Babiš bude jednat s CNC o smíru kvůli článkům v Blesku

ČTK ČTK
Aktualizováno 29. 1. 2015 12:23
Soud řeší Babišovo odvolání proti původnímu zamítnutí jeho žaloby. Babišovi vadí celkem 15 zveřejněných tvrzení, mimo jiné to, že "odírá lidi".
Andrej Babiš
Andrej Babiš | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Vydavatel deníku Blesk, společnost Czech News Center, bude jednat o smíru s vicepremiérem a majitelem vydavatelství Mafra Andrejem Babišem (ANO) kvůli článkům o něm. Právní zástupci obou stran sporu, ve kterém Babiš žaluje vydavatelství spoluvlastněné nyní podnikatelem Danielem Křetínským, řekli Vrchnímu soudu v Praze, že dohoda je pravděpodobná. Soud řeší Babišovo odvolání proti původnímu zamítnutí jeho žaloby. Babišovi vadí celkem 15 zveřejněných tvrzení, mimo jiné to, že "odírá lidi".

Blesk otiskl v dubnu 2012 články, v nichž o majiteli zemědělsko-potravinářsko-chemické skupiny Agrofert mimo jiné psal, že "Babiš dostává od státu deset milionů korun denně", "Babiš je viník dražšího česneku nebo třeba brambor" či "Milovník zvířat Babiš: Nabízí pochoutku z týraných hus?!". Podle šéfa hnutí ANO Babiše tato tvrzení vyvolala dojem, že jako podnikatel jedná zavrženíhodným, nepoctivým a nemorálním způsobem. Domáhal se proto toho, aby se k nim mohl na stránkách deníku vyjádřit. Omluvu ani finanční zadostiučinění nepožadoval.

Babiš se dnešního jednání neúčastnil, přišli jen právní zástupci obou stran. Soudkyně Ludmila Říhová jim ještě před zahájením řekla, že dnešní termín nařídila hlavně kvůli návrhu, aby došlo k dohodě. "Třeba uveřejněním článku žalobce (Babiše)," řekla soudkyně.

Babišova zástupkyně Jana Heroldová uvedla, že by to byl přijatelný způsob. "Jsem si téměř jistá, že jsme schopni dospět k nějakému kompromisu," dodala. Helena Chaloupková za vydavatelství Blesku se vyjádřila podobně. "Když se změnil šéfredaktor, osobně se sešel s panem Babišem a rozešli se v dobrém, protože se ty věci nějak vysvětlily," řekla.

Soudkyně pak nařídila další jednání na konec února s tím, že strany sporu podají do té doby zprávu o vývoji v jednání. "Byl učiněn pokus o smírné vyřízení věci třeba i tím, že by žalovaná strana uveřejnila článek žalobce, v němž by vysvětlil svoji problematiku k dané věci," dodala Říhová. Ve hře je nyní smírné řešení, nebo stažení žaloby. Pokud se strany nedohodnou, bude se soud sporem dál zabývat.

Žalobu původně projednal v létě 2013 pražský městský soud. V té době média spekulovala o tom, že Babiš se žalovaný Czech News Center (tehdy Ringier) chystá koupit. Nakonec ale koupil konkurenční mediální skupinu Mafra. Městský soud podnikatelovu žalobu zamítl s tím, že text požadovaných odpovědí po formální stránce neodpovídá tiskovému zákonu. Mezi tím, co Blesk napsal, a tím, jaký text chce Babiš zveřejnit, je prý rozpor.

Babiš se proti verdiktu odvolal, a žalobu tak nyní po roce a půl od vyhlášení původního rozsudku projednává ještě vrchní soud. Podnikatel se svým hnutím ANO v mezičase uspěl ve volbách do Sněmovny, stal se poslancem, prvním místopředsedou vlády a ministrem financí.

 

Právě se děje

před 29 minutami

Jednání mezi EU a Británií stále váznou, budou pokračovat v neděli

Přes pokrok v řadě oblastí přetrvávají v jednáních mezi Evropskou unií a Británií neshody, které brání uzavření dohody o pobrexitových vztazích. Ve společném prohlášení po dnešním podvečerním telefonátu to uvedla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a britský premiér Boris Johnson. Šéfové vyjednávacích týmů po jednodenní přestávce opět zasednou k intenzivním rozhovorům v neděli v Bruselu.

Británie z Evropské unie odešla letos 31. ledna a na Silvestra skončí přechodné období určené k vyjednání dohody. Obě strany mají již větší část textu hotovou, uzavření smlouvy však stále brání spor o pravidla hospodářské soutěže, dohled nad řešením sporů a rybolovná práva v britských vodách.

před 1 hodinou

Nor Granerud vyhrál závod v Nižním Tagilu a vede SP skokanů

Norský skokan na lyžích Halvor Granerud vyhrál závod Světového poháru v Nižním Tagilu a po druhém triumfu v sezoně se dostal do čela průběžného pořadí seriálu. Ve vedení vystřídal vítěze úvodních dvou závodů Markuse Eisenbichlera, kterému v Rusku vůbec nevyšlo druhé kolo a z prvního místa se propadl na 28. příčku.

Až na stupně vítězů se naopak po pokaženém prvním kole prodral Nor Robert Johansson. Výkonem 142,5 m ve finále o metr překonal rekord můstku, který loni stanovil jeho krajan Johan Andre Forfang, a zlepšení o 22 metrů ho v konečném pořadí vyneslo z 25. na třetí příčku.

Čtyřiadvacetiletý Granerud předvedl vyrovnané pokusy 132,5 a 132 metrů a navázal na výhru v závěrečném závodě v Ruce. Druhý dnes skončil Rakušan Daniel Huber, jenž skočil 131 a 133 m a dokonale zastoupil kvůli koronaviru chybějící kolegy z reprezentačního áčka.

Devětadvacetiletý mistr světa Eisenbichler dnes první kolo suverénně ovládl a po skoku dlouhém 136,5 metru vedl před Granerudem o 11,1 bodu. Při finálovém pokusu ho ale rozhodil poryv větru hned za odrazovou hranou a Němec zapsal pouhých 80 metrů.

Čeští reprezentanti v Nižním Tagilu kvůli koronaviru nestartovali. Poté, co měl při předchozí zastávce v Ruce pozitivní test na covid-19 Filip Sakala, se celý tým zdržel ve Finsku v karanténě a nestihl přesun speciálem do Ruska. Po úterním přesunu domů se skokani chystají na mistrovství světa v letech na mamutím můstku ve slovinské Planici, které se uskuteční od 10. do 13. prosince.

Závod SP ve skocích na lyžích v Nižním Tagilu (Rusko):

1. Granerud (Nor.) 270,0 b. (132,5+132 m), 2. Huber (Rak.) 255,7 (131+133), 3. Johansson (Nor.) 254,1 (120,5+142,5), 4. Lackner (Rak.) 249,3 (128,5+131), 5. Paschke (Něm.) 241,6 (128+126,5), 6. Zniszczol (Pol.) 230,6 (131+122), 7. Klimov (Rus.) 230,5 (132+120,5), 8. J. Sato (Jap.) 230,2 (127,5+124), 9. Lanišek (Slovin.) 227,3 (125+123), 10. Schiffner (Rak.) 223,9 (124+123).

Průběžné pořadí SP (po 4 z 28 závodů): 1. Granerud 300, 2. Eisenbichler (Něm.) 283, 3. J. Sato 163, 4. Kubacki (Pol.) 144, 5. Geiger (Něm.) 141, 6. Huber 140.

Zdroj: ČTK
Další zprávy