Úrazy náměsíčných dětí motivovaly vědce, plánují nový výzkum

Michal Polák
11. 3. 2015 17:13
Podle lékařů z Institutu spánkové medicíny trpí náměsíčností téměř každé páté dítě v České republice.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Praha - Lékaři z Institutu spánkové medicíny Národního ústavu duševního zdraví (NUDZ) zjistili, že téměř každé páté dítě trpí náměsíčností. Odstrašující případy, kdy si dítě v tomto stavu způsobilo vážné zranění, je navedlo k novému výzkumu. Jeho cílem je vytvořit zařízení, které by umožnilo předpovědět epizody náměsíčnosti a pomohlo nebezpečným úrazům předcházet.

Institut například eviduje případ devatenáctileté dívky, která se ve spánku zranila. Vyšetřování ukázalo, že vstala z postele, otevřela si okno ložnice a vypadla z něj.

Pádem z prvního patra si zlomila levou ruku, dolní čelist a vyrazila si čtyři zuby.

Náměsíčnost si nepamatují

Pacienti postižení náměsíčností si noční epizody nepamatují. Nejčastějšími projevy náměsíčnosti je již zmíněná chůze po bytě, přerovnávání věcí nebo usnutí na jiném místě, než na jakém ke spánku ulehal.

Jsou ale také známy případy, kdy postižení psali e-maily či textové zprávy, nebo si dokonce připravili jídlo.

Náměsíčnost vyvrací obecně přijímané přesvědčení, že mozek buď spí, nebo bdí. Tato porucha je důkazem toho, že probuzení může být nedokonalé, takže některé části mozku mohou spát a jiné být vzhůru.

Člověk tedy může jednat, aniž by si to uvědomoval nebo pamatoval.

Výzkum chce zabránit vážným úrazům

 Institut spánkové medicíny v současné době připravuje nový výzkum, který má pomoci předcházet úrazům při náměsíčnosti. 

Vzhledem k tomu, že náměsíčnost má tendenci u dětských pacientů vymizet v době, kdy přicházejí do puberty, nebylo jí doposud věnováno tolik pozornosti. V případě, že k odeznění náměsíčnosti nedojde a porucha může ohrožovat zdraví dítěte, lékaři doporučují léčbu.

Zároveň je nutné přistoupit k určitým preventivním opatřením jako odstranění nebezpečných předmětu z ložnice, zajištění dveří a oken.

Vědci Institut spánkové medicíny chtějí pomoci právě takovým pacientům, kteří by si mohli ve spánku ublížit.

Spolupráce s ČVUT

Vyvíjí proto technologii, která by umožňovala předcházet jednotlivým epizodám nespavosti a zabránila tak závažným úrazům.

"Chceme zahájit spolupráci s inženýry z Elektrotechnické fakulty ČVUT a spolu s nimi hledat v záznamu nočního spánku přesně ten okamžik, kdy nastává epizoda náměsíčnosti, zjistit, jaké fyzické a psychické změny této epizodě předchází a pokusit se pacienta probudit tak, abychom rozvoji epizody předešli, tedy tomu, že by například výše zmíněná pacientka skočila z okna," vysvětluje doktorka Jitka Bušková z institutu.

Výzkum je teprve ve svém počátku a vědci nyní hledají pacienty s náměsíčností, kteří by měli zájem se studie účastnit.

 

Právě se děje

Další zprávy