Babák přiznal za tajemné akcie dalších 11 milionů korun

Martina Machová Martina Machová
11. 7. 2012 8:25
Poslanec Věcí veřejných také uvedl, že splatil své dluhy za sponzoring strany
Poslanec Michal Babák se svým stranickým kolegou Ottou Chaloupkou.
Poslanec Michal Babák se svým stranickým kolegou Ottou Chaloupkou. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Jeden z hlavních sponzorů Věcí veřejných v letech 2009 a 2010 a strážce stranické kasy Michal Babák veřejně přiznal, že získal za akcie auditorské společnosti Bene Factum v loňském roce 11 milionů korun.

Vyplývá to z jeho majetkového přiznání, které zveřejnila Poslanecká sněmovna.

Babák stejně jako loni neuvedl údaj, od koho peníze inkasoval. V obchodním rejstříku totiž v souvislosti s touto společností poslancovo jméno nikde nefiguruje a Babák nebyl dosud schopen doložit nejen to, že akcie vlastnil, ale i to, že je prodal.

Vedle peněz za akcie Babák přiznal příjem 562 tisíc korun za pronájmy a 216 tisíc korun za účast ve správní radě VZP.

Ekonomický expert Věcí veřejných si podle svého majetkového přiznání ponechal podíl ve své společnosti MxB, zůstal jednatelem společností WCM a nově se stal jednatelem společnosti Pražan, tedy vydavatelství, které má na starost stranická periodika. Vedle toho uvedl, že v roce 2011 působil jako likvidátor firmy Allux plast.

V kolonce dluhy a závazky přiznal ekonomický expert jen hypotéky. Za své bydlení stále musí splatit 7,9 milionu korun Komerční bance a dalších 3,83 milionu Volksbank. Celkově tak peněžním ústavům dluží 11,72 milionu korun. O rok dříve při stejné příležitosti uvedl, že dluží 12,08 milionu korun.

Z jeho majetkového přiznání ovšem zmizely dluhy společnostem, od kterých si údajně půjčil na sponzorování VV. V roce 2010 přiznal, že si od společností, ve kterých figuruje jako vlastník či jednatel, půjčil dohromady 4,76 milionu korun (od MxB si půjčil 1,3 milionu korun a od WCM 3,46 milionu korun).

Celkově Babák pomohl Věcem veřejným v kampani, která je vynesla do sněmovny, darem 6 milionů korun.

Věříte historce o Babákově zbohatnutí? Diskutujte zde

 

Právě se děje

Další zprávy