Sněmovna řešila Babišův tlak na odvolání Murína za zavřenými dveřmi, pak si neschválila program

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 27. 3. 2018 17:11
Poslanci ANO prosadili, aby úterní mimořádná schůze Poslanecké sněmovny byla neveřejná.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Poslanci diskutovali o situaci kolem Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) za zavřenými dveřmi. Neveřejné jednání sněmovny prosadilo hnutí ANO. Svolání schůze podnítila TOP 09 spolu se zákonodárci některých dalších klubů. Sněmovna nakonec neschválila program schůze, premiér Andrej Babiš (ANO), který měl svou snahu odvolat šéfa GIBS Murína vysvětlovat, odešel ještě před hlasováním. Uvedl to Miroslav Kalousek (TOP 09).

Podle Kalouska hlasovali proti programu poslanci ANO, SPD a KSČM, které označil za nepřiznanou vládní koalici. Sněmovna tímto hlasováním podle Kalouska dala najevo, že někteří lidé stojí nad zákonem a mohou zasahovat do vlastního vyšetřování, což označil za orientální despocii.

Pro uzavření celého jednání, tedy i části před schvalováním návrhu programu schůze, hlasovali vedle zákonodárců ANO také poslanci SPD, ČSSD a KSČM. Sněmovna před tím nepodpořila návrh Pirátů, aby poslanci debatovali neveřejně až po případném schválení návrhu programu.

Předseda klubu TOP 09 Miroslav Kalousek řekl, že uzavření jednání respektuje. Znamená to ale, že veřejnost se nedozví ani důvody, proč byla schůze svolána, uvedl.

Babiš tvrdí, že v Murína ztratil důvěru, zpochybňuje také hospodaření inspekce. Inspekce už dříve uvedla, že premiér žádal ředitelovu rezignaci. Pokud by odstoupil do konce února, bylo by to prý "bez skandálu". Murín rezignovat odmítl. V souvislosti s řízením by mohl být Murín dočasně zproštěn výkonu služby.

Inspekce v úterý zopakovala, že kázeňské řízení je neveřejné a k jeho zdůvodnění a obsahu se nemůže podrobněji vyjadřovat. "Obecně se dá pouze konstatovat, že součástí řízení jsou především výtky ze vzájemné spolupráce mezi GIBS a státními zástupci," napsala.

Kalousek tvrdí, že Babiš, který čelí stíhání v případu Čapí hnízdo, se evidentně nechce smířit s politickou nezávislostí GIBS. Proces, který Babiš zahájil, je podle něho snem všech obviněných, chtěli by rozhodovat o svých vyšetřovatelích.

Pracovníci sněmovní kanceláře zamkli galerii pro novináře i pro hosty. Uzavřeli také prostory před jednacím sálem, takzvané kuloáry. Technici přerušili televizní přenos ze sálu na vnitřním okruhu i na internetu.

Neveřejně Sněmovna jednala v únoru 2016 o případu údajného úniku informací z Bezpečnostní rady státu. Vztahoval se k propuštění pětice Čechů zadržovaných v Libanonu. V dubnu 2010 poslanci debatovali za zavřenými dveřmi o odvolání tehdejšího prezidenta Nejvyššího kontrolního úřadu Františka Dohnala proti pokutě, kterou dostal za to, že neumožnil poslancům zkontrolovat hospodaření úřadu. Předtím zasedala Sněmovna neveřejně v září 2006. Poslanci tehdy projednávali zprávu o odposleších politiků.

Na neveřejném jednání se Sněmovna může usnést zejména tehdy, kdy projednává utajované otázky související s obranou nebo bezpečností státu nebo jiné závažné utajované skutečnosti. Neveřejné schůze se mohou kromě poslanců účastnit i prezident a ministři. Ostatní mohou být přítomni jen se souhlasem Sněmovny.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

USA mají možná druhý případ koronaviru, Japonsko už jej potvrdilo

U texaského studenta, který navštívil čínské velkoměsto Wu-chan, je podezření na napadení novým koronavirem. Pokud se podezření potvrdí, půjde od druhý případ napadení virem způsobujícím zápal plic ve Spojených státech. Druhý potvrzený případ hlásí podle agentury Kjódó Japonsko.

Univerzitní student je v Texasu léčen s onemocněním dýchacích cest a je izolován doma. Zároveň jsou u něj prováděny testy na nově objevený koronavirus, který už v Číně zabil 18 lidí, z toho 17 ve Wu-chanu, který je ohniskem epidemie. První případ nákazy v USA byl oznámen ve středu ve státě Washington.

Japonské ministerstvo zdravotnictví mezitím potvrdilo druhý případ nákazy. Jde o čtyřicátníka, který v neděli do Japonska přicestoval z Wu-chanu. Nyní je muž hospitalizován.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 4 hodinami

Kvůli pádu muže do kolejiště večer nejelo metro na části linky B

Téměř čtyři hodiny nejezdilo ve čtvrtek večer metro mezi stanicemi Smíchovské nádraží a Florenc na lince B. Kolem 19:30 spadl ve stanici Anděl do kolejiště člověk, provoz se podařilo obnovit až necelou hodinu před půlnocí, vyplývá z informací na webu pražského dopravního podniku. Asi čtyřicetiletý muž srážku se soupravou metra nepřežil. Lidé v daném úseku museli na tramvaj, jít pěšky nebo využít jinou linku metra. Na místě zasahovali záchranáři, hasiči pražského dopravního podniku a policisté.

"Bohužel i přes rychlý zásah naší posádky utrpěl muž ve věku zhruba 40 let zranění neslučitelná se životem, na místě zemřel," řekla ČTK mluvčí pražské záchranné služby Jana Poštová.

Metro jezdilo bez omezení v úseku Zličín - Smíchovské nádraží a Florenc - Černý Most, v centrální části linky B byl provoz zastaven. Náhradní autobusy dopravce nezavedl, lidem doporučil využít tramvaje, hlavně linky 3 a 5, či přestup z tramvají na linku metra C.

Zdroj: ČTK
Další zprávy