něj. Ale vím, že z toho rozhodně šťastný nebyl. Určitě ho to někde naprosto zbytečně poškodilo.

Jak chcete ale dávat dohromady nějakou případnou koalici, když už dnes řada politiků říká, že s ním nechtějí vládnout?

On velmi dobře ví, že je důležité mít koaliční potenciál. A my v ANO víme, že pokud chceme realizovat program pro občany, může se to dařit jen z vládních lavic. A v tu chvíli budeme potřebovat partnera. Andrej Babiš si to naprosto uvědomuje.

Ale kdo by chtěl s ním nebo s ANO vládnout? 

Všechno je to o konkrétních lidech. Myslím, že on už má úplně jasno, s kým by ve vládě mohl sedět a s kým prostě ne. Pro něj je klíčové, že je podstatně méně rozhazovačný než minimálně jeden z našich koaličních partnerů, tedy ČSSD. On je určitě blíž napravo, ale vzhledem ke státnímu rozpočtu. Zároveň má jasnou sociální vazbu, jezdí po stovkách domovů důchodců, nemocnic a dalších sociálních zařízeních.

Je možné, že pro něj nebude ani tak důležitý název strany, ale spíše jména těch, kteří budou stranu představovat?

Ano, jsou tam některé výjimky, myslím, že se pan Babiš vymezil vůči TOP 09, ztělesňované Miroslavem Kalouskem.

Příkop mezi Babišem a Sobotkou je nepřekonatelný

Ale také proti Bohuslavu Sobotkovi…

Řekl bych spíše, že se tam vymezil proti několika lidem, včetně pana předsedy Sobotky. Tam ten příkop nevidím překonatelný, tam je to velmi hluboké.

Ale s kým potom můžete vládnout?

My jsme se netajili, že jsou pro nás zajímaví Starostové, těch si vážíme, ale nejen těch s velkým "S", ale obecně starostů a komunální politiky. Ale znovu říkám, on je typ, který je opatrný z hlediska rozhazování peněz. Je typ, který opravdu na ministerstvu zhasínal, aby ušetřil, a vždycky ho štve, když se někde rozhazují peníze. Sociální demokracie se chlubí, že mohla ve vládě - stejně jako my - realizovat většinu programu. Ale proč? Protože se podařilo na to sehnat peníze.

Co když jiní řeknou, že nepůjdou do vlády s Andrejem Babišem, ale s ANO možná půjdou? Sám víte, že to není vyloučeno. Šli byste do vlády bez Babiše?

Něco takového si neumím představit. Jsem typ, který se snaží věci nehrotit. Já říkám, nekopejme příliš hluboké příkopy, když je budeme muset po volbách zasypávat a některé hodně hluboké zasypat nepůjdou. Koalice se ale budou tvořit až po volbách.

Jak jste spokojený ve vládě, která pomalu končí?

Když jsem do vlády vstupoval, měl jsem původní představu, které se dnes směji. Ale je to takový hořký smích nebo smích přes slzy, protože jsem měl představu, že vláda je tým, management, který si řekne: Lidé si nás najali a my budeme makat v jedné partě. A to se sakra nenaplnilo, to je moje největší frustrace a největší zklamání. Druhé mé zklamání je z toho, že všechno skutečně velmi dlouho trvá. 

Ale nenese na tom vinu také váš předseda? On se přece od začátku navážel do politických stran, stejně jako do premiéra Sobotky. Je to tak?

Bohužel se na klíčových pozicích, tedy na pozici premiéra a prvního místopředsedy vlády a ministra financí, sešli podle mého názoru dvě naprosto nekompatibilní povahy. Premiér Sobotka a ministr Babiš. To jsou dva konce vesmíru. Lidé se zcela odlišným tahem na branku. Babiš má svůj cíl a za ním si jde. 

Ale nehrál Andrej Babiš až příliš na sebe?

Znám ho patnáct let a poslední dobou hodně zblízka. Takový poměrně výrazný lídr musí být někdy sobecký. Sobecký v tom, že pokud chce nějaké věci dotáhnout, nemůže být na každého hodný. A on se najednou setkal s lidmi, kteří vzešli z politiky a s nimiž si vůbec nerozuměl. Nešlo jen o premiéra. On potřebuje lidi, kteří jsou schopni mu čelit, kteří jsou schopni i do něj jít. 

S jakým programem vůbec půjdete do voleb? Zatím z ANO moc konkrétních programových věcí nezaznělo. Co tedy nabídnete voličům?

Pořád ještě na programu pracujeme, jsem v týmu lidí, kteří se scházejí a dávají vše dohromady. Do konce června bychom měli mít program takřka hotový, musíme se ještě dohodnout, kdy s ním půjdeme ven.

Můžete říci alespoň základní, klíčové body programu? Co to bude?

Určitě jednou z klíčových priorit bude bezpečnost.

Co konkrétně?

Nepůjde "jen" o bezpečnost občanů, ale o širší roli bezpečnosti. Potravinovou bezpečnost, bezpečnost z hlediska zásobování vodou, energetickou bezpečnost.

Co daně?

Určitě nechceme daně zvyšovat. Chceme nechat lidem více peněz v peněženkách, aby měli více z toho, že se státu daří.

Až bude po po sněmovních volbách, budou aktuální prezidentské volby. Nechá si Andrej Babiš mluvit do rozhodnutí, jestli ANO postaví svého kandidáta?

Co jsme se zatím o tom bavili, mám pocit, že chce znát velmi vážně minimálně názor předsednictva našeho hnutí.

Co si myslíte vy? Mělo by ANO postavit svého kandidáta?

Měli bychom ho postavit. ANO by mělo mít vlastního kandidáta.

A kdo by to měl být?

Podle mého názoru Martin Stropnický. To je seriózní, velmi kvalitní kandidát.

Ale neměli byste už svého kandidáta představit, ať pana Stropnického, nebo někoho jiného?

Je fakt, že čas ubývá. Na druhou stranu, pokud by ten kandidát byl tak výrazný jako on, tak má výhodu oproti jiným kandidátům, že bude náš volební lídr pro parlamentní volby v Praze, a navíc je to jeden z nejznámějších politiků v Česku.

A je ve vedení ANO více lidí, kteří chtějí pana Stropnického? Sám víte, že například váš první místopředseda Jaroslav Faltýnek mnohokrát mluvil o tom, že jeho oblíbencem je Miloš Zeman…

Nechci mluvit za jiné členy vedení.

Jenže pan Stropnický nemá patrně podporu předsedy Babiše, a navíc pan Stropnický nedává nijak moc najevo, že by chtěl být skutečně prezidentem této země.

Věřte nevěřte, my nežijeme prezidentskou kandidaturou. My se teď opravdu soustředíme na parlamentní volby. 

Ale není pravda, že pan Stropnický neprojevuje skutečnou vůli ucházet se o tak důležitý post?

Martin možná čekal, jestli bude poptávka.

Jaká poptávka? Že předseda Babiš řekne: Já chci Martina Stropnického prezidentem?

Poptávka vznikne tak, že ve chvíli, kdy budeme mít splněný hlavní úkol, uspět v parlamentních volbách, tak se určitě stanou další věci ohledně prezidentských kandidátů. Uvidíme, jestli se například objeví další kandidáti. 

A to by mělo vliv na případnou kandidaturu vašeho člověka, třeba Martina Stropnického? Změnilo by se něco, kdyby ČSSD postavila například Lubomíra Zaorálka?

O tom teď nechci spekulovat. Základem je mít šanci dostat se do druhého kola prezidentské volby. Určitě bychom si dělali vlastní průzkumy a potom si udělali také názor, jaká je šance, aby se náš kandidát dostal do druhého kola. A pokud by těch soupeřů bylo příliš, tak by se boj o druhé místo zkomplikoval. Teď jsou pro nás prioritou podzimní volby, pak se bavme o prezidentské volbě.  

Poškozuje to Agrofert obchodně, jsem přesvědčen, že firma Jevišovice zachránila, je to ze strany pana Rady velmi neférové, říká Milan Feranec. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy