Autoři mystifikace o Zelené vlně přiznali barvu

Martina Machová Martina Machová
18. 10. 2013 12:10
Aktuálně.cz sdělili, že jim jde o diskriminaci malých stran v Českém rozhlase
Foto: Český rozhlas

Praha - Několik hodin poté, co se médii rozšířila mystifikační zpráva, že veřejnoprávní rozhlas přejmenuje kvůli volbám pořad Zelená vlna, přiznali autoři mystifikace barvu.

Aktuálně.cz od nich dostalo přiznání, že zprávu rozeslali proto, aby připomněli voličům, jak veřejnoprávní média, v tomto případě rozhlas, přehlížejí ve svém vysílání v době kampaně malé politické strany.

"Ano, přesně na tohle jsme chtěli poukázat," uvedl v SMS zprávě pisatel vystupující jako "asistentka oddělení komunikace Renata Červená".

Tato "Renata Červená" také zdůraznila, že Strana zelených nemá s celou akcí nic společného.

Zatím anonymní skupina zaslala v pátek ráno na adresy redakcí sdělení pod hlavičkou Českého rozhlasu, že kvůli množství stížností od posluchačů i zástupců stran, které kandidují ve sněmovních volbách, přejmenuje ČRo svůj tradiční pořad "Zelená vlna" dočasně na "Dopravní vlna."

Na telefonu uvedeném v e-mailu dostali novináři další zpřesňující informace. Poté, co zpráva zahltila internet, vyšlo oficiální dementi Českého rozhlasu, že se jedná o výmysl.

E-mail přišel den poté, co Český rozhlas uspořádal předvolební debatu se zástupci politických stran na téma životní prostředí.

Účastnili se jí Romana Bocková z hnutí ANO, Tomáš Podivínský z KDU-ČSL, Pavel Kováčik z KSČM, Vladimír Špidla z ČSSD, Miloš Kužvart ze SPOZ, Tomáš Tesař z TOP 09 a Martin Frélich z ODS.

Zástupce Strany zelených, pro něž je životní prostředí klíčovým tématem, přizván nebyl.

Předseda zelených Ondřej Liška pak deníku Aktuálně.cz řekl, že nemá tušení, kdo e-mail poslal, a nejedná se o oficiální akci SZ. "Podle mého soukromého odhadu to byl někdo z našich fanoušků. Jestli je to reakce na to, jak nás Český rozhlas diskriminuje, tak s tím souhlasím," uvedl Liška.

Zelení se na rozdíl od obdobných debat v České televizi nedostali do žádné pořádané Českým rozhlasem. "Omezuje to pluralitu. Česká televize alespoň přistoupila k zvaní hostů podle volebního potenciálu, rozhlas nechal vše při starém," dodal.

Podle pravidel pro zvaní hostů do předvolebních debat, které uvádí Český rozhlas na svých stránkách, by se Zelení mohli těchto pořadů účastnit v případě, že by podle oficiálních předvolebních průzkumů překročili 3,5 procenta při počtu respondentů nad jeden tisíc.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Lipsko navzdory střelecké převaze pouze remizovalo ve Stuttgartu

Fotbalisté Lipska v úvodním kole Bundesligy remizovali ve Stuttgartu 1:1. O jediný gól hostů se postaral nejlepší hráč minulé ligové sezony Christopher Nkunku. Čtvrtému týmu minulé sezony nestačilo na výhru ani 27 střel a po prohře v Superpoháru s Bayernem Mnichov si připsali ztrátu i v ligové soutěži.

V 8. minutě otevřel skóre francouzský útočník Nkunku, který byl díky 20 brankám a 13 asistencím vyhlášen nejlepším hráčem minulé ligové sezony. I druhý gól vstřelil francouzský fotbalista, záložník Stuttgartu Ahamada, který ve 31. minutě vyrovnal. Patnáctý tým minulé sezony prohrál s Lipskem předchozích šest zápasů za sebou, ve druhém poločase však i přes velkou útočnou aktivitu hostů neinkasoval.

Další zprávy