Autorka spirály na Sněžce se přihlásila. Omluvila se a přislíbila brigádnickou pomoc

tok ČTK tok, ČTK
Aktualizováno 6. 9. 2019 12:46
Správa Krkonošského národní parku už zná pachatelku, která vytvořením spirálovitého obrazce pod vrcholem Sněžky porušila místní ekosystém. Viníci se v pátek ráno k činu přiznala. "Vůbec si prý neuvědomila, že její dílo může být z hlediska ochrany přírody problematické, omluvila se a slíbila osobní brigádnickou pomoc," napsala správa na Facebook. Šestimetrová kamenná spirála se pod vrcholem nejvyšší hory Česka objevila ve čtvrtek ráno.
Obrazec na Sněžce
Obrazec na Sněžce | Foto: ČTK

Národní park KRNAP udělil autorce "mandaly" pokutu 5 000 korun. "Pokuta není symbolická, protože jde o velmi cenné území a potenciálně velmi negativní příklad pro jiné," napsali jeho zástupci na Facebook. Dodali, že sáhli k nižší hranici, protože se žena dobrovolně přihlásila, omluvila se a přislíbila parku dobrovolnickou pomoc.

Bližší ohledání místa navíc ukázalo, že umělecké dílko místní ekosystém výrazně neporušilo. Podle mluvčího KRNAP Radka Drahného žena při tvorbě obrazce použila pouze na povrchu ležící kameny, do půdního krytu nezasáhla. "Tím, že nešla do země, nepoškodila naštěstí ani porosty zdejších ohrožených rostlin. Vzhledem, že je začátek září, tak nedošlo k zásadnímu ovlivnění hnízdění ptáků. Měla to vytvořit snad ve středu odpoledne," řekl Drahný.

Spirála byla ve vnitřní části ozdobena dřevěnými pilinami, které si žena na místo přinesla. "Řekla, že šlo o spontánní nápad," informoval mluvčí.

Zástupci parku také na Facebooku připomněli, že řetězové zábrany na Sněžce neslouží zvýšení bezpečnosti návštěvníků, ale pro ochranu křehkého ekosystému arkto-alpínské tundry.

Viníkům původně hrozila pokuta až 10 000 korun. "Je to zásah do dochovaného prostředí mrazem tříděných půd. Zlikvidovali vegetaci, sešlapali okolí, ohrozili na Sněžce žijící či hnízdící ptáky, jako je linduška horská nebo pěvuška podhorní," informoval ve čtvrtek o rozsahu poškození Drahný.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Trump předčasně zveřejnil záznam rozhovoru s televizí CBS

Bílý dům dnes zveřejnil nesestříhaný záznam interview mezi prezidentem Donaldem Trumpem a reportérkou pořadu 60 Minutes (60 minut) Lesley Stahlovou, z něhož Trump při natáčení předčasně odešel kvůli údajné zaujatosti novinářky, které pohrozil blíže nespecifikovanou odvetou. Podle agentury Reuters tím prezidentská kancelář porušila dohodu s televizí CBS, podle níž měl rozhovor vyjít až o víkendu v rámci zvláštního předvolebního dílu, v němž bude také interview s demokratickým kandidátem Joem Bidenem.

"Podívejte se na tu zaujatost, nenávist a drzost, kterou předvádí (pořad) 60 minut a CBS," napsal Trump na twitteru. Dodal přitom, že moderátorka dnešní (páteční SELČ) druhé a poslední předvolební debaty s Bidenem Kristen Welkerová bude "daleko horší".

Trump sdílel v příspěvku odkaz na video, v němž je pouze jeden záběr na prezidenta. V záznamu jsou však slyšet otázky moderátorky a občas i dalších lidí v místnosti.

Zdroj: ČTK
Další zprávy