Babiš bouchl do stolu: Na kandidátku v Praze dohlédne osobně

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
4. 6. 2014 14:20
Předsedu strany rozladily vnitrostranické spory o lídra Jana Kasla, které skončily minulý týden tím, že předsednictvo jeho nominaci raději stáhlo.
Andrej Babiš ve štábu ANO při eurovolbách.
Andrej Babiš ve štábu ANO při eurovolbách. | Foto: Vojtěch Marek

Článek vyšel v sesterském deníku Insider, který jej poskytl v plném znění.

Praha - Na sestavení celé pražské kandidátky hnutí ANO do komunálních voleb bude osobně dohlížet šéf Andrej Babiš. Rozladily ho vnitrostranické spory o lídra Jana Kasla, které skončily minulý týden tím, že předsednictvo jeho nominaci raději stáhlo. Babiš sice odmítá, že by si chtěl kandidátku sestavit direktivně sám, zdroje blízké vedení strany ovšem tvrdí, že po debaklu s Kaslem už nehodlá v hlavním městě nechat nic náhodě.

"Situace se zkomplikovala a je potřeba to dát dohromady spolu s předsedou Babišem. Říkal, že na sestavení kandidátky osobně dohlédne," řekl deníku Insider poslanec a místopředseda pražského hnutí Matěj Fichtner. Že se Babiš "hodlá vložit" do diskuse o všech místech kandidátky, potvrdila také šéfka pražské organizace Radmila Kleslová.

Právě ta se dostala do mediálně vyhroceného sporu s Kaslem, při kterém se propíralo její angažmá v StB i spojení s vlivným podnikatelem z ODS Tomášem Hrdličkou. Předsednictvo strany kromě vyškrtnutí Kasla doporučilo, aby se na kandidátce neobjevila ani Kleslová.

Výběr náhrady za trumf v podobě bývalého primátora Kasla pak bude podle pražských straníků zcela v rukou předsedy strany. "Babiš bude ta hlavní osoba, která to bude řídit," tvrdí Kleslová a se všemi dotazy ohledně pražské kandidátky odkazuje právě na něj.

Babišovi obecně dochází s vlastními straníky trpělivost. Na víkendovém setkání jim umyl hlavy za nepodařenou evropskou kampaň a předsednictvo navíc vyčetlo oblastním šéfům, že nedodržují nastavená pravidla pro přijímání nových členů.

Potíže s neprověřenými zájemci o členství mělo hnutí před i po poslaneckých volbách. Nával byl takový, že strana načas vyhlásila stop stav. Poté přijala pravidlo, že každý žadatel musí na přijetí čekat šest měsíců.

"Ve výjimečných případech, kdy jsou dva garanti, kteří se za něj zaručí, lze krajské předsednictvo požádat o zkrácení čekací lhůty," popsal člen předsednictva strany Ladislav Okleštěk.

Jenže pravidla se často nedodržovala a výjimek bylo více, než by se vedení líbilo. "Zpětně zjišťujeme, že se k nám dostali lidé, kteří do naší strany nepatří," uvedl další z členů předsednictva Jan Volný.

Problém je teď opět aktuální – s blížícími se komunálními volbami se očekává další vlna zájmu o vstup do úspěšné strany. "Musíme si dát především pozor na přeběhlíky z ostatních, rozpadajících se stran," dodal Volný.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 5 hodinami

Porota shledala expolicistu Chauvina vinným ve všech třech bodech žaloby v případě vraždy a zabití Afroameričana Floyda. Verdikt přečetl soudce

Floyd zemřel loni v květnu poté, co mu běloch Chauvin devět a půl minuty klečel na krku, i když si Floyd stěžoval, že nemůže dýchat. Případ vyvolal celosvětové protesty proti rasismu, násilí a debatu o rasismu a postupech policie v USA.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Ukrajinský prezident Zelenskyj vyzval ruského prezidenta Putina, aby přijel na východní Ukrajinu a projednal s ním snížení napětí

Zdroj: ČTK
Další zprávy