Auditoři považují Babišovy svěřenské fondy za nemravné a účelové, tvrdí radní

Jakub Heller Jakub Heller
5. 12. 2019 11:43
Praha sice zatím audit Evropské komise nezveřejní, ale pirát Adam Zábranský, který jako radní audit četl, shrnul alespoň jeho nejdůležitější body. Dokument podle něj požaduje, aby Česko provedlo hloubkovou kontrolu všech dotací v auditovaných programech. Zatím stanovené korekce ve výši 285 milionů korun tak nemusí být konečné. Babišovy svěřenské fondy auditoři dle radního označili za nemravné.
Andrej Babiš před pražským sídlem společnosti Agrofert v roce 2013, v roce 2017 své firmy převedl do svěřenských fondů.
Andrej Babiš před pražským sídlem společnosti Agrofert v roce 2013, v roce 2017 své firmy převedl do svěřenských fondů. | Foto: ČTK

Podle Zábranského finální audit Evropské komise ke střetu zájmů premiéra Babiše potvrdil, že byl porušen český zákon o střetu zájmů, který vstoupil v účinnost 9. února 2017, a současně i evropské finanční nařízení ke střetu zájmů, které platí od 2. srpna 2018. 

"Audit přímo uvádí, že na jedné straně Andrej Babiš měl přímý i nepřímý vliv na fungování společnosti Agrofert a na straně druhé měl zároveň vliv na dotační politiku státu," uvedl Zábranský. Česká ministerstva podle něj i přes velkou snahu nebyla úspěšná ve zpochybnění závěrů předběžné verze auditní zprávy.

"Finální audit obsahuje pouze dílčí úpravy a k vyřazení některých korekcí došlo vlastně jen proto, že Andrej Babiš v roce 2017 nebyl po nějakou dobu ministrem financí, a proto zákon o střetu zájmů nemohl být porušován," upřesňuje radní. 

Celý audit k přečtení

Finální audit Evropské komise o střetu zájmů Andreje Babiše (ANO) zveřejnil ve čtvrtek Deník N. Také podle něj auditoři v dokumentu jasně konstatují, že je premiér ve střetu zájmů a ovládá společnost Agrofert.

V reakci na výhrady českých úředníků měli auditoři detailně zmapovat strukturu svěřenských fondů Andreje Babiše, do kterých vložil majetek Agrofertu. "Nastavení a fungování těchto svěřenských fondů vyhodnotili jako zcela účelové, v rozporu nejen s dobrými mravy, ale i se smyslem a účelem zákona o střetu zájmů a narušující veřejný pořádek. Tento účelový krok by mohl být prohlášen za neplatný již od samotného počátku," uvedl radní Zábranský.

Chybovost 96,7 procenta

Auditoři podle něj píší, že systém kontroly a řízení dotačního systému v Česku má v sobě závažné chyby, které je nezbytné odstranit. "Výslovně uvádí, že v Operačním programu Podnikání pro inovace byla chybovost 96,7 procenta a devět z deseti projektů obsahovalo chyby," tvrdí radní. 

Celkové korekce, tedy peníze, o které by mělo Česko přijít, zatím audit vyčíslil na 285 226 785 korun. Nemusí to ale být konečná částka. Audit totiž podle Zábranského požaduje, aby české úřady provedly hloubkovou kontrolu všech dotací ve dvou auditovaných programech z období 2014 až 2020 schválených po 9. únoru 2017. "Audit byl totiž prováděn jen na určitém vzorku projektů," dodává radní. 

Z důvodů porušování zákona o střetu zájmů byla auditory napadena například dotace na "inovace technologie výroby směsi pro přípravu silných hnojiv" ve výši 50 milionů korun pro Lovochemii, dotace ve výši 72 milionů korun pro Ethanol Energy na "technologie na snížení energetické náročnosti výroby" či dotace přes 13 milionů korun pro pět projektů společnosti Cerea. 

ZÁZNAM: Praha zatím nezveřejní audit ke střetu zájmů Andreje Babiše, poradí se s Evropskou komisí | Video: DVTV
 

Právě se děje

Další zprávy