Autor blobu před komunisty utekl, ti mu navrhli medaili

Eliška Bártová Eliška Bártová
27. 10. 2009 12:05
S návrhem vyznamenat architekta Jana Kaplického přišel senátor Vlastimil Balín

Praha - Komunistický senátor Vlastimil Balín vrátil před státním svátkem 28. října do Česka téma nové Národní knihovny.

Navrhl jejího autora, zesnulého architekta Jana Kaplického, na státní vyznamenání Medaile Za zásluhy, jež prezident udělí zítra na Hradě.

"Myslím, že by Klaus mohl překvapit a sestoupit z výšin," říká senátor s narážkou na to, že Václav Klaus patřil k nejvlivnějším kritkům Kaplického stavby, pro niž se vžila v Česku přezívka blob.

Návrhy na vyznamenání totiž překládají prezidentovi sněmovna a senát, hlava státu má poslední slovo, které ze jmen vybere a přidá k seznamu i vlastní vyznamenané.

"Dávám tomu 50 procent, že Kaplický vyznamenání dostane," věří senátor.

Vdova po Janu Kaplickém však sdělila Aktuálně.cz, že pozvánka na slavnostní večer na Hradě k ní nedorazila.

Vox populi

Jan Kaplický prožil vekou část života v emigraci. Právě před nástupem komunistické normalizace po roce 1968 emigroval do Anglie.

Kaplický také připravil projekt Památník obětem komunismu, který měl stát na Letné. Pradoxěm je, že nyní je to právě komunistický poslanec, jenž ho na vyznamenání navrhl.

Senátora Balína přivedly na nápad navrhnout právě Kaplického podněty od občanů.

"Návrh jsem měl zpracovaný ještě před jeho smrtí," říká senátor Balín. „Pak jsem ho bohužel musel přepisovat."

Letos v lednu Jan Kaplický nečekaně zemřel na srdeční selhání.

"Radil jsem se o tom s kolegy z KSČM, byl to takový kolektivní návrh," uvedl senátor. "Ale osmělil jsem se nakonec já."

Nominace Kaplického na státní vyznamenání je podle senátora „promyšlený krok."

"Veřejnosti je dobře znám a je zřejmé, co pro prezentaci českého architektonického umu ve světě udělal," vysvětluje komunistický senátor.

Ten český přístup

Jak senátor Balín svému návrhu věří, senátorka Soňa Paukertová, jenž byla v Senátu zpravodajkou návrhu na ocenění Kaplického, příliš nadějí nedává.

"Myslím si, že ho pan prezident nevyznamená," říká. "Ale přesto jsem jej velmi ráda podpořila. Je to významný český architekt, který si to vyznamenání zaslouží."

Podle Paukertové by měl Kaplický kromě svých uměleckých kvalit, dostat medaili také kvůli tomu, jak se k němu čeští politici zachovali.

"Celá kauza jeho knihovny byla velmi nešťastná, projevil se klasický český postoj…" myslí si senátorka. „Takový přístup si pan Kaplický nezasloužil."

Jen zírat

Komunistický senátor Balín navrhoval Kaplického na státní vyznamenání už před třemi lety.

"Tehdy jsem k tomu přišel jako slepý k houslím. Navrhli ho občané, ale nikdo ze senátorů ho nechtěl předkládat," říká senátor. "Jak jsem si o něm musel shánět informace, jen jsem zíral, jak se ve světě prezentuje."

V té době však Kaplického projekt Národní knihovny ještě nebyl hotový a architekt žijící v Británii byl v rodném Česku téměř neznámý.

Prezident Václav Klaus tehdy návrh neakceptoval.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Světovými atlety roku jsou McLaughlinová a Duplantis

Nejlepšími atlety světa za rok 2022 jsou americká překážkářka Sydney McLaughlinová a švédský tyčkař Armand Duplantis. Na sociálních sítích to dnes oznámila Světová atletika. Oba ocenění v uplynulé sezoně několikrát překonali světový rekord.

McLaughlinová vlastní historické maximum z loňské vítězné olympiády v Tokiu. Na národním šampionátu zaběhla 400 metrů překážek za 51,41 a na mistrovství světa ještě ubrala nevídaných 73 setin (50,68).

Hned třikrát posunul vlastní rekordní výkon tyčkařský fenomén Duplantis, který se zastavil až na 621 centimetrech.

Další zprávy