Babičky, které možná zachrání planetu, přijely do Prahy

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
29. 7. 2010 17:22
Do Prahy přijíždí představitelky unikátního projektu, zaměřeného na budoucnost planety
Pro příštích 7 generací: Babičky, které se rozhodly zachránit svět
Pro příštích 7 generací: Babičky, které se rozhodly zachránit svět | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Je jich třináct, původ mají v různých zemích i kulturách a daly se před lety dohromady, aby pomohly změnit současnou planetu a život na ní k lepšímu.

Teď zástupkyně celosvětové rady Třinácti Babiček přiletěly do Prahy, aby se poslední červencovou sobotu roku 2010 v Betlémské kapli podělily o své vize budoucnosti a některá z doporučení, jak se jí dobrat.

Pražská návštěva

Pro příštích 7 generací: Babičky, které se rozhodly zachránit svět - Mona Polaka

Mona Polacca: žije v Arizoně a je potomkem indiánských kmenů od řeky Colorado. Pracuje s mládeží z domorodých komunit, věnovala se léčbě alkoholismu a závislosti.

Flordemayo: mayská léčitelka z Nikaraguy. Je prezidentkou Konfederace domorodých amerických národů a vede Institut přírodní a tradiční medicíny.

Agnes B. Pilgrim: kultovní duchovní vůdkyně z kmene Talelmů-Sileců, žijícího na území státu Oregon. Je nejstarší z třinácti Babiček.

A zároveň představily na slavnostní premiéře dokumentární film "Pro příštích sedm generací".

Duchovní vůdkyně se spolu poprvé sešly na podzim roku 2004 na posvátné půdě amerického národa Irokézů.

Členky rady Třinácti babiček pocházejí z tak rozdílných končin, jako jsou Aljaška, africký Gabun, Tibet, Nepál nebo brazilský amazonský prales.

Ve svých komunitách jsou váženými autoritami, které dbají na šíření duchovních hodnot, opečovávají tradiční rituály.

Coby léčitelky zároveň drží tajemství přírodní medicíny a znalost posvátných rostlin a uchovávají databanku přírodních extraktů.

Před šesti lety je přivedla na jedno místa starost o osud Země a současné civilizace.

Jejich základní tezi - a sice, že se moderní člověk příliš vzdaluje základním hodnotám života na Zemi a ztrácí úctu k přírodě - následně podpořila řada významných osobností v čele s dalajlamou.

Své sympatie sdružení projevil i první český polistopadový prezident Václav Havel.

Příběh setkávání Babiček, které se od roku 2004 scházejí nejméně dvakrát ročně na různých místech světa, sleduje od počátku rovněž dvojice amerických filmařů.

Dokument Carole a Bruce Hartových z roku 2009 bude nyní poprvé k vidění i v České republice.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Čeští policisté zadrželi cizince podezřelého v Německu z trestného činu

Policisté poblíž Prahy zadrželi cizince, který je v Německu podezřelý z násilného trestného činu. Spáchal ho údajně ve středu, poté odjel autem do Česka. Muže poslal soud do vazby, do několika týdnů bude předán zpět do Německa. Podobný případ se odehrál počátkem května, kdy čeští policisté zadrželi na dálnici D1 cizince, který se podle německé policie pokusil v Německu o vraždu.

Cizinec podle mluvčího využil ke vstupu do Česka zmírnění dřívějších omezení kvůli koronaviru, od úterka jsou kontroly na hranicích s Německem i Rakouskem pouze namátkové. Německá policie vydala evropský zatýkací rozkaz, v Česku byl muž zadržen zhruba 12 hodin od spáchání skutku. "Samotné zadržení proběhlo velmi rychle a provedlo ho několik středočeských dopravních policistů nedaleko Prahy, pod záminkou běžné silniční kontroly," uvedl mluvčí policejního prezidia David Schön.

Zdroj: ČTK
Další zprávy