Úrazy náměsíčných dětí motivovaly vědce, plánují nový výzkum

Michal Polák
11. 3. 2015 17:13
Podle lékařů z Institutu spánkové medicíny trpí náměsíčností téměř každé páté dítě v České republice.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Praha - Lékaři z Institutu spánkové medicíny Národního ústavu duševního zdraví (NUDZ) zjistili, že téměř každé páté dítě trpí náměsíčností. Odstrašující případy, kdy si dítě v tomto stavu způsobilo vážné zranění, je navedlo k novému výzkumu. Jeho cílem je vytvořit zařízení, které by umožnilo předpovědět epizody náměsíčnosti a pomohlo nebezpečným úrazům předcházet.

Institut například eviduje případ devatenáctileté dívky, která se ve spánku zranila. Vyšetřování ukázalo, že vstala z postele, otevřela si okno ložnice a vypadla z něj.

Pádem z prvního patra si zlomila levou ruku, dolní čelist a vyrazila si čtyři zuby.

Náměsíčnost si nepamatují

Pacienti postižení náměsíčností si noční epizody nepamatují. Nejčastějšími projevy náměsíčnosti je již zmíněná chůze po bytě, přerovnávání věcí nebo usnutí na jiném místě, než na jakém ke spánku ulehal.

Jsou ale také známy případy, kdy postižení psali e-maily či textové zprávy, nebo si dokonce připravili jídlo.

Náměsíčnost vyvrací obecně přijímané přesvědčení, že mozek buď spí, nebo bdí. Tato porucha je důkazem toho, že probuzení může být nedokonalé, takže některé části mozku mohou spát a jiné být vzhůru.

Člověk tedy může jednat, aniž by si to uvědomoval nebo pamatoval.

Výzkum chce zabránit vážným úrazům

 Institut spánkové medicíny v současné době připravuje nový výzkum, který má pomoci předcházet úrazům při náměsíčnosti. 

Vzhledem k tomu, že náměsíčnost má tendenci u dětských pacientů vymizet v době, kdy přicházejí do puberty, nebylo jí doposud věnováno tolik pozornosti. V případě, že k odeznění náměsíčnosti nedojde a porucha může ohrožovat zdraví dítěte, lékaři doporučují léčbu.

Zároveň je nutné přistoupit k určitým preventivním opatřením jako odstranění nebezpečných předmětu z ložnice, zajištění dveří a oken.

Vědci Institut spánkové medicíny chtějí pomoci právě takovým pacientům, kteří by si mohli ve spánku ublížit.

Spolupráce s ČVUT

Vyvíjí proto technologii, která by umožňovala předcházet jednotlivým epizodám nespavosti a zabránila tak závažným úrazům.

"Chceme zahájit spolupráci s inženýry z Elektrotechnické fakulty ČVUT a spolu s nimi hledat v záznamu nočního spánku přesně ten okamžik, kdy nastává epizoda náměsíčnosti, zjistit, jaké fyzické a psychické změny této epizodě předchází a pokusit se pacienta probudit tak, abychom rozvoji epizody předešli, tedy tomu, že by například výše zmíněná pacientka skočila z okna," vysvětluje doktorka Jitka Bušková z institutu.

Výzkum je teprve ve svém počátku a vědci nyní hledají pacienty s náměsíčností, kteří by měli zájem se studie účastnit.

 

Právě se děje

před 44 minutami

Boeing vyplatí odškodné rodinám obětí dvou nehod stroje 737 MAX

Americký výrobce letecké techniky Boeing odškodní rodiny 346 lidí, kteří zahynuli při haváriích dvou letadel typu 737 MAX v Etiopii a Indonésii. Poškozeným vyplatí 144 500 dolarů (3,4 milionu korun), uvedla dnes společnost v prohlášení.

Padesátimilionový fond, který vznikl letos v červenci a z něhož chce Boeing pozůstalé vyplatit, začne okamžitě přijímat žádosti od pozůstalých. Částka bude uvolněna nezávisle na žalobách, kterým firma kvůli haváriím čelí. Odškodnění si rodiny mohou nárokovat do konce listopadu.

Letecká společnost také v červenci prohlásila, že hodlá vyhradit dalších 50 milionů dolarů (1,1 miliardy korun) na podporu vzdělávání a hospodářství v obou zemích, kde k nehodám došlo.

Boeing 737 MAX 8 letecké společnosti Ethiopian Airlines spadl letos v březnu šest minut po startu z letiště zhruba 60 kilometrů od etiopské metropole Addis Abeba. Při nehodě zemřelo všech 157 lidí na palubě. Oběťmi byli lidé z 35 zemí, včetně čtyř Slováků.

Stejný stroj měl nehodu už loni v říjnu, kdy se letadlo nízkonákladové společnosti Lion Air se 189 lidmi na palubě zřítilo po startu z letiště v Jakartě. Ani tehdy neštěstí nikdo nepřežil.

Zdroj: ČTK
Další zprávy