Až skončí letní vedro, zavedeme v Praze roušky i v autobusech, říká hygienička

Radek Dragoun Radek Dragoun
3. 8. 2020 14:29
Ministerstvo zdravotnictví odhalilo takzvaný semafor, který ukazuje mapu okresů podle epidemiologické situace. Devět okresů je na zeleném stupni 1, zbývající okresy jsou bílé, které jsou momentálně bez rizika. Nejrizikovějším je v tuto chvíli Praha, která je podle hygieniků na hraně druhého stupně. I proto zde chtějí po létě zavést povinnost roušek i v nadzemní městské hromadné dopravě.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Jakub Plíhal

"Jakmile to počasí dovolí, budou se roušky určitě znovu nosit i v nadzemní MHD," řekla v pondělí odpoledne ředitelka pražské hygienické stanice Zdeňka Jágrová. Taková situace by podle ní mohla nastat už začátkem září. Nicméně určit konkrétní datum je stále předčasné.

V současnosti platí povinnost mít zakrytá ústa a nos pouze v metru. Toto řešení je kompromisem při letních měsících, kdy v některých neklimatizovaných autobusech či tramvajích může být nošení roušek nesnesitelné.

Podle Jágrové je používání ústenek efektivním preventivním nástrojem. Ačkoliv je Praha podle nově zveřejněného semaforu zeleným regionem, hygienici upozorňují, že je na hraně žlutého stupně, který značí počínající komunitní přenos. V takovém případě u nakažených nelze jasně určit, od koho se nakazil, což může být pro účinné podchycení šíření nemoci problematické. V současnosti se nedaří najít zdroj nákazy zhruba u 18 procent zjištěných nakažených.

Mapa ministerstva zdravotnictví, která ukazuje, jak v uplynulém týdnu narůstaly počty nakažených v jednotlivých okresech.
Mapa ministerstva zdravotnictví, která ukazuje, jak v uplynulém týdnu narůstaly počty nakažených v jednotlivých okresech. | Foto: Ministerstvo zdravotnictví

"Praha se od začátku potýká s vysokým výskytem onemocnění. Od začátku březnu nebylo jediného dne, kdy by byl výskyt nulový," vysvětlila Jágrová. Zároveň však doplnila, že je to logické vzhledem k velké aglomeraci, kterou hlavní město má. 

Zároveň nabádala veřejnost k zodpovědnému chování, zejména pak mladé lidi, kteří jsou podle ní problematickou skupinou. Zmínila i pražský klub Techtle Mechtle, kde se nákaza objevila na jednom z večírků. V souvislosti s touto akcí už hygienici odhalili přes 200 nakažených. K propuknutí nákazy zde podle Jágrové napomohlo konzumování alkoholických nápojů společným brčkem či nedodržování doporučených rozestupů bez užití roušek.

"Hrozně neradi bychom omezovali otevírací doby a zakazovali další činnosti, ale pokud by se situace nevyvíjela příznivě, tak nám asi nic jiného nezbude," varovala Jágrová. 

Devět zelených okresů

Kromě Prahy jsou zelenými okresy také Praha-západ, Praha-východ, Ostrava-město, Karviná a Frýdek-Místek a dále Brno-město, Jihlavsko a Prachaticko. Podle dokumentu ministerstva zdravotnictví to znamená, že se zde vyskytuje nákaza, ale nekontrolovatelně se nešíří. "Epidemiologická situace je relativně klidná," shrnula výsledky semaforu hlavní hygienička Jarmila Rážová.

Semafor bude ministerstvo zdravotnictví aktualizovat každé pondělí. Jednotlivé stupně přitom vychází z hodnocení 25 parametrů. Ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek upozornil, že pro stanovení stupně v jednotlivém okresu není podstatný počet nakažených. 

Semafor ministerstva zdravotnictví zveřejněný v pondělí 3. srpna.
Semafor ministerstva zdravotnictví zveřejněný v pondělí 3. srpna. | Foto: Ministerstvo zdravotnictví

Naopak podstatné bude sledovat, jaký je podíl pozitivních záchytů provedených testů, jakým způsobem nemoc eskaluje a jakým způsobem se šíří, jakou část nemocných je potřeba hospitalizovat v nemocnicích nebo jak se plní kapacity intenzivní lůžkové péče. 

"Já sám pro svou práci semafor nepotřebuji. Vnímám ho jako podpůrnou informaci pro občany. Je to pro ně předběžná informace, že se v nějakém regionu něco děje," vysvětlil Dušek. 

Jednotlivé stupně semaforu nebudou navázány na konkrétní opatření v daném okrese. Ministerstvo upozorňuje, že semafor není robotickým systémem vedoucím automaticky k restrikcím. Pokud tedy bude některých z okresů oranžový, automaticky to například nebude znamenat, že vstoupí v platnost povinnost nosit roušky v uzavřených prostorech.

"Škála opatření pro jednotlivé stupně je široká. Vždy bude záležet na konkrétní situaci v daném kraji. To, že některé okresy zařadíme do stejného stupně pohotovosti, ještě neznamená, že situace v nich je stejná," řekla Rážová s tím, že o konkrétních opatřeních budou vždy rozhodovat experti. 

 

Právě se děje

Další zprávy