Autor blobu před komunisty utekl, ti mu navrhli medaili

Eliška Bártová Eliška Bártová
27. 10. 2009 12:05
S návrhem vyznamenat architekta Jana Kaplického přišel senátor Vlastimil Balín

Praha - Komunistický senátor Vlastimil Balín vrátil před státním svátkem 28. října do Česka téma nové Národní knihovny.

Navrhl jejího autora, zesnulého architekta Jana Kaplického, na státní vyznamenání Medaile Za zásluhy, jež prezident udělí zítra na Hradě.

"Myslím, že by Klaus mohl překvapit a sestoupit z výšin," říká senátor s narážkou na to, že Václav Klaus patřil k nejvlivnějším kritkům Kaplického stavby, pro niž se vžila v Česku přezívka blob.

Návrhy na vyznamenání totiž překládají prezidentovi sněmovna a senát, hlava státu má poslední slovo, které ze jmen vybere a přidá k seznamu i vlastní vyznamenané.

"Dávám tomu 50 procent, že Kaplický vyznamenání dostane," věří senátor.

Vdova po Janu Kaplickém však sdělila Aktuálně.cz, že pozvánka na slavnostní večer na Hradě k ní nedorazila.

Vox populi

Jan Kaplický prožil vekou část života v emigraci. Právě před nástupem komunistické normalizace po roce 1968 emigroval do Anglie.

Kaplický také připravil projekt Památník obětem komunismu, který měl stát na Letné. Pradoxěm je, že nyní je to právě komunistický poslanec, jenž ho na vyznamenání navrhl.

Senátora Balína přivedly na nápad navrhnout právě Kaplického podněty od občanů.

"Návrh jsem měl zpracovaný ještě před jeho smrtí," říká senátor Balín. „Pak jsem ho bohužel musel přepisovat."

Letos v lednu Jan Kaplický nečekaně zemřel na srdeční selhání.

"Radil jsem se o tom s kolegy z KSČM, byl to takový kolektivní návrh," uvedl senátor. "Ale osmělil jsem se nakonec já."

Nominace Kaplického na státní vyznamenání je podle senátora „promyšlený krok."

"Veřejnosti je dobře znám a je zřejmé, co pro prezentaci českého architektonického umu ve světě udělal," vysvětluje komunistický senátor.

Ten český přístup

Jak senátor Balín svému návrhu věří, senátorka Soňa Paukertová, jenž byla v Senátu zpravodajkou návrhu na ocenění Kaplického, příliš nadějí nedává.

"Myslím si, že ho pan prezident nevyznamená," říká. "Ale přesto jsem jej velmi ráda podpořila. Je to významný český architekt, který si to vyznamenání zaslouží."

Podle Paukertové by měl Kaplický kromě svých uměleckých kvalit, dostat medaili také kvůli tomu, jak se k němu čeští politici zachovali.

"Celá kauza jeho knihovny byla velmi nešťastná, projevil se klasický český postoj…" myslí si senátorka. „Takový přístup si pan Kaplický nezasloužil."

Jen zírat

Komunistický senátor Balín navrhoval Kaplického na státní vyznamenání už před třemi lety.

"Tehdy jsem k tomu přišel jako slepý k houslím. Navrhli ho občané, ale nikdo ze senátorů ho nechtěl předkládat," říká senátor. "Jak jsem si o něm musel shánět informace, jen jsem zíral, jak se ve světě prezentuje."

V té době však Kaplického projekt Národní knihovny ještě nebyl hotový a architekt žijící v Británii byl v rodném Česku téměř neznámý.

Prezident Václav Klaus tehdy návrh neakceptoval.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Ve středním Mexiku se ve studni našly zabalené ostatky čtyřicítky lidí

Lidské ostatky našla policie ve studni za Guadalajarou ve 119 černých plastových pytlích. Na místo hrůzného nálezu se vydala na počátku září poté, co si místní lidé stěžovali na nesnesitelný zápach.

Zpočátku nebylo jasné, kolika lidem ostatky v pytlích patří. Těla totiž byla rozřezána na části. Nyní patologové určili, že se jedná nejméně o 44 osob. Kompletní těla přitom našli jen v případě devíti jedinců. Část ostatků se stále identifikovat nepodařilo.

V mexickém státě Jalisco, jehož je Guadalajara hlavním městem, působí řada drogových gangů. Za první polovinu letošního roku bylo v Mexiku, které má 125 milionů obyvatel, zavražděno přes 17 tisíc lidí. To je v průměru více než sto vražd denně. Vysoká kriminalita sužuje Mexiko už řadu let, je důsledkem zejména boje drogových gangů. 

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

Nash začala Světový pohár v cyklokrosu druhým místem v Iowě

Kateřina Nash dojela na úvod Světového poháru v cyklokrosu v Iowa City druhá. Českou závodnici porazila jen Kanaďanka Maghalie Rochetteová, která vybojovala první vítězství v seriálu, přestože hned v úvodním kole na písčitém úseku spadla. Nash ztratila na vítězku sedm sekund.

 

Mezi muži vyhrál při svém debutu v elitní kategorii Světového poháru jednadvacetiletý Belgičan Eli Iserbyt. Čeští reprezentanti v závodě nestartovali.

 

Nash, která žije v USA, navázala druhým místem na předloňský triumf v Iowa City. Třetí Američanku Claru Honsingerovou za sebou jednačtyřicetiletá rodačka z Prachatic nechala o osm sekund.

 

Úvodní závod sezony vynechaly úřadující trojnásobná mistryně světa Belgičanka Sanne Cantová a vítězka uplynulého ročníku Světového poháru Nizozemka Marianne Vosová.

 

Bývalý mistr světa do 23 let Iserbyt vedl belgickou ofenzivu v Iowě. Zástupci cyklokrosové velmoci obsadili prvních pět míst a v nejlepší patnáctce jich bylo třináct. Iserbyt vyhrál s velkým náskokem 54 sekund před Toonem Aertsem.

 

Další závod Světového poháru se pojede za týden v americkém Waterloo, v listopadu seriál zavítá do Tábora.

 

Úvodní závod Světového poháru v cyklokrosu v Iowa City (USA):

Muži: 1. Iserbyt 1:05:27, 2. Toon Aerts -54, 3. Soete, 4. Vermeersch oba -1:00, 5. Sweeck (všichni Belg.) -1:01, 6. Van der Haar (Niz.) -1:25.

Ženy: 1. Rochetteová (Kan.) 46:23, 2. Nash (ČR) -7, 3. Honsingerová (USA) -15, 4. Van der Heijdenová (Niz.) -25, 5. Richardsová (Brit.) -32, 6. Kaptheijnsová (Niz.) -44.

Další zprávy