Babičky, které možná zachrání planetu, přijely do Prahy

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
29. 7. 2010 17:22
Do Prahy přijíždí představitelky unikátního projektu, zaměřeného na budoucnost planety
Pro příštích 7 generací: Babičky, které se rozhodly zachránit svět
Pro příštích 7 generací: Babičky, které se rozhodly zachránit svět | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Je jich třináct, původ mají v různých zemích i kulturách a daly se před lety dohromady, aby pomohly změnit současnou planetu a život na ní k lepšímu.

Teď zástupkyně celosvětové rady Třinácti Babiček přiletěly do Prahy, aby se poslední červencovou sobotu roku 2010 v Betlémské kapli podělily o své vize budoucnosti a některá z doporučení, jak se jí dobrat.

Pražská návštěva

Pro příštích 7 generací: Babičky, které se rozhodly zachránit svět - Mona Polaka

Mona Polacca: žije v Arizoně a je potomkem indiánských kmenů od řeky Colorado. Pracuje s mládeží z domorodých komunit, věnovala se léčbě alkoholismu a závislosti.

Flordemayo: mayská léčitelka z Nikaraguy. Je prezidentkou Konfederace domorodých amerických národů a vede Institut přírodní a tradiční medicíny.

Agnes B. Pilgrim: kultovní duchovní vůdkyně z kmene Talelmů-Sileců, žijícího na území státu Oregon. Je nejstarší z třinácti Babiček.

A zároveň představily na slavnostní premiéře dokumentární film "Pro příštích sedm generací".

Duchovní vůdkyně se spolu poprvé sešly na podzim roku 2004 na posvátné půdě amerického národa Irokézů.

Členky rady Třinácti babiček pocházejí z tak rozdílných končin, jako jsou Aljaška, africký Gabun, Tibet, Nepál nebo brazilský amazonský prales.

Ve svých komunitách jsou váženými autoritami, které dbají na šíření duchovních hodnot, opečovávají tradiční rituály.

Coby léčitelky zároveň drží tajemství přírodní medicíny a znalost posvátných rostlin a uchovávají databanku přírodních extraktů.

Před šesti lety je přivedla na jedno místa starost o osud Země a současné civilizace.

Jejich základní tezi - a sice, že se moderní člověk příliš vzdaluje základním hodnotám života na Zemi a ztrácí úctu k přírodě - následně podpořila řada významných osobností v čele s dalajlamou.

Své sympatie sdružení projevil i první český polistopadový prezident Václav Havel.

Příběh setkávání Babiček, které se od roku 2004 scházejí nejméně dvakrát ročně na různých místech světa, sleduje od počátku rovněž dvojice amerických filmařů.

Dokument Carole a Bruce Hartových z roku 2009 bude nyní poprvé k vidění i v České republice.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Satoranský nedal ani bod, Chicago opět prohrálo

Basketbalisté Chicaga nezvládli po pauze pro Utkání hvězd ani druhý zápas a ve své hale United Center podlehli Phoenixu 104:112. Bulls si připsali osmou porážku za sebou, což je v současnosti nejdelší šňůra v lize. Nedařilo se ani Tomáši Satoranskému, český reprezentant za téměř 23 minut hry netrefil ani jednu z osmi střel a zůstal bez bodu. Nasbíral i tři fauly a tři ztráty, ale také šest doskoků.

Satoranskému, jenž stejně jako v minulém zápase nastoupil na křídle, se po příchodu do Chicaga stalo poprvé, že by se nezapsal mezi střelce. Jeho minimem dosud byly dva body, které zaznamenal třikrát. Nulu měl na kontě naposledy v listopadu 2018 - tehdy ale za Washington odehrál pouze něco málo přes šest minut.

Bulls v duelu vedli až o 17 bodů, nezvládli ale závěr. Ve statisticky vyrovnaném utkání měli hosté převahu na doskoku (47:38) a vynikal zejména DeAndre Ayton s devatenácti. K nim přidal i 28 bodů, nejlepším střelcem hostů byl Devin Booker (29). V dresu Chicaga si 33 body vylepšil maximum Coby White, jenž trefil sedm trojek.

Chicagu se po šňůře nezdarů vzdaluje osmá příčka ve Východní konferenci, na kterou s bilancí 19-38 ztrácí z jedenácté pozice pět výher. Phoenix má v Západní konferenci na postup do play off stejnou ztrátu.

NBA:

Atlanta - Dallas 111:107, Charlotte - Brooklyn 86:115, Chicago - Phoenix 104:112 (za domácí Satoranský 6 doskoků a 1 asistence), LA Clippers - Sacramento 103:112, Miami - Cleveland 124:105, Milwaukee - Philadelphia 119:98, Utah - Houston 110:120.

Zdroj: ČTK
Další zprávy