Ázerbájdžán vydal zatykač na europoslance Štětinu. Stíhá ho kvůli cestě do Náhorního Karabachu

Michael Švec Michael Švec
22. 2. 2017 20:48
Českého europoslance Jaromíra Štětinu stíhá ázerbájdžánská justice. Tamní soud na něj vydal mezinárodní zatykač kvůli tomu, že se v separatistickém Náhorním Karabachu jako pozorovatel zúčastnil referenda, které Baku neuznává. "Ázerbájdžán požádal Interpol o mé zatčení," napsal na Facebook bez dalších podrobností europoslanec.
Jaromír Štětina.
Jaromír Štětina. | Foto: TOP 09

Baku/Praha - Ázerbájdžán vydal mezinárodní zatykač na českého europoslance Jaromíra Štětinu. Spolu s dalšími dvěma členy Evropského parlamentu jej viní z toho, že se v pondělí zúčastnil jako pozorovatel neuznaného referenda v separatistickém Náhorním Karabachu.

"Proti evropským poslancům bylo zahájeno trestní stíhání podle odpovídajících paragrafů ázerbájdžánského trestního zákoníku za opakovaný nezákonný vstup na okupované území Ázerbájdžánu," citoval server kavkasia.net generální prokuraturu.

Soud podle prohlášení vydal na politiky zatykač.

"Ázerbájdžán požádal Interpol o mé zatčení," napsal na Facebook bez dalších podrobností europoslanec. Jeho další reakci Aktuálně.cz shání. Kromě Štětiny ázerbájdžánské úřady stíhají Eleni Theocharosovou z Kypru a Franka Engela z Lucemburska.

Všichni tři se jako pozorovatelé účastnili referenda v Náhorním Karabachu. Toto separatistické území podle Baku okupuje sousední Arménie. V neuznaném plebiscitu  bezmála 90 procent voličů schválilo změny v ústavě.

 

Právě se děje

Další zprávy